Powiat

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, wraz z olkuską Policją, rozpoczął akcję „Bezpiecznie w Autobusie”. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pasażerowie stosują się do aktualnie obowiązujących przepisów epidemicznych.

ZKG KM poinformował niedawno na swojej stronie internetowej, że rozpoczyna akcję „Bezpiecznie w Autobusie”. – W związku z licznymi skargami dotyczącymi łamania obowiązujących przepisów zasłaniania ust i nosa w publicznych środkach transportu zbiorowego, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu rozpoczyna we współpracy z Powiatową Komendą Policji w Olkuszu kontrole mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym autobusami komunikacji miejskiej – czytamy w komunikacie.

Jako podstawę prawną planowanych działań, Związek podaje artykuł 116 § 1a kodeksu wykroczeń, który brzmi: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Pierwszą kontrolę olkuszanie mają już za sobą. – Wspólne działania policjantów i pracowników ZKG Komunikacji Międzygminnej polegały na sprawdzaniu, czy pasażerowie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Na przystanku autobusowym przy Alei 1000-lecia w Olkuszu policjanci wsiedli do autobusu i  zwracali uwagę podróżującym na obowiązek zasłaniania ust i nosa. Mundurowi informowali również o zagrożeniach, z jakimi podróżujący mogą się spotkać w środkach komunikacji zbiorowej – informuje Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Wedle obecnie obowiązujących przepisów, Policja ma prawo m.in. nałożyć karę w wysokości do 1 000 zł za niedostosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Restrykcje dotyczą również osób zdrowych, które nie chcą stosować się do przepisów nakazujących noszenie maseczek. Dodatkowo Policja ma prawo skierować sprawę do sanepidu, który może zastosować karę administracyjną w wysokości: od 5 do nawet 30 tys. zł.

– Pamiętajmy, że w kraju wciąż odnotowywane są nowe przypadki zachorowań. Problem ten dotyczy również mieszkańców naszego powiatu. Wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z  obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, jak również w środkach komunikacji publicznej, mają na celu zminimalizować zagrożenie związane z pandemią. Mieszkańcy powiatu muszą stosować się do tych obostrzeń. Chodzi bowiem o nasze wspólne bezpieczeństwo – apelują przedstawiciele Policji.

Akcja władz ZKG KM wpisuje się w oczekiwania wielu mieszkańców, którzy od kilku tygodni zwracają uwagę na lekceważenie przepisów przez osoby nienoszące maseczek w sklepach i komunikacji publicznej. Głosy dotyczące tej kwestii spływają również do naszej redakcji. – A może by tak zaangażować w kontrolę maseczek także Straż Miejską? – pytał niedawno jeden z Czytelników dzwoniących do naszej redakcji. Jako przykład podał on takie miasta jak Kielce czy Szczecin, gdzie oprócz policjantów w miejskich autobusach można spotkać również funkcjonariuszy tej służby. – Policjanci mają wiele innych zadań i pewnie przydałaby im się w tej temacie pomoc. Zwłaszcza, że przestrzeganie przepisów epidemicznych leży w interesie nas wszystkich – sugeruje nasz rozmówca.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Dawno nie czytałem takich bredni! PO się wkręcił w zastraszanie i kopiuje wszystko co mu mailem prześlą (swoją drogą to kto te informacje przysłał),

ODNOŚNIE SZMAT NA TWARZY (WYMAGA WALKI W SĄDZIE)
Art. 116 §1a k.w. jest przepisem o charakterze blankietowym, podobnie jak art. 54 kw. Jednakże podstawą odpowiedzialności za wykroczenie nie może być przepis rangi podstawowej, z kolei rozporządzenia Rady Ministrów nie są przepisami porządkowymi, do których odwołuje się art. 54 kw.
Obowiązek zakrywania ust i nosa został ustanowiony z naruszeniem art. 31 ust. 3 Konstytucji i JEDNOZNACZNIE wykracza poza delegację ustawową „Możliwość karnego sankcjonowania określonych zachowań wymaga ścisłego przestrzegania przez prawodawcę reguł legislacyjnych określonych w Konstytucji RP.

ODNOŚNIE MANDATU ZA BRAK SZMATY
Wynosi on maksymalnie 500 zł, a nie 1000 zł!

ODNOŚNIE KAR OD SANEPIDU
Zostały wykreślone z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi na początku grudnia 2020 r. BO BYŁY BŁĘDNE co potwierdzają kolejne sądu umarzając postępowania.