1 lo szkoła dialogu

W miniony piątek, 9 stycznia 2015r., w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Szkoły Dialogu pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas której I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu zostało uhonorowane tytułem Szkoły Dialogu 2014.  Uroczystość była zwieńczeniem realizowanego w ubiegłym roku, przez 41 szkół w Polsce, programu edukacyjnego przygotowanego przez Fundację Forum Dialogu, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, którego celem jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce, stanowiącej nieodłączną część kultury i historii naszego państwa.

Program „Szkoła Dialogu” oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

W przypadku uczniów z I LO było to opracowanie wycieczki i gry terenowej po miejscach związanych z żydowską historią Olkusza. Oprócz trenerów, do pomocy w realizacji projektu włączyli się Panowie Olgerd Dziechciarz – historyk regionalista, pisarz, poeta oraz Ireneusz Cieślik – publicysta, autor szeregu publikacji o tematyce żydowskiej, obaj laureaci nagrody im. ks. Stanisława Musiała przyznawanej za zasługi na rzecz pojednania polsko – żydowskiego. Koordynatorkami projektu były nauczycielki Anna Baran i Anna Miszczyk.

1 lo szkoła dialogu1

Do wspólnego odkrywania oraz poznawania historii Żydów, a zarazem świetnej zabawy, zostali zaproszeni uczniowie z gimnazjów na terenie Olkusza. Spośród chętnych gimnazjalistów utworzyło się sześć grup, które z wielką determinacją dążyły do zwycięstwa oraz chętnie nabywały wiedzę na temat żydowskich zwyczajów i wydarzeń z okresu II wojny światowej. Na uczestników gry organizatorzy czekali w miejscach bliskich historii żydowskiej, takich jak: teren dawnej synagogi, miejsce stracenia trzech Żydów na Placu Augustianów, stare cmentarze żydowskie oraz miejsca wywozu do obozów zagłady bądź pracy. Uczniowie obecnej klasy IIc zadbali także o strój oraz charakteryzację odpowiadającą tematowi projektu, która przykuwała uwagę nie tylko uczestników gry, ale również wszystkich przechodniów. Była to kolejna metoda zainteresowania ludzi postronnych, którzy każdego dnia przechodzą obok tych miejsc obojętnie.

W efekcie programu Szkoła Dialogu w całej Polsce powstało mnóstwo inicjatyw organizowanych samodzielnie przez uczniów. Powstały niezliczone blogi, filmy, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniom udało się zaangażować mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania.

Zakończeniem jakże miłego dnia było zwiedzanie niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich. Dyrektor szkoły mgr Irenę Majdę, Pana Ireneusza Cieślika, nauczycieli oraz młodzież osobiście przywitał Dyrektor Muzeum Pan Dariusz Stola i zaprosił do zapoznania się ze stałą wystawą „ 1000 lat historii Żydów polskich”, a także z ofertą tego nowoczesnego centrum edukacyjno- kulturalnego.

I LO w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze