Olkusz

Rozpoczęcie budowy nowego centrum handlowego w Olkuszu jest szeroko komentowane przez mieszkańców: N-Park, bo tak nazywać się będzie nowy obiekt, według wstępnych deklaracji ma zostać otwarty już w trzecim kwartale bieżącego roku, choć większość olkuszan nie dowierza tym zapowiedziom. W przestrzeni publicznej pojawia się za to wiele pytań o skomunikowanie obiektu z resztą naszego miasta oraz o to w jakich sklepach będzie można zrobić tam zakupy.

Budowa centrum handlowego ma miejsce obok skrzyżowania ul. Staromiejskiej, będącej częścią Drogi Krajowej nr 94, oraz ul. Wspólnej – jedyną drogą, za pomocą której mieszkańcy będą mogli dostać się do powstającego obiektu, będzie zatem „krajówka”. Skontaktowali się z nami zaniepokojeni mieszkańcy, którzy wskazują, że już teraz mają problemy ze skomunikowaniem się z tym miejscem.

„W okolicy funkcjonuje strefa aktywności gospodarczej, w obrębie której jest wiele zakładów produkcyjnych. Kiedy kończy się zmiana, wszyscy wsiadają w auta i jest problem, żeby stąd wyjechać. Jak powstanie galeria, to już będzie totalny « Sajgon»” – zauważa jedna z osób dzwoniących do naszej redakcji. Zapytaliśmy zatem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czy w ramach zapowiedzianej modernizacji przebiegającego przez Olkusz odcinka DK94 planowana jest przebudowa skrzyżowania prowadzącego do Strefy Aktywności Gospodarczej.

„W ramach rozbudowy drogi krajowej nr 94 na odcinku w Olkuszu zostanie przebudowane skrzyżowanie ul. Staromiejskiej z ul. Wspólną i ul. Gwarków. Powstanie na nim sygnalizacja świetlna. Zjazdy i wjazdy na skrzyżowanie, czyli jego «geometria», zmienią się w niewielkim stopniu. Taki sposób przebudowy skrzyżowania został przez nas uzgodniony z lokalnymi samorządami: Gminą Olkusz i Powiatem Olkuskim. Rozmowy w tej sprawie były prowadzone na przestrzeni od czerwca 2020 r. przez prawie cały rok 2022. Ostateczny projekt przebudowy DK94 i skrzyżowania z ul. Wspólną przekazaliśmy samorządom i w takiej formie został on zaakceptowany” – mówi nam Monika Szydlewska z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Obiekt ma mieć powierzchnię ponad 10 768 metrów kwadratowych, a obok powstać ma także duży parking samochodowy na 197 miejsc postojowych. Galeria należeć będzie do sieci N-Park, budowanej i zarządzanej przez spółkę developerską Napollo, która chwali się wybudowaniem już kilkunastu takich obiektów na terenie całego kraju.

„Zalety funkcjonalne naszych obiektów to bardzo dobry dostęp samochodem, komunikacją miejską i pieszo, parking z miejscami postojowymi przy pasażu handlowym, wygoda poruszania się z zakupami dzięki niskim bądź bezprogowym przejściom, bardzo dobra widoczność wszystkich lokali, co ułatwia nawigację po centrum. Na terenie N-PARKÓW znajdują się też miejsca wypoczynku, stojaki rowerowe, a w wybranych lokalizacjach także stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Wygodne i szybkie zakupy w N-PARKU stanową dla klientów wyraźną alternatywę wobec dużych, rozbudowanych pod względem komunikacji galerii handlowych” – czytamy na stronie internetowej firmy.

N-PARKI powstają w centralnych punktach wybranych lokalizacji z łatwym dostępem do kluczowych ulic tranzytowych. Oferta jest każdorazowo profilowana zgodnie ze specyfiką miejsca, tak by optymalnie wykorzystać jego potencjał. Obok znanych sklepów sieciowych, ważnym elementem wzbogacającym każdy obiekt są marki regionalne i lokalne. Spółka na stałe współpracuje z ponad 100 najemcami, w tym m.in. z sieciami: Biedronka, Stokrotka, Rossmann, Hebe, RTV EURO AGD, Media Expert, Martes Sport, KiK, Pepco, Dealz, Empik czy Smyk. Na razie nie wiadomo jednak, które z tych sklepów znajdą się w Olkuszu.

fot.: npark.pl

4 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
11 miesięcy temu

Jeśli dobrze pamiętam to galeryja miała powstać bliżej centrum między ul. Mickiewicza, a stacją benzynową Cyrk K.
„Zalety funkcjonalne naszych obiektów to bardzo dobry dostęp samochodem, komunikacją miejską i pieszo…”
No to się posikałem prawie. BARDZO DOBRY DOSTĘP PIESZO. Dla kogo? Dla mieszkańców Bolesławia chyba!

zdzich77
zdzich77
11 miesięcy temu
Odpowiedz do  mike

Może wykorzystają powstające nieopodal zapadliska do stworzenia bezpośredniego, podziemnego połączenia z centrum Olkusza?
Metro w Olkuszu to by było coś 🙂