Przybyli do nas z Nowej Spiskiej Wsi, prezentując Wystawę Środowiska Artystycznego ze Słowacji. Spiska Nowa Wieś jest miastem powiatowym w historycznym rejonie Spisza. Posiada wiele cennych dla Słowaków zabytków. Jest centrum słowackiego Spisza. Polakom znana jest przede wszystkim z ruin ogromnego historycznego zamku, wstępu do tzw. Słowackiego Raju oraz z ciepłych kąpielisk.

W tej miejscowości, w zabytkowym dworze, znajduje się Galeria Artystów, oficjalna galeria malarstwa Spisza. Gromadzi ona dorobek artystyczny tej części Słowacji (tak, jakby u nas galeria malarstwa Małopolski). W olkuskiej Galerii swoje prace zaprezentowali: Kamila Tilová, Tomáš Cetera, Amálka Ľudmila Valenčíková, Jaroslav Čech, Lucia Bérešová, Klára Králová, Jozef Haščák.

Jak wyjaśniła kuratorka wystawy Kamila Tilová, artyści, którzy prezentują swoje prace znani są nie tylko na Spiszu, ale w całym kraju. Szczególnym uznaniem cieszą się prace Jozefa Haščáka, ale pozostali również budzą zainteresowanie środowiska ze względu na poszukiwanie nowych form twórczości plastycznej. „Organizując tę wystawę – mówi – chcieliśmy  pokazać to, co proponuje młoda generacja naszych artystów.” Są to artyści profesjonalni, ale wobec braku katalogu wystawy, nic więcej o nich nie wiemy.

Mamy więc rozmaitość form – i to jest  podstawą tej wystawy i sposobów malowania. Generalnie rzecz biorąc, są to obrazy abstrakcyjne, abstrakcje kolorystyczne, kolaże Valenčíkovej, „akryl, grafit, tusz, karton” Jaroslava Čecha, odniesienie do zabytkowej katedry w Nowej Wsi w obrazie Jozefa Haščáka, akwarele, poszukiwania i łączenia różnych technik malarskich. Wspomniany obraz Haščáka to jeden z niewielu obrazów, w którym dominuje ostry kolor, gdyż pozostałe w większości toną w ciemnych barwach – z wyjątkiem prac wspomnianej Amálki Ľudmily Valenčíkovej.

– Malarstwo w sztuce Słowacji, Rumunii i dalej na południe – mówi dyrektor Stach – jest różne od naszego, co widać na tej wystawie. Mniej jest tam symboli, odniesień historycznych, nawet pejzaży, więcej abstrakcji sięgającej do wzorców XX- wiecznej sztuki europejskiej. To inne malarstwo niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego warto porównać te dwa widzenia świata dokumentowane na tej wystawie młodych artystów słowackich. W ramach rewanżu w Nowej Spiskiej Wsi wkrótce zostanie zorganizowana wystawa prac zgromadzonych w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA.

W prezentacji uczestniczył konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Tomaąa Kaąaja.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze