l51

Ponad 20 km pokonali w ostatnią sobotę, 5 marca, uczestnicy otwartej edycji V gry miejskiej „Śladami historii. Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, której organizatorem był Klub Historyczny im. AK działający przy IV LO w Olkuszu. 11 drużyn przez cały dzień zmagało się z przygotowanymi zadaniami, wczuwając się w klimat wojennej konspiracji i omijając przygotowane przez rekonstruktorów zasadzki.

W pierwszej tegorocznej rywalizacji o zwycięstwo rywalizowało ponad 100 osób z 11 drużyn, które przyjęły za patronów historyczne postaci – żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z terenu powiatu olkuskiego. W otwartej edycji gry startowali głównie doświadczeni gracze, którzy w podobnych imprezach brali już udział niejednokrotnie. Sprzyjała im pogoda, ale i tak pokonanie zadań i dotarcie do 14 przygotowanych punktów zajęło im praktycznie cały dzień.Ostatnia drużyna zameldowała się na mecie ok. godz. 18.

Uczestnicy musieli wykazać się historyczną wiedzą, znajomością zasad konspiracji, umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii i niezłą kondycją. Pierwsze punkty sprawdzające rozmieszczone były na terenie miasta, a na startujących oczekiwały nie tylko zdania pracowicie przygotowane przez młodych historyków z KH im. Armii Krajowej, ale także dodatkowe utrudnienia w postaci „przypadkowych” ulicznych łapanek, „kotłów” i rewizji, w czasie których trzeba było wykazać się zimną krwią, taktyką i sprytem. Organizatorzy, jak zwykle przy takich okazjach, zadbali o najdrobniejsze szczegóły, byli odpowiednio ubrani, mieli stosowne rekwizyty i zachowywali się jak na rekonstruktorów przystało. Uczestnicy również musieli się dostosować do tych wymogów, przyjęli zatem na czas gry fałszywe nazwiska i musieli legitymować się konspiracyjnymi danymi.

Drugi etap gry przeniósł uczestników w teren nieopodal Olkusza. W pobliskim lesie drużyny wykonywały zadania związane z konspiracją partyzancką, prezentowały umiejętności strzeleckie i musiały zachować ostrożność „przekraczając” nielegalnie granicę. Na wszystkich etapach gry uczestnicy poznawali także nowe fakty dotyczące lokalnej historii.

Wieczorem, mimo zmęczenia całodziennymi zmaganiami, nikt z uczestników nie narzekał, oczekując na wyniki rywalizacji, które wyglądają następująco: 

I miejsce Patrol „Ares” – dowódca Mikołaj Koch
II miejsce Patrol „Orlik” – dowódca Kamil Sławkowski
III miejsce Patrol „Kukułka” – dowódca Ula Wadas
IV miejsce Patrol „Zośka” – dowódca Mieczysław Staszewski
V miejsce Patrol „Pijok” – dowódca Adrian Domagała
VI miejsce Patrol „Orzeł” – dowódca Marta Zub
VII miejsce Patrol „Kukułka” – dowódca Adam Ból
VIII miejsce Patrol „Ares – Drwale” – dowódca Ula Tyńska
IX miejsce Patrol „Zew” – dowódca Rafał Woźniczka
X miejsce Patrol „Ares” – dowódca Zuzanna Antolak
XI miejsce Patrol „Ares” – dowódca Angelika Kiełtyka

W zakończeniu gry i rozdaniu nagród uczestniczył wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Piotr Kurek, który gratulował świetnej inicjatywy i zaangażowania zarówno organizatorom, jak i uczestnikom wydarzenia.

– Dziękuję wszystkim organizatorom i osobom zaangażowanym w dzisiejszą grę – mówił Michał Masłowski. – Jestem z was wszystkich dumny i cieszę się, że mogę z wami współpracować w Klubie Historycznym im. Armii Krajowej w Olkuszu.

Już w najbliższy piątek, 11 marca, odbędzie się druga część gry, skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu olkuskiego. Do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba uczestników z 21 drużyn!

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.

{joomplu:56940}{joomplu:56913}{joomplu:56868}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ad vocem
ad vocem
8 lat temu

Idzie młodość, olkuscy historycy starszego pokolenia do odstawki.

annad
annad
8 lat temu

Brawo do p. Michała i całej ekipy z Klubu Historycznego. Fajnie, że działacie.

.......bbb....
.......bbb....
8 lat temu

[quote name=”leoś”]widać, że młodym bardzo tęskni się za wojną 🙁 nie kupuję tego[/quote]
Bo zazdrość ci ściska cztery litery.

leoś
leoś
8 lat temu

widać, że młodym bardzo tęskni się za wojną 🙁 nie kupuję tego

patriota
patriota
8 lat temu

Tylko jeden z olkuskich historyków, pan Michał Masłowski potrafi być tak zaangażowany w kształtowaniu wzorców patriotycznych wśród młodzieży. Brawo.