wernisaz e fraczek 28 02 2014 fot2

Od piątku 28 lutego w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 można oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości wybitnego olkuskiego artysty, zmarłego rok temu metaloplastyka Edwarda Frączka.

 

Edward Frączek urodził się 12 lipca 1919 roku w Olkuszu. W 1936 roku zatrudnił się  w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych jako pracownik fizyczny. W kwietniu 1954 roku, po przejściu przez szereg stanowisk, objął funkcję szefa produkcji. Na tym stanowisku pracował nieprzerwanie przez 25 lat.

Pierwszą jego pasją był sport, który czynnie uprawiał w latach 1946 – 1952. Zasłynął wtedy jako bramkarz i kierownik drużyny piłkarskiej w olkuskim klubie OMTKR. Drugą, największą miłością jego życia była metaloplastyka. Przez lata udoskonalał swoją unikalną i autorską technikę, która pozwoliła na wykonywanie wielkogabarytowych prac. Jego metoda kształtowania miedzianej blachy była sztuką wymagającą niebywałej precyzji, cierpliwości, zręczności i wytrwałości fizycznej. Tworzył miedziane wizerunki średniowiecznych miast. W sumie powstało ok. 140 dzieł, wszystkie wiernie odwzorowane. Pracował do końca swoich dni. Olkuszowi poświęcił całe swoje długie życie, tutaj pragnął pozostawić swój ślad. Zmarł 27 lutego 2013 roku, mając 94 lata.

Inicjatorką zorganizowania wystawy prezentującej jego dorobek była Karolina Kulig, córka Edwarda Frączka. To z jej bogatych zbiorów pochodzą zgromadzone w Centrum Kultury dzieła. Wśród nich znajdują się monumentalne panoramy miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, a także miedziane zamki z cyklu „Szlak Orlich Gniazd”. Patrząc na „obrazy” Edwarda Frączka zobaczyć można ile wysiłku i serca artysta wkładał w stworzenie swoich prac. Był on człowiekiem wyjątkowo skromnym, jednak niewątpliwie wybitnym. Doskonałym tego potwierdzeniem jest prezentowana na wystawie Olkuska Nagroda Artystyczna, którą Edward Frączek otrzymał w 2010 roku za całokształt twórczości.

Podczas wernisażu o „Rzeźbiarzu polskich grodów” opowiadała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, zachęciła również innych do wypowiedzenia się na temat artysty. Jako pierwszy wspomnienia o Edwardzie Frączku przedstawił przyjaciel twórcy Andrzej Ćwikliński. Wiele ciepłych słów o artyście i doskonałym sportowcu padło również z ust Ryszarda Ryzy oraz Zenona Krukowieckiego. Wśród gości wernisażu obecny był poseł Jacek Osuch.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, która w Centrum Kultury prezentowana będzie do 28 marca 2014 roku.

Tekst i zdjęcia: Dział Wystawienniczo – Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze