Co z rewitalizacją dworców PKP i PKS?


Ponad dwa lata temu pisaliśmy na temat fatalnego stanu technicznego olkuskich dworców PKP i PKS oraz o pomysłach na ich zagospodarowanie. Niestety, od tego czasu niewiele zmieniło się w tej kwestii. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie są aktualne plany na ich rewitalizację. Temat remontu dworca kolejowego w Olkuszu poruszaliśmy na naszych łamach przeszło dwa lata temu. W tamtym czasie toczył się proces uwłaszczeniowy pomiędzy Miastem i Gminą Olkusz i Polskimi Kolejami Państwowymi. Sytuacja budynku jest już uregulowana. Jego pełnoprawnym właścicielem jest PKP S.A.

Niedawno spółka opublikowała listę obiektów na terenie całego kraju, które mają zostać unowocześnione w ramach tzw. programu inwestycji dworcowych. Jest to wykaz ponad 180 dworców kolejowych przeznaczonych do modernizacji do końca 2023 roku. Znalazły się na nim zarówno budynki z największych polskich miast, jak i te z mniejszych miejscowości.

W zestawieniu tym nie ma jednak obiektów z terenu naszego powiatu. Fakt ten dziwi tym bardziej, że zgodnie z zapowiedziami priorytet w tej kwestii miały mieć dworce zlokalizowane przy modernizowanych liniach kolejowych. Postanowiliśmy zwrócić się do władz spółki z pytaniem dotyczącym rewitalizacji dworca w naszym mieście. Jak wynika z nadesłanej odpowiedzi, zarówno obiekt w Olkuszu, jak i budynki w Jaroszowcu i Wolbromiu w najbliższym czasie mają zostać wyremontowane.

- Jeśli chodzi o dworzec kolejowy w Olkuszu, to na 2017 i 2018 rok zaplanowaliśmy wykonanie wymiany pokrycia dachowego na dwóch segmentach budynku oraz odnowienie jego elewacji. W 2017 ogłoszono postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tego zadania, jednak zostało ono unieważnione ze względu na brak ofert. W nadchodzącym roku chcemy go ponowić i zrealizować tą inwestycję. W Jaroszowcu w 2017 roku wykonana została konserwacja pokrycia dachowego. Remonty obiektów w Jaroszowcu i Wolbromiu w zakresie poprawy estetyki zaplanowaliśmy wstępnie na przyszły rok - wyjaśnia Tomasz Leś z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

W sąsiedztwie dworca kolejowego znajdują się obiekty należące niegdyś do olkuskiego PKS. Nadal nie wiadomo, jakie będą ich dalsze losy. W 2009 roku, za kwotę ponad ćwierć miliona złotych gmina nabyła budynek o powierzchni 290 m2 oraz prawo do wieczystego użytkowania działek, na którym jest on usytuowany. Cały obsługujący komunikację samochodową obszar, obejmujący także perony i dzierżawiony przez Związek Komunalny Gmin Komunikacja Międzygminna plac manewrowy, znajduje się we władaniu olkuskiego samorządu.

W październiku 2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania tego terenu. Zgłoszono 32 prace o różnorodnym charakterze zaproponowanych rozwiązań przestrzeni placu dworcowego. Spośród nich jury wybrało najlepsze koncepcje, które w przyszłości mają posłużyć przy opracowywaniu projektu inwestycji.

Aby zrealizować ten cel, władze miasta w pierwszej kolejności muszą jednak znaleźć źródło finansowania takiej inwestycji. Pomysł rewitalizacji tych terenów został wpisany do Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026.

- W ramach GPR-u złożyliśmy wniosek o dofinansowanie realizacji projektów dostosowania obiektów użyteczności publicznej na cele społeczne, edukacyjne, kulturalne oraz wpływających na poprawę infrastruktury komunikacji publicznej. I tu właśnie znalazł się projekt rewitalizacji terenów wokół dworca PKP i PKS w Olkuszu. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!