dozynki kosmolow

Sierpień to czas zbiorów, żniw oraz obchodów ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac polowych. Kiedyś, jeszcze za czasów Słowian i plemion bałtyckich zwyczaj ten nazywany był wyżynkami, czy obrzynkami. Teraz nosi nazwę dożynek. Tegoroczne obchody święta plonów w Gminie Olkusz odbędą się w najbliższą niedzielę w Zedermanie.

Gminne świętowanie rozpocznie przemarsz barwnego korowodu na plac przy remizie OSP w Zedermanie. Zbiórkę delegacji zaplanowano na godz. 12:30 pod budynkiem tamtejszej szkoły podstawowej. Dożynki oficjalnie rozpocznie Msza święta, podczas której rolnicy podziękują za zbiory, poświęcone zostaną wieńce i nastąpi przekazanie darów. 

Po zakończeniu części oficjalnej odbędą się prezentacje zespołu regionalnego oraz występy dzieci z miejscowej podstawówki, zespołów folklorystycznych, konkursy, a także koncerty chóru „Nowe Horyzonty” i Orkiestry Dętej z Przegini. Dożynki zakończy wieczorna zabawa taneczna.

W niedzielę nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą zagrodę, a mieszkańcy i przyjezdni goście będą mogli skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji.Gdyby ktoś chciał na dożynki wybrać się innym środkiem lokomocji niż samochód, będzie miał taką możliwość, bowiem olkuski ZKG „KM” po raz kolejny przy ważnej dla gminy imprezie proponuje dodatkowe połączenia autobusowe. Specjalne kursy oznaczone tablicą „Dożynki Gminne Zederman” na trasie Olkusz S-sam – Olkusz Dw. PKP – Olkusz Osiecka – Osiek – Zimnodół – Zawada – Zederman (Remiza OSP) wyjadą z Olkusza o godz. 12:00 i 13:30.

Problemu nie będzie także  z powrotem do domu. Otóż o godz. 15:30, 17:30 i 20:10 spod remizy w kierunku Zawady, Zimnodołu,  al. 1000-lecia, dworca i S-samu również wyjadą dodatkowe autobusy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fart
fart
7 lat temu

[quote name=”młody”]gratulacje dla organizatorów!
Świetna robota za tak marne pieniądze które burmistrz łaskawie im raczył dać.
Kto był to widział jak dobrze się bawiono :)[/quote]

Nie narzekaj, bo nie dostali mało. Gmina to nie dojna krowa. A co jakby był inny burmistrz to by trzepał kasę na dożynki jak z rękawa. Jak nic nie robisz i nie organizujesz to siedź cicho populisto.

młody
młody
7 lat temu

gratulacje dla organizatorów!
Świetna robota za tak marne pieniądze które burmistrz łaskawie im raczył dać.
Kto był to widział jak dobrze się bawiono 🙂

popis
popis
7 lat temu

Panie Piotrze brak zdania jak z odpłatnością. Czy to wstyd napisać przejazd bezpłatny lub płatny w wysokości … zł (euro).

nero
nero
7 lat temu

Czy te samochody dodatkowe to pan Kmita rozdaje za darmo, czy za wykupieniem biletu ?. Czy gmina w późniejszym czasie będzie musiała dopłacić do interesu bo w tekście nic na ten temat..