Wiosenny atak zimy

20170418 200835 KopiowanieGwałtowny i niezbyt mile widziany powrót zimy nie tylko zmusił nas do wyciągnięcia z szafy ciepłych kurtek i butów, ale także był przyczyną wielu uciążliwych sytuacji. Zwłaszcza kierowcy, którzy zdążyli już zmienić opony, w ciągu ostatnich kilkunastu godzin mogli mieć spory kłopot z dotarciem do celu podróży. Służby drogowe od wtorkowego popołudnia zapewniają, że robią wszystko co w ich mocy, ale apelują o rozsądek i zrozumienie.

Powolnie spadające płatki śniegu, które powitały nas we wtorkowy poranek nie zapowiadały, że już pod wieczór miejscami zrobi się groźnie. Padający przez wiele godzin śnieg utworzył całkiem pokaźne zaspy. Drogi główne, choć niezbyt bezpieczne, bo mokre i śliskie, w nocy i rano były przejezdne. Gorzej było na drogach niższych kategorii, gdzie długo zalegał śnieg i pośniegowe błoto. W sztabach kryzysowych rozdzwoniły się telefony zniecierpliwionych użytkowników, a służby zajmujące się ich zimowym utrzymaniem, które zdążyły już rozbroić sprzęt do odśnieżania, musiały wrócić do gotowości i rozpoczęły zimową pracę.

Od wtorkowego popołudnia dyżurni straży pożarnej i policji również zaczęli odbierać telefony wzywające do różnych interwencji. Śnieg obciążał gałęzie i całe drzewa, które łamały się pod jego naporem, stąd zaistniała potrzeba kilkunastu wyjazdów do ich usuwania z miejsc, gdzie zagrażały bezpieczeństwu. Pierwsze wezwanie strażacy otrzymali wczoraj tuż przed godz. 22. W Kwaśniowie Górnym jezdnia została zablokowana przez przewrócone drzewo. Niedługo później konieczne były wyjazdy do podobnych interwencji w Bydlinie i znów w Kwaśniowie Górnym. Kolejne wezwania napłynęły już wczesnym rankiem w środę. Od godz. 4 rano strażacy usuwali połamane konary w Cieślinie, Zarzeczu, Kluczach, Bydlinie, Gołaczewach, Rodakach, Kwaśniowie Górnym, Kwaśniowie Dolnym i dwa razy w Wolbromiu, na ul. Mariackiej i ul. Gołębiej.

Niewesoło było też na drogach – samochody bardzo niebezpiecznie tańczyły na niedawno zmienionych na letnie oponach. Lokalna policja zanotowała kilka, na szczęście nie bardzo groźnych kolizji, kilku kierowców wylądowało w przydrożnych rowach. Na trasie z Trzyciąża do Wolbromia późnym popołudniem utworzył się kilkusetmetrowy korek, spowodowany trudnościami w prawidłowym poruszaniu się zwłaszcza na podjazdach, który pomagali rozładować policjanci. Jeden pas ruchu był niedrożny z powodu nawiewanego z pól śniegu, a drugi - za przyczyną samochodów nie radzących sobie ze ślizgawicą. Prawie przez godzinę nieprzejezdna była także droga wojewódzka 783 w kierunku Miechowa.

Ciężki śnieg i dość silny wiatr pozrywał również trakcję elektryczną. Przez kilka godzin prądu nie mieli mieszkańcy gminy Trzyciąż. Na szczęście awarie zostały już usunięte.

Prognozy na razie nie są zbyt optymistyczne, bo przewidują, że wiosenny atak zimy jeszcze trochę potrwa. Warto uzbroić się w cierpliwość i zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na drogach. Być może warto rozważyć pozostawienie samochodów wyposażonych już w letnie opony w garażach i skorzystanie z komunikacji publicznej.

20170418 190637 Kopiowanie

20170418 190705 Kopiowanie

20170419 070824 Kopiowanie

20170419 081156 Kopiowanie

20170419 155633 Kopiowanie

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!