plast met02

Spółka Plast-Met Automotive System to pierwsza firma z Olkusza, która uzyska wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – rządowego programu pomocy przedsiębiorcom planującym nowe inwestycje. Ulga w podatkach udzielona zostanie w związku z rozpoczętą budową drugiego zakładu produkcyjnego.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to instrument wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje, funkcjonujący od września ubiegłego roku. W jego ramach przedsiębiorcy otrzymują od 10 do 15 lat na zrealizowanie inwestycji i skorzystanie z ulgi podatkowej. Nowe regulacje zrywają z pojęciem specjalnych stref ekonomicznych, czyli wydzielonych obszarów, na których inwestowanie wiązało się z możliwością otrzymania pomocy publicznej. Decyzje o wsparciu na terenie województwa małopolskiego oraz powiatu jędrzejowskiego – na podstawie wniosku przedsiębiorcy – wydaje Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki.

– To pierwsza decyzja o wsparciu w Olkuszu. Otrzymała ją polska firma motoryzacyjna, która dynamicznie się rozwija – podkreśla Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w Krakowskim Parku Technologicznym.

Pula ulgi podatkowej, czyli wysokość niezapłaconego podatku CIT/PIT, zależy od lokalizacji i wielkości inwestycji oraz kosztów kwalifikowanych deklarowanych przez przedsiębiorcę. Polska Strefa Inwestycji zastępuje dotychczasową ustawę dotyczącą specjalnych stref ekonomicznych, która będzie obowiązywać równolegle z programem PSI do 31 grudnia 2026 r.

plast met02

W ramach planowanej inwestycji firma PLAST-MET Automotive Systems. sp. z o.o. buduje w Olkuszu drugi zakład, co pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego przedsiębiorstwa poprzez automatyzację, robotyzację i informatyzację procesów: technologicznych, organizacyjno- zarządzających, ewidencyjnych i kontrolnych. Spółka zadeklarowała poniesienie na ten cel kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 39 mln zł. W zakładzie wytwarzane będą części i akcesoria do pojazdów silnikowych – w tym przede wszystkim do samochodów osobowych – oraz narzędzia do wytwarzania części i akcesoriów motoryzacyjnych.

– Jest to 14-sta decyzja o wsparciu wydana w tym roku i 19-sta od momentu wejścia w życie przepisów Polskiej Strefy Inwestycji. W bieżącym roku w ramach tej inicjatywy polscy przedsiębiorcy zadeklarowali już ponad 750 milionów zł nakładów inwestycyjnych – informuje Barbara Wityńska-Słącz z biura prasowego Krakowskiego Parku Technologicznego.

PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo działające w Olkuszu od ponad 30 lat. Specjalizuje się ono w produkcji metalowych komponentów tłoczonych dla branży motoryzacyjnej. Od kilku lat firma notuje dynamiczny wzrost produkcji, a co za tym idzie zatrudnienia. Jak informuje portal Puls Biznesu, od 2009 r. skorzystała ona z kilku unijnych grantów na zakup maszyn. W 2016 r. przekształciła się w spółkę z o.o. i złożyła pierwszy wniosek patentowy. W 2017 r. jej przychody podwoiły się do 163,5 mln zł, a zysk netto urósł do 17,5 mln zł. Dwa lata temu spółka zakupiła grunty w Olkuskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, gdzie powstaje nowy zakład produkcyjny.

Fot: Wizualizacja najnowszej inwestycji PLAST-MET Automotive Systems. sp. z o.o. w Olkuszu Źródło: Biuro Pasowe KPT

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze