pijane nastolatki

Niezbyt dobre wspomnienia z tegorocznych wakacji będzie miało kilku nastolatków, którzy pod wpływem alkoholu wsiedli do samochodów i na skuter. W ciągu czterech dni na drogach Olkusza doszło do trzech zdarzeń drogowych mających wspólny mianownik – alkohol i bardzo młody wiek, a w dwóch przypadkach brak uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wszystkich uczestników zdarzeń czekają rozprawy sądowe i poważne konsekwencje.

Do pierwszego zdarzenia doszło 15 lipca około godziny 5:30 na ulicy Sikorka w Olkuszu. – Kierujący fiatem uno mieszkaniec Olkusza  zjechał z drogi, uderzył w słup telefoniczny i słupek ogrodzenia przy posesji. Kierujący jak i pasażer byli nietrzeźwi. W najbliższym czasie 18-latek odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 – informuje mł. asp. Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Następnego dnia na jazdę samochodem pod wpływem alkoholu zdecydował się inny 18-latek. Jak wynika z wstępnych ustaleń policji, kierujący mazdą 323 jechał ulicą Wyszyńskiego w kierunku drogi krajowej nr 94. Na skrzyżowaniu z ulicą Wiejską skręcił w lewo i wpadł w poślizg. W skutek tego zjechał z drogi i uderzył w bramę ogrodzeniową przy posesji. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze wezwali karetkę pogotowia, ponieważ w czasie interwencji, mężczyzna stracił przytomność. Olkuszanin był nietrzeźwy. Badanie wykazało 1,3 promila alkoholu w organizmie. Ponadto kierowca nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Teraz 18-latek stanie przed sądem i odpowie za swoje zachowanie – informują olkuscy mundurowi.  

Z kolei 18 lipca po godzinie 2:00 nad ranem patrol policji zauważył na ulicy Polnej w Olkuszu motorowerzystę, który na ich widok porzucił pojazd i zaczął uciekać. Był to wysiłek daremny, bo po kilku minutach pościgu nastolatek został złapany. Wszystko wskazuje na to, że 16-latek wystraszył się policjantów, bo był nietrzeźwy i nie miał uprawnień do jazdy motorowerem. Pomimo bardzo młodego wieku, w jego organizmie buzowały dwa promile alkoholu. – Funkcjonariusze z olkuskiej komendy zabezpieczyli skuter. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia jego właściciela. O  dalszym losie szesnastolatka zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich – mówi mł. asp. Katrzyna Matras z KPP w Olkuszu.

Na szczęście żadnemu z młodych mężczyzn nic się nie stało, a ich nieodpowiedzialne zachowanie nie doprowadziło do nieszczęścia przypadkowych osób trzecich. Sytuacje te pokazują jednak, że wolny czas wakacyjny, swobodny dostęp do alkoholu i samochodów,  a także późne, nocne powroty do domu, powinny szczególnie zainteresować rodziców nastolatków.

 

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
1 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
PKpavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Biorąc pod uwagę trudność w zdaniu egzaminu na PJ jakoś mnie to nie dziwi. Gdybym miał 18 lat to wolałbym jeździć bez PJ i płacić po 500 zł przy każdej kontroli niż wydać 5 czy 10 tys. zł na zdanie egzaminu. Inna sprawa jest taka, że olkuscy milicjanci wykazali się raz na 3 lata i to przez przypadek bo były jakieś tam kolizje i musieli interweniować. Ja, jeżdżąc po olkuszewie widzę codziennie osoby które by należało sprawdzić. No ale milicjanci wolą tego nie widzieć. Oni lubią spektakularne akcje.

PK
PK

Znaczy twoi rodzice by płacili 500zl. Do tego dawali by na paliwo i mówili – „jak ty synuś dobrze jeździsz, po ch… ci prawko. Jutro pojedziemy po cebule… i nowy dresik „