Olkusz

Akademia Organowa „Organy Srebrnego Miasta” to interesujące wydarzenie muzyczne, które w tym roku odbyło się po raz pierwszy.

Sobotnio-niedzielne koncerty były zwieńczeniem warsztatów organowo-klawesynowych skierowanych do studentów i uczniów szkół średnich z całej Polski, uczących się gry na organach i klawesynie. Warsztaty były okazją pracy na unikalnych olkuskich organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego będących naturalnym odniesieniem do muzyki XVI i XVII wieku.

Uczestnicy zajęcia rozpoczęli już w czwartek, a w sobotę, 1 lipca, w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się ich koncert organowy.

Wszystkich powitał proboszcz, ks. Mieczysław Miarka, a dr hab. prof. AM Krzysztof Urbaniak, dobry duch olkuskich organów, opowiedział o muzycznym wydarzeniu przygotowanym na ten wieczór.

Po części organowej wszyscy przenieśli się do Podziemnego Olkusza, gdzie odbyła się część klawesynowa koncertu.

Zapowiedzi utworów Krzysztof Urbaniak okraszał licznymi ciekawostkami i anegdotami, co dodało swobodnego uroku koncertowi.

W niedzielę 2 lipca w olkuskiej farze odbył się koncert pedagogów “Pod niebem Sarmacji”. Na organach grali dr Urszula Jasiecka-Bury oraz dr hab. prof. AM Krzysztof Urbaniak – zarówno solo, jak i na cztery ręce. Wielbiciele muzyki organowej słuchali w zachwyceniu.

MOK Olkusz

Fot. Joanna Szarras0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze