muzyka klasyczna

W dniu 14 grudnia 2012 r. o godz. 10.00, koło Bazyliki p. w. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu uwagę przechodniów przykuł tłum młodzieży olkuskiego „Mechanika” wraz z opiekunami. Jak się okazało, uczniowie udawali się do kościoła na Koncert Muzyki Organowej  będący częścią  Festiwalu Muzyki Klasycznej 2012.  Jest to cykliczna impreza, w której bierze udział Zespół Szkół Nr 1 im Stanisława Staszica w Olkuszu, mająca na celu  kształtowanie wrażliwości młodzieży na dźwięki muzyki klasycznej. Przedsięwzięcie powstało dzięki uprzejmości Proboszcza Bazyliki Mniejszej – ks. Mieczysława Miarki oraz Dyrektora Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych pana Stanisława Stacha.  Organizatorem projektu jest pani Małgorzata Żurek przy współudziale pani Małgorzaty Chwast.

W świątyni młodzież wysłuchała utworów organowych korelujących z atmosferą Adwentu, a były to : „Preludium” Jana Podbielskiego, „Fantasia” i „Est – ce Mars” Jana Pieterszoona Sweelincka, „Magnificat” i „Primi Toni” Dietricha Buxtehude, „Preludium” i fuga C – dur Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcą koncertu na późnorenesansowym instrumencie był artysta – pan Maciej Semla. Uczniowie w skupieniu słuchali utworów a wykonanie każdego z nich nagradzali gromkimi brawami. Szkolna publiczność została również zaproszona przez pana organistę do zwiedzenia organów. Każdy mógł z bliska zobaczyć to arcydzieło wykonane przez niemieckiego organomistrza Hansa Hummla i jego ucznia Jerzego Nitrowskiego.

Na II część Festiwalu, a to na Koncert Muzyki Operowej uczniowie udali się do Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych, gdzie zostali serdecznie przywitani przez Dyrektora olkuskiego MBWA – pana Stanisława Stacha. W Galerii młodzież usłyszała utwory W. A. Mozarta, S. Rachmaninowa. K. Szymanowskiego, J.A. Carpentera, G. Pucciniego, A. L. Webbera w wykonaniu pani Pauliny Stach – wokal, pana Yang li – tenora z Chin przy akompaniamencie pani Xin Ren Zhou z Chin. Pan Wojciech Taborek swoim wykładem zapoznał publiczność z sylwetkami kompozytorów i cechami ich muzyki. Wyrazem podziękowania za piękne, charyzmatyczne zaprezentowanie klasycznych dzieł były gorące oklaski uczniów i kwiaty złożone na ręce artystów.

„Festiwal przybliża nam tak piękno muzyki organowej jak i bogactwo operowego repertuaru. To pozwala zakochać się w klasycznej muzie a przez to ciekawiej, lepiej żyć” (…) „Nie możemy doczekać się już kolejnych koncertów” – twierdzili uczniowie po zakończeniu Festiwalu a kolejne takie spotkanie z muzyką klasyczną być może odbędzie się jeszcze w tym roku szkolnym. 

muzyka klasyczna2

muzyka klasyczna3

muzyka klasyczna4

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze