W jaki sposób są przekazywane treści kulturowe w filmie? Jak są obrazowane znaki poza wizualne w filmie? Na te i inne pytania dotyczące filmu otrzymała odpowiedź młodzież licealna, uczestnicząca w wykładzie zorganizowanym przez olkuską Bibliotekę. 15 maja w olkuskiej Bibliotece zaproszeni uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu na temat Filmu jako przestrzeni kultury. Uczestnicy spotkania na podstawie oglądanych fragmentów filmu „Persepolis” dowiedzieli się, czy film jest zwierciadłem kultury, w jaki sposób przekazywane są w filmie treści kulturowe, w jaki sposób są obrazowane pozawizualne znaki w filmie.
Wykład poprowadziła dr Elżbieta Wiącek. Doktorat obroniła w 2004 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2005 była wykładowcą w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Obecnie jest pracowniczką naukową w Instytucie Studiów Regionalnych UJ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Zainteresowania badawcze dr Wiącek to: semiologia komunikatów audiowizualnych, antropologia filmu (dzieło filmowe, jako tekst kultury i zwierciadło społecznych przeobrażeń), mitologia – reinterpretacje i mity współczesne, zagadnienia korespondencji sztuk i wielokulturowości w sztuce, estetyka postmodernistyczna.

Wykład został zorganizowany przez Stowarzyszenie Meritum w ramach projektu „Akademia Kultury UJ” we współpracy z Instytutem Studiów Regionalnych UJ.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze