Licealiści z olkuskiej „Jedynki” postawili na fizykę. Przedmiot, który dla większości jest prawdziwą zmorą, dla innych jest życiową pasją i przepustką do kariery. I Liceum Ogólnokształcące, jako jedyne z olkuskich szkół ponadgimnazjalnych, zostało zakwalifikowane do programu Feniks” realizowanego przez trzy uniwersytety, w tym przez Uniwersytet Jagielloński. Program ma na celu rozwijać nie tylko wiedzę z zakresu fizyki, ale także umiejętności naukowo-techniczne, matematyczne i informatyczne. Zapaleni fizycy z „Kazika” podkreślają, że udział w programie to dla nich przede wszystkim uzupełnienie wiedzy teoretycznej. Wizyty w pracowniach uniwersyteckich i zajęcia z pracownikami naukowymi są dla nich okazją do poznania praktycznych zastosowań praw fizyki. – To jest trochę inne spojrzenie na fizykę. Mamy okazję zobaczyć na własne oczy różne doświadczenia, których przeprowadzenie na lekcjach jest niemożliwe ze względów technicznych. Wszystkiego można dotknąć i często samemu spróbować wykonać dane doświadczenie – zauważa licealista Paweł Kula. On i jego koledzy wiążą swoją przyszłość z kierunkami technicznymi, na których nabyte podczas programu umiejętności są nieocenione. – Uczymy się o wiele więcej niż to jest przewidziane w programie liceum. Dzięki temu pójdziemy na studia z konkretną wiedzą nie tylko teoretyczną, ale praktyczną – mówi Michał Czernek.

Dzięki wspólnym zajęciom w ramach koła fizycznego utworzyła się nie tylko grupa miłośników fizyki, ale dobrych przyjaciół. Na pytanie, czy fizyka jest jedynym tematem ich rozmów, zgodnie odpowiadają ze śmiechem: – Rozmawiamy nie tylko o fizyce. Czasem również o matematyce. Uczniowie mają na swoim koncie sporo sukcesów. Projekt elektrowni wodnej dwóch uczniów wygrał Konkurs Projektów Naukowych Programu Feniks. W programowej Lidze Fizycznej olkuska reprezentacja jest najliczniejsza spośród wszystkich szkół biorących udział w tym programie. – To są bardzo zdolni młodzi ludzie. Kochają fizykę. Nauka jest dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem – podkreśla Maria Piasny, nauczycielka fizyki i koordynatorka programu.

W ramach programu do szkoły przyjechało dwóch pracowników naukowych Instytutu Fizyki UJ, którzy uczniom klas o profilu matematycznym zaprezentowali kilkadziesiąt różnych doświadczeń z wybranych dziedzin fizyki. – Dzięki takim zajęciom nasi uczniowie mają okazję do żywego kontaktu z przedmiotem i zdobywają wiedzę, która będzie potrzebna w dalszym rozwoju naukowym – komentuje Zdzisława Wasilewska, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o