Kilkunastoosobowa grupa pracowników Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy odwiedziła w minioną sobotę (13.10) Olkusz i zamek Rabsztyn. Słowaccy goście zwiedzili z przewodnikiem – pracownikiem UMiG olkuską bazylikę św. Andrzeja Apostoła, starówkę, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz zamek Rabsztyn i Chatę Kocjana.
W olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej otrzymali komplet materiałów promocyjnych o Olkusz. Zainteresowały ich szczególnie podręczniki do historii regionalnej wydawane przez olkuski magistrat. Podczas zwiedzania olkuskiej bazyliki duże zainteresowanie wzbudziły organy Hansa Hummla, który zmarł w słowackiej Lewoczy oraz tablica epitafijna z gmerkiem żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku olkuskiego mieszczanina i gwarka Mathiasa Slowaka, który z pochodzenia był Słowakiem. Niewykluczone, że przybył do Polski właśnie z Bańskiej Szczawnicy. Jak się okazuje, nasze miasta mają wiele wspólnych cech.
Bańska Szczawnica, najstarszy ośrodek górnictwa na Słowacji, w średniowieczu była najważniejszym miastem górniczym Węgier. Wydobywano tu złoto i srebro. Od 1993 roku, to średniowieczne miasto górnicze zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, zarówno Olkusz, jak i Bańska Szczawnica mają w herbie górniczą kopaczkę, która, także po słowacku, nazywa się „graca”. Podczas kilkudniowej, studyjnej wizyty, słowacka delegacja z dyrektorem muzeum dr Jozefem Labudą odwiedziła także muzea w Dąbrowie Górniczej i Tarnowskich Górach. Mamy nadzieję, że ten pierwszy pobyt w Olkuszu zaowocuje zacieśnieniem kontaktów pomiędzy oboma miastami.
UMiG Olkusz