edukacja

Wkrótce okaże się, ile pierwszych klas zostanie otwartych w olkuskich gimnazjach. Znane są wyniki naboru i liczba zaplanowanych oddziałów, ale nie wiadomo jeszcze, ilu uczniów będzie powtarzać pierwszą klasę. Do pierwszoklasistów mogą też jeszcze dołączyć uczniowie spoza gminy.

Jakie szkoły wybierali absolwenci podstawówek? W dwóch gimnazjach liczba szóstoklasistów zamieszkałych w ich obwodach szkolnych jest większa niż liczba osób chcących kontunuować w nich naukę: w „Jedynce” (150 dzieci z obwodu, 104 chętnych) oraz w „Czwórce” (145 dzieci z obwodu, 123 chętnych). W dwóch pozostałych szkołach sytuacja jest odwrotna: „Dwójka” ma  w obwodzie 46 szóstoklasistów, a chętnych 70, natomiast w „Trójce” liczby te kształtują się odpowiednio na poziomie: 80 dzieci z obwodu i 133 chcących kontynuować naukę w tej szkole.

W magistracie dokonano jednak zmian. Po sześcioro kandydatów z „Dwójki” i „Trójki”, zameldowanych na terenie obwodu Gimnajzum nr 1, zostało przeniesionych do „Jedynki”. Dlaczego? – Wiadomo, że są migracje pomiędzy obwodami. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, że na przykład wszyscy pójdą do jednej  szkoły. Ograniczają nas przepisy dotyczące organizacji pracy placówek szkolnych oraz zatrudnienie. Te ograniczenia nie dotyczą szkół prywatnych. Oczywiście można tworzyć klasy 10 – 12 osobowe, ale jest to nieracjonalne. Subwencja oświatowa jest tak liczona, że przy napełnieniu 26 – 28 uczniów w klasie pokrywa nam koszty wynagrodzeń. Mniej liczne oddziały to większe koszty – wyjaśnia wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń. Obwody ustalane są przez Radę Miejską.

Ile pierwszych klas zapanowano w olkuskich gimnazjach? W „Jedynce” na dzień dzisiejszy ma powstać pięć oddziałów: ogólny, językowy (j. angielski,), sportowy (piłka ręczna dziewczęta, piłka siatkowa chłopcy) oraz dwa integracyjne. W „Dwójce” zaplanowano dwie klasy ogólne, a w „Trójce” cztery klasy ogólne.  „Czwórka” otworzy cztery oddziały: sportowy (piłka ręczna dziewczęta, piłka nożna chłopcy), językowy (j. niemiecki DSD II) oraz dwa ogólne.
– Liczba zaplanowanych klas w poszczególnych szkołach może się jeszcze zmienić w sierpniu, kiedy będziemy znać liczbę „drugorocznych” oraz dzieci z zewnątrz – mówi dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
www...
www...
11 lat temu

Burmistrz już dawno powinien podziękować temu dyrektorowi z g2.

Elbest
Elbest
11 lat temu

[quote name=”wera”]Sytuację może uzdrowić tylko zmiana dyrektora.[/quote]

Sytuację może uzdrowić jedynie zmiana burmistrza Olkusza. Dyrektor szkoły to tylko pionek.

wera
wera
11 lat temu

Sytuację może uzdrowić tylko zmiana dyrektora.

os.mł.
os.mł.
11 lat temu

Od początku było widać, że tu nie chodzi o młodzież tylko o chore ambicje i stanowisko w (… 2 ).

misia
misia
11 lat temu

Panie dyrektorki walczą o swe posadki……

prawda
prawda
11 lat temu

Też uważam że Gimnazjum nr 3. rewelacyjna pani od języka francuskiego.

rodzic71
rodzic71
11 lat temu

Gimnazjum nr 3 i pani Anna Berlińska Banyś najlepszy nauczyciel od języka angielskiego.

Pete
Pete
11 lat temu

Które Gimnazjum w Olkuszu najlepiej uczy języków?

RODZIC zadowolony
RODZIC zadowolony
11 lat temu

Ano ludzie maja oczy i uszy. Gdyby nie blokada w przyjmowaniu to w G2 byłoby duzo więcej dzieci. Zazdrosc w oczy kole a ty chyba nie jesteś z G2

ROD.G 2
ROD.G 2
11 lat temu

[quote name=”Rodzicgim”]Jak teraz bedzie zachwalał atmoswere w swojej szkole dyrektor jedynki skoro tylu uczniów idzie do dwójki gdzie jest dużo lepsza atmosfera i lepszy poziom.[/quote]
Zrobiła rozróbę (G2), nagonkę na (G1) i myślą, że to dzieci chcą iść do gimnazjum 2. Gdzie, wy ludzie macie oczy.

Rodzicgim
Rodzicgim
11 lat temu

Jak teraz bedzie zachwalał atmoswere w swojej szkole dyrektor jedynki skoro tylu uczniów idzie do dwójki gdzie jest dużo lepsza atmosfera i lepszy poziom.