27 maja 2020 r. została oddana do użytku przebudowana droga powiatowa w gminie Bolesław (powiat olkuski, województwo małopolskie). To jeden z wielu przykładów na dobrze funkcjonujący Fundusz Dróg Samorządowych. W latach 2019-2028 na ten cel rząd przeznaczy 36 mld zł. Dzięki budowie i modernizacji dróg samorządowych dzisiaj dynamicznie zmienia się oblicze dróg w wielu polskich gminach i powiatach.

– Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Jednym z narzędzi tej walki jest Fundusz Dróg Samorządowych. Dzięki niemu przebudowywane są tysiące kilometrów dróg lokalnych. Przykładem jest droga powiatowa biegnąca przez gminę Bolesław w woj. małopolskim – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W 2019 r. rząd wsparł inwestycje na drogach samorządowych kwotą 6 mld zł, zaś w 2020r. będzie to 3,2 mld zł. Są to rekordowe środki wsparcia dla inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. Po pieniądze mogą też sięgać biedniejsze gminy i powiaty, ponieważ minimalny wkład własny samorządu do inwestycji wynosi zaledwie 20%.

– Oddane dzisiaj do użytku zmodernizowane drogi mają długość ok. 2,5 km. W całym kraju takich inwestycji są tysiące. Inwestujemy, aby poprawiała się jakość życia w każdym regionie naszego kraju. Wierzymy, że Polska jest jedna i powinna rozwijać się harmonijnie. Przejawem troski o zrównoważony rozwój naszego kraju jest m.in. Fundusz Dróg Samorządowych – dodał min. Adamczyk.

Umowę z wykonawcą robót modernizacyjnych dla drogi powiatowej w Bolesławiu podpisano w lipcu 2019r. Wartość zadania wyniosła ok. 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło niemal 3,5 mln zł.

W 2020 r. wsparcie rządowe uzyska 2 297 inwestycji, w tym 623 na drogach powiatowych i 1 674 na drogach gminnych. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3467 km dróg: 1708 km powiatowych i 1759 km gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1474,3 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1269,6 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł.

UG Bolesław 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze