Olkusz

W Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu przez ostatnie 6 tygodni ( od 26.04. do 11. 06. 2021) realizowany był przez Sylwię Zawadę i Elżbietę Gądek z klasą 2e ogólnopolski projekt „WyMyślone wiadomości” na platformie eTwinning.

Uczniowie obejrzeli film „Dylemat socjalny”, przedyskutowali rolę i znaczenie mediów społecznościowych, ale także zagrożenia płynące z ich strony, a przede wszystkim ryzyko uzależnienia, manipulacje i fake newsy. Uczniowie szeroko wyrażali swoje opnie o filmie i swoich odczuciach po jego obejrzeniu, nauczyli się wielu nowych pojęć wyszukując ich definicje, jak np. clikbait, bańka informacyjna, fabryka trolli, postprawda i wiele innych. W następnych tygodniach układali krzyżówki i quizy kahoot z tymi pojęciami, bawiąc się i ucząc . W kolejnych tygodniach odgrywali role dziennikarzy i wstawili w wiadomości ze swoich regionów fake newsy. Detektywistycznym zadaniem było znalezienie źródła informacji zamieszczonych przez uczniów z innych szkół i odszukanie w nich tych fałszywych.

Ostatnim etapem projektu było przygotowanie plakatów i broszur informujących i ostrzegających przed fake newsami, powstałych w wyniku burzliwych dyskusji. Wszystkie działania zamieszczane były na platformie padlet i Twinspace. Było dużo zabawy ale i poważnych przemyśleń. Sam projekt jak i forma projektu eTwinning uczniom bardzo się spodobały. Uczestnicy mieli okazję do spotkań online z innymi uczniami biorącymi udział w projekcie, rozmowy, dyskusji i wymiany poglądów.

Tu mała próbka działań projektowych:

Plakat ostrzegawczy autorstwa Bartosza Jurgi

Paweł Chwast prezentuje kahoota o fake newsach:

ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze