Nowoczesny sprzęt dla Szpitala w Jaroszowcu

szpital jaroszowiec 2
Tekst sfinansowany ze środków własnych autora
Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu wzbogacił się właśnie o nowy, cyfrowy zestaw RTG do radiografii kostno-płucnych. Nowy nabytek Szpitala sfinansowany w całości ze środków Województwa Małopolskiego stanowi jednak dopiero początek tegorocznego programu zakupów sprzętu, służącego poprawie jakości diagnostyki, leczenia i rehabilitacji Pacjentów tego Szpitala.

Dwustanowiskowy cyfrowy aparat RTG marki Stephanix zapewnia najwyższą jakość obrazowania przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa Pacjenta. Zestaw składa się z klasycznego aparatu kostno-płucnego ze stołem RTG i dodatkowym stojakiem do zdjęć płucnych, a także panelu sterowania i zestawu komputerowego. Cyfrowe zdjęcie RTG pozwala na uzyskanie obrazu o bardzo dużej ilości rozróżnialnych szczegółów przy niskiej dawce promieniowania. Dodatkowo obraz może być przez technika obrabiany na komputerze bez utraty jakości – powiększany, przybliżany, kontrastowany. Wartość tego zakupu to prawie 530 tys. zł.

szpital jaroszowiec 3

Lada dzień rozstrzygnięty zostanie także ogłoszony jeszcze w marcu br. przetarg na zakup dla Szpitala w Jaroszowcu nowego wideobronchofiberoskopu. To nowoczesne urządzenie diagnostyczne przy użyciu cienkiego, elastycznego światłowodu służy do wziernikowania dróg oddechowych (z możliwością pobierania wycinków do badań) i wykrywania nowotworów płuc już w bardzo wczesnych jego stadiach. Na zakup tego urządzenia zaplanowano w budżecie Województwa kwotę 170 tys zł.

Za 100 tys. zł zakupione zostaną także w tym roku nowe łóżka szpitalne oraz sprzęt rehabilitacyjny w ramach zwycięskiego projektu 2. edycji budżetu obywatelskiego województwa o wartości 376 tys. zł. Dzięki Państwa głosom oddanym na ten projekt do Jaroszowca trafi m.in. kriokomora rehabilitacyjna, dzięki której możliwa będzie terapia zimnem, dająca wspaniałe rezultaty w leczeniu m.in. chorób układu ruchu, zmian reumatologicznych, zapaleń stawów, schorzeń neurologicznych, nerwic i otyłości. Ponadto zakupione zostaną również bardzo innowacyjne kamizelki oscylacyjne z elektrycznymi oscylatorami do rehabilitacji oddechowej i drenażu oskrzelowo-płucnego oraz specjalna szyna do ćwiczeń biernych stawu biodrowego i kolanowego. W sumie więc wartość tegorocznych zakupów nowego wyposażenia Szpitala, finansowanych przez Województwo Małopolskie osiągnie kwotę blisko 1,2 mln zł.

szpital jaroszowiec 1

Nowy sprzęt będzie znakomitym uzupełnieniem wyposażenia Szpitala, który w ubiegłym roku wzbogacił się także o kontrakt NFZ dla szpitalnych Poradni Pulmunologicznej i Rehabilitacyjnej. Udzielane świadczenia rehabilitacyjne wspomaga zakupione w 2017 roku 19 specjalistycznych urządzeń o wartości blisko 300 tys. zł, takich jak wirówki do masażu kończyn górnych i dolnych, wannę do masażu podwodnego, urządzenie do biczy szkockich oraz rowery rehabilitacyjne, bieżnie i siłownię. Trzeba też przypomnieć, że w ubiegłym roku – przy moim skromnym udziale, po wprowadzeniu przez Zarząd Województwa zgłoszonej przeze mnie poprawki do budżetu województwa - udało się zakupić dla Szpitala nowy aparat USG o wartości 100 tys. zł.

To wszystko pokazuje, jak istotną rolę na medycznej mapie Małopolski odgrywa nasz Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Warto podkreślić, że obok tradycyjnego kierunku leczniczego, dotyczącego chorób płuc niezwykle intensywnie rozwija się segment świadczeń rehabilitacyjnych, w tym także rehabilitacji oddechowej. Wraz ze wzrostem świadomości Małopolan na temat jakości powietrza rośnie też ich wiedza na temat chorób okołosmogowych. Dzięki staraniom i ogromnemu zaangażowaniu Dyrekcji oraz Pracowników Szpitala, Jaroszowiec ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem rehabilitacji pulmunologicznej, nie tylko o znaczeniu regionalnym, ale też ogólnopolskim.

Marcin Cockiewicz
Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Członek Rady Społecznej Szpitala w Jaroszowcu


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.