dni dziedzictwa 2017 01

Miniona niedziela w Olkuszu upłynęła pod znakiem historii. W dniu 10 września pod zamkiem w Rabsztynie odbyła się akcja „Olkuskie krajobrazy”. Impreza zorganizowana została przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jedną z atrakcji towarzyszących wydarzeniu był Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Jest to największy na starym kontynencie projekt społeczno – edukacyjny, którego celem jest edukacja historyczna oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. Tegoroczna impreza zorganizowana została pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

W minioną niedzielę, 10 września odbyła olkuska edycja tej akcji, której nadano tytuł „Olkuskich krajobrazów”. Jej organizatorzy przygotowali dla przybyłych szereg atrakcji. Przez cały czas trwania imprezy pod zamkiem w Rabsztynie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza ulotkami i folderami, na chętnych czekały gry, zabawy i konkursy związane z historią naszego miasta. Każdy chętny mógł także wybić sobie olkuskiego trojaka, czyli pamiątkową monetę.

dni dziedzictwa 2017 02
Tego dnia, w ramach akcji „Zamek za złotówkę”, wszyscy chętni mogli zwiedzić zamek Rabsztyn za symboliczną złotówkę. Wiele atrakcji czekało na gości także w Chacie Kocjana. Odbyła się tam wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy” oraz oraz ilustrowana archiwalnymi fotografiami prelekcja „Zygmunt Novák (1897 – 1972) – twórca krakowskiej szkoły architektury krajobrazu”. Przybyli goście mogli też obejrzeć filmy: „Podolkuskie wizytówki”, „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę” oraz „Niemal zapomniana” o olkuskiej malarce Marii Płonowskiej. W Chacie Kocjana odbyły się także warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W trakcie „Olkuskich krajobrazów” coś dla siebie mogli znaleźć także zwolennicy aktywnego wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu. W olkuskim Silver Parku odbyła się wycieczka po terenie dawnej kopalni i skansenie maszyn górniczych. Stamtąd też wyruszył Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zorganizowanego przez olkuski MOSiR.

dni dziedzictwa 03
Najmłodsi uczestnicy akcji mogli wziąć udział we wspólnej zabawie przy składaniu, a następnie puszczaniu latawców nad zamkiem pod czujnym okiem członków Sekcji Modelarskiej LKS „Kłos” Olkusz. Po południu zaś odbyły się plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pod tytułem „Namaluj swój zamek”.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, była to już trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście. Za organizację ubiegłorocznej akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” Olkusz otrzymał wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizatorem akcji „Olkuskie krajobrazy” był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Sekcja Modelarska LKS „Kłos” w Olkuszu.

{joomplu:71424}{joomplu:71401}{joomplu:71371}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
abc
abc
5 lat temu

Skończcie wreszcie z tą unijną propagandą !