Inscenizacją bitwy mieszkańcy Bogucina Dużego uczcili jubileusz założenia wsi Bogucin – 790-lecie. Na potrzeby rekonstrukcji sami uszyli stroje, wykonali broń, chorągwie i postarali się o zbroje. Na „polu bitwy” prezentowali się niczym bractwo rycerskie z prawdziwego zdarzenia!
Na wydarzenie zapraszali: Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” w Bogucinie Dużym.
Bitwa, którą zainscenizowali mieszkańcy, rozegrała się w epoce Polski dzielnnicowej. Była efektem sporu o Księstwo Krakowskie między aktualnym władcą Bolesławem Wstydliwym a pretendującym do godności księciem opolskim Władysławem. Konflikt ten miał miejsce w latach 1273-1274, a jego kulminacyjnym epizodem była bitwa pod Bogucinem – podaje strona internetowa Muzeum Historii Polski. Zarzewiem wojny stał się spisek niektórych możnych małopolskich, na którego czele stał ówczesny biskup krakowski Paweł z Przemankowa, cieszący się opinią wszetecznika i gorszyciela.
Atak wojsk śląskich został powstrzymany przez rycerstwo Bolesława, a o bitwie wspominał kronikarz Jan Długosz. Według niego została stoczona pod Bogucinem 2 czerwca 1273 roku.
W programie imprezy, oprócz inscenizacji bitwy, znalazły się występy: Koła Gospodyń Wiejskich z Bogucina Dużego oraz dzieci. Na miejscu każdy mógł skosztować lokalnych potraw, m.in. podpłomyków z miodem i pożywnej zupy. Mozna było także zakupić przetwory bogucińskie – miód pitny, smalec i syrop z mniszka.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj
Rafał Jaworski