Nowoczesny sprzęt dla Szpitala w Jaroszowcu

szpital jaroszowiec 2
Tekst sfinansowany ze środków własnych autora
Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu wzbogacił się właśnie o nowy, cyfrowy zestaw RTG do radiografii kostno-płucnych. Nowy nabytek Szpitala sfinansowany w całości ze środków Województwa Małopolskiego stanowi jednak dopiero początek tegorocznego programu zakupów sprzętu, służącego poprawie jakości diagnostyki, leczenia i rehabilitacji Pacjentów tego Szpitala.

Dwustanowiskowy cyfrowy aparat RTG marki Stephanix zapewnia najwyższą jakość obrazowania przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa Pacjenta. Zestaw składa się z klasycznego aparatu kostno-płucnego ze stołem RTG i dodatkowym stojakiem do zdjęć płucnych, a także panelu sterowania i zestawu komputerowego. Cyfrowe zdjęcie RTG pozwala na uzyskanie obrazu o bardzo dużej ilości rozróżnialnych szczegółów przy niskiej dawce promieniowania. Dodatkowo obraz może być przez technika obrabiany na komputerze bez utraty jakości – powiększany, przybliżany, kontrastowany. Wartość tego zakupu to prawie 530 tys. zł.

szpital jaroszowiec 3

Lada dzień rozstrzygnięty zostanie także ogłoszony jeszcze w marcu br. przetarg na zakup dla Szpitala w Jaroszowcu nowego wideobronchofiberoskopu. To nowoczesne urządzenie diagnostyczne przy użyciu cienkiego, elastycznego światłowodu służy do wziernikowania dróg oddechowych (z możliwością pobierania wycinków do badań) i wykrywania nowotworów płuc już w bardzo wczesnych jego stadiach. Na zakup tego urządzenia zaplanowano w budżecie Województwa kwotę 170 tys zł.

Za 100 tys. zł zakupione zostaną także w tym roku nowe łóżka szpitalne oraz sprzęt rehabilitacyjny w ramach zwycięskiego projektu 2. edycji budżetu obywatelskiego województwa o wartości 376 tys. zł. Dzięki Państwa głosom oddanym na ten projekt do Jaroszowca trafi m.in. kriokomora rehabilitacyjna, dzięki której możliwa będzie terapia zimnem, dająca wspaniałe rezultaty w leczeniu m.in. chorób układu ruchu, zmian reumatologicznych, zapaleń stawów, schorzeń neurologicznych, nerwic i otyłości. Ponadto zakupione zostaną również bardzo innowacyjne kamizelki oscylacyjne z elektrycznymi oscylatorami do rehabilitacji oddechowej i drenażu oskrzelowo-płucnego oraz specjalna szyna do ćwiczeń biernych stawu biodrowego i kolanowego. W sumie więc wartość tegorocznych zakupów nowego wyposażenia Szpitala, finansowanych przez Województwo Małopolskie osiągnie kwotę blisko 1,2 mln zł.

szpital jaroszowiec 1

Nowy sprzęt będzie znakomitym uzupełnieniem wyposażenia Szpitala, który w ubiegłym roku wzbogacił się także o kontrakt NFZ dla szpitalnych Poradni Pulmunologicznej i Rehabilitacyjnej. Udzielane świadczenia rehabilitacyjne wspomaga zakupione w 2017 roku 19 specjalistycznych urządzeń o wartości blisko 300 tys. zł, takich jak wirówki do masażu kończyn górnych i dolnych, wannę do masażu podwodnego, urządzenie do biczy szkockich oraz rowery rehabilitacyjne, bieżnie i siłownię. Trzeba też przypomnieć, że w ubiegłym roku – przy moim skromnym udziale, po wprowadzeniu przez Zarząd Województwa zgłoszonej przeze mnie poprawki do budżetu województwa - udało się zakupić dla Szpitala nowy aparat USG o wartości 100 tys. zł.

To wszystko pokazuje, jak istotną rolę na medycznej mapie Małopolski odgrywa nasz Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Warto podkreślić, że obok tradycyjnego kierunku leczniczego, dotyczącego chorób płuc niezwykle intensywnie rozwija się segment świadczeń rehabilitacyjnych, w tym także rehabilitacji oddechowej. Wraz ze wzrostem świadomości Małopolan na temat jakości powietrza rośnie też ich wiedza na temat chorób okołosmogowych. Dzięki staraniom i ogromnemu zaangażowaniu Dyrekcji oraz Pracowników Szpitala, Jaroszowiec ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem rehabilitacji pulmunologicznej, nie tylko o znaczeniu regionalnym, ale też ogólnopolskim.

Marcin Cockiewicz
Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Członek Rady Społecznej Szpitala w Jaroszowcu

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!