wyroznieni

14 grudnia ubiegłego roku uroczyście zainaugurowane zostały obchody 45-lecia Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu oraz 30. rocznicy śmierci dr. Bogdana Szczygła, lekarza, pisarza i pasjonata kultury ludów Czarnego Lądu. Jego kolekcja dała początek zaliczanym do najcenniejszych w kraju zbiorom olkuskiego muzeum. Podczas inauguracji rocznicowych obchodów wygłoszone zostały okolicznościowe prelekcje, uhonorowano zasłużone dla muzeum osoby. Otwarta też została jubileuszowa wystawa. Jej zakończenie, w dniu 15 lutego br., również stało się okazją do uroczystości.

grazyna praszelik kocjan

Finisaż wystawy rozpoczęło przypomnienie najważniejszych wydarzeń z dziejów muzeum. Cytatami fragmentów dokumentów i korespondencji z lat ‘70 Grażyna Praszelik-Kocjan, kierownik Działu muzealno-regionalnego MOK, nawiązała do początków placówki, której zalążkiem była ekspozycja kolekcji małżeństwa dr. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w olkuskim oddziale PTTK. Podkreśliła też rolę społeczników z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, którzy opiekowali się powiększanymi sukcesywnie zbiorami i współorganizowali muzeum w jego obecnej siedzibie, budynku przy ul. Szpitalnej 32.

publicznosc

Sporo miejsca poświęciła też licznym darczyńcom, którzy wzbogacali olkuską kolekcję własnymi eksponatami, a także osobom przyczyniającym się do rozwoju placówki i dbającym o nią na co dzień. W trakcie inauguracji rocznicowych obchodów zasłużeni dla muzeum goście uhonorowani zostali specjalnie na ten cel wykonanymi pamiątkowymi tabliczkami. Podczas finisażu otrzymali je nieobecni na inauguracji: Barbara Stanek-Wróbel – prezes olkuskiego oddziału PTTK, Marian Pajdak – wieloletni prezes Stowarzyszenia Polska Sahara oraz dr Adam Rybiński – etnolog, znawca kultury ludów Afryki.

dr andrzej rybinski

Dalszą część uroczystości wypełnił wykład dr. Adama Rybińskiego pt. „Tuaregowie wczoraj i dziś”. Dzieląc się z olkuszanami swą wiedzą gość z Warszawy nie szczędził mało znanych ciekawostek o życiu i obyczajach „rycerzy pustyni”. Opowieść swą ilustrował filmami o Tuaregach, a także przetłumaczonymi przez siebie na język polski wierszami tuareskich poetów. W programie wizyty dr. Adama Rybińskiego w Olkuszu zaplanowany został też jego wykład pt. „Rodzenie się jedności wśród plemion tuareskich” dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

zwiedzajacy

Na zakończenie uroczystości Zenon Krukowiecki, jeden z darczyńców muzeum, podzielił się z gośćmi swoimi wspomnieniami o dr. Bogdanie Szczygle. Podkreślić koniecznie należy, że na zwieńczenie rocznicowej wystawy olkuskie zbiory wzbogaciły się o siedem masek ludu Ashanti, przekazane przez Barbarę Żyłę.

wyklad

Wśród gości finisażu obecne były dawne pracownice muzeum Katarzyna Nocoń i Grażyna Czerniak oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: wspomniana wyżej Barbara Stanek-Wróble – prezes olkuskiego oddziału PTTK i Andrzej Feliksik – przewodniczący Klubu Przewodników „Ilkussia”.

Jubileuszową wystawę zaaranżowała Klaudia Zub-Piechowicz. Wśród masek, rzeźb, tkanin i innych wartościowych eksponatów, znalazły się też prace plastyczne dzieci, powstałe podczas organizowanych w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym twórczych warsztatach.

prace dzieci

Więcej informacji o Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu znaleźć można na stronie internetowej http://mok.olkusz.pl/index.php/muzea/29-muzeum-afrykanistyczne

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze