biblioteka 100 1

 

1 marca 1917 roku nastąpiło otwarcie „Biblioteki Publicznej w Olkuszu”. Przez sto lat książnica zmieniła się nie do poznania. Adres, zbiory, kadra pracownicza – dzisiaj wszystko jest już inne. Pozostał jednak ten sam cel – zachęcanie do czytelnictwa i zdobywania wiedzy. Piątkowa gala jubileuszowa na stulecie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu była świetną okazją do wcale niemałej wycieczki w przeszłość.

Każdy jubileusz skłania do słusznej radości, ale i jednocześnie do refleksji nad historią i zarazem przyszłością biblioteki. Połączenie księgozbiorów Resusty Obywatelskiej, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Ligi Kobiet, a także powołanie do życia Biblioteki Publicznej równo wiek temu położyło fundament pod budowanie dojrzałego środowiska kultury i edukacji w Olkuszu.

Do wybuchu II wojny światowej placówka rozwijała się dynamicznie, zyskując wiernych czytelników i z każdym rokiem powiększając swoje zbiory. W lipcu 1940 roku pozbawiono olkuszan ich biblioteki, a cenne zbiory skierowano na przemiał.

O znaczeniu biblioteki dla lokalnej społeczności najlepiej świadczą wysiłki mieszkańców włożone w odbudowę utraconego w czasach wojny księgozbioru. Już w lutym 1945 roku książnica wznowiła swoją działalność. Pomimo trudności budżetowych i lokalowych, zaskarbiła sobie serca czytelników, odgrywając ważną rolę w oświacie.

Przez lata biblioteka powiększyła zasoby czytelnicze i poszerzyła swoją ofertę edukacyjną. Obecnie przygotowuje wystawy, prowadzi dyskusyjny klub książki, zajęcia oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, uczy rzeczy niestandardowych jak chociażby programowania i kodowania. W ramach swojej działalności szkoli seniorów. Ponadto organizuje spotkania autorskie, wieczory poezji i pasjonujące wykłady naukowe. W olkuskiej bibliotece czyta się wybitne dzieła literatury, a także organizuje się imprezy plenerowe z myślą o czytelnikach w każdym wieku.

Placówkę charakteryzują: wykwalifikowana kadra pracownicza, przyjazne wnętrza, bogate zasoby oraz różnorodne działania jak choćby skanowanie regionaliów m.in. „Kroniki Powiatu Olkuskiego”, czy kolekcji rysunków Władysława Wołkowskiego, a także innych materiałów z Muzeum PTTK.

biblioteka 100 3

Działalność PiMBP w liczbach:
– 11 006 czytelników rocznie,
– 143 000 odwiedzin rocznie,
– 175 396 woluminów, w tym 4781 zbiorów specjalnych,
– dostęp do 1091 e-booków,
– nowoczesny katalog odwiedzany rocznie 750 273 razy,
– 78 komputerów i 7 tabletów z dostępem do internetu.

Piątkową galę z okazji setnej rocznicy powstania placówki otworzyła dyrektor PiMBP w Olkuszu Jolanta Zięba, która przedstawiła krótki rys historyczny placówki. Po obejrzeniu specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, wykład na temat początków i funkcjonalności bibliotek w kraju wygłosiła Anna Wiśniewska – wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Następie z gratulacjami okrągłego jubileuszu oraz życzeniami na jeszcze lepszą przyszłość, pospieszyli zaproszeni goście, w tym burmistrz Roman Piaśnik, a także przedstawiciele parlamentarzystów. Specjalny list na stulecie olkuskiej biblioteki wystosował również dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej.

Na zakończenie uroczystości wystąpiła sopranistka Paulina Stach – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, będąca członkinią chóru Akademii Krakowskiej.

Szerzej o historii olkuskiej biblioteki pisaliśmy w marcu. Materiał znajdziecie TUTAJ.

biblioteka 100 2{joomplu:72123}{joomplu:72115}{joomplu:72105}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze