To pytanie przewija się w debacie publicznej od wielu lat. Szeroko rozumiana promocja to dziedzina, w której prawie każdy ma coś do powiedzenia. Do tej pory jednak nikomu nie udało się opracować spójnej strategii marketingowej, która umożliwiłaby skuteczną promocję naszego regionu.

W dzisiejszych czasach miasta i regiony stały się produktami rynkowymi, które muszą umieć się „sprzedać”. Bez tego nie przyjadą do nich żadni turyści, młodzież będzie uciekać do większych miast, a inwestorzy wybiorą sąsiednie gminy. Dobrze opracowana strategia promocji potrzebuje działań przemyślanych i długofalowych. Z tym jednak jeszcze nie wszystkie samorządy sobie radzą.

Za marketing terytorialny w większości przypadków odpowiedzialne są wydziały promocji, funkcjonujące w samorządach. Środki i metody promocji samorządów nie są nigdzie ustawowo regulowane, stąd do nich samych należy decyzja, jak to zadanie własne będzie przez nie wykonywane.

Dlatego też wydziały promocji bardzo często spotykają się z krytycznymi opiniami dotyczącymi swoich działań. Jednym z najczęstszych zarzutów jest to, że w głównej mierze skupiają się one na promocji aktualnie rządzących włodarzy, a nie regionu.

Jaki promować nasze miasto i region?

Radny Rady Miejskiej w Olkuszu, Wojciech Ozdoba szansę na promocję olkusza upatruje we współpracy z innymi gminami z obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego też zorganizował spotkanie radnych z przedstawicielami Związku Gmin Jurajskich, który powstał w 1991 roku i zrzesza obecnie 40 gmin z tego terenu. Olkusz był jedną z gmin założycielskich tego związku, ale obecnie nie jest jego członkiem. Powrót do struktur Związku wiązałby się z koniecznością płacenia corocznej składki w wysokości około 26 tys. zł.

– Czy koszty związane ze składką członkowską są wysokie? I tak, i nie. Jest to dużo, gdy patrzymy na oszczędności, których szukamy dopinając budżet. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że koszt samodzielnej promocji np. na targach turystycznych wynosi minimum 10 tys. zł, te koszty nie wydają się już tak duże. Do tego trzeba też doliczyć koszty ponoszone na samodzielne wydawanie map i przewodników. Związek Gmin Jurajskich zrzesza niemal wszystkie gminy na Jurze. Zarówno Kraków i Częstochowę, jak i Trzyciąż czy Klucze. W przyszłym roku obchodzić będzie 25-lecie swojego powstania. Olkusz powinien powrócić w struktury tego gremium, bo  działając w ramach większej organizacji jest w stanie skuteczniej się promować – komentuje radny Ozdoba.

Odmiennego zdania jest Tomasz Witecki, olkuszanin na co dzień zajmujący się zawodowo promocją i marketingiem. Jego zdaniem współpraca między gminami jest konieczna, ale na lokalną skalę.

– Obecność w Związku możemy wykorzystać jedynie jako dystrybucję naszych materiałów reklamowych, ale na tym współpraca ze Związkiem powinna się zakończyć. Popatrzmy po sąsiedzku. Czy w Gminach Klucze, Bolesław mamy wielu turystów? Te Gminy należą do Związku. Przypomnę, że mamy Pustynię Błędowską po sąsiedzku, leżącą na terenie Gminy zrzeszonej w ZGJ i jakoś nikt nie potrafi na tym zarabiać – mówi Witecki.

Według niego, zamiast na muzea, powinniśmy stawiać na budowę tras rekreacyjnych. Zamiast inwestować w hotele, lepiej postawić na agroturystykę. To wszystko wynika z analizy ruchu turystycznego w Małopolsce. Należy stworzyć ofertę na kilka dni, bo turysta jednodniowy generuje jedynie około 10% przychodu w stosunku do turysty kilkudniowego. Dlatego musimy być oryginalni i odróżniać się od sąsiednich gmin. Nasz wizerunek regionu powinien zaś być skupiony wokół jakiegoś elementu, który budowałby markę regionu.

– W kwestii promocji, gminy powiatu olkuskiego powinny ściśle ze sobą współpracować, przy czym współpraca ta musi polegać na promowaniu głównie walorów rekreacyjnych naszego regionu. Według analizy ruchu turystycznego w Małopolsce ponad 80% turystów jest zainteresowanych wypoczynkiem, a tylko 45% zwiedzaniem zabytków. Z krakowskimi zabytkami nie możemy konkurować, natomiast oferta rekreacyjna jest dla nas szansą. Nie ma sensu budować kolejnego muzeum, bo to jednorazowa atrakcja, do której nikt nie chce później wracać. Również  stosunkowo droga w utrzymaniu. Do tego notujemy spadek liczby osób zainteresowanych zwiedzaniem o 20 % na przestrzeni 30 lat. Powinniśmy tworzyć trasy turystyczne umożliwiające aktywne spędzanie czasu, a naszym celem powinno być to, aby turyści przyjeżdżali do nas na dłużej niż na jeden dzień, bo tylko w ten sposób możemy wygenerować odpowiednie zyski i napędzić lokalną koniunkturę – tłumaczy Witecki.

Nowy wydział, nowe zadania

Po kilkunastomiesięcznej przerwie do olkuskiego magistratu powraca wydział promocji. Wydział ten, 1 lipca 2013 roku został przeniesiony z Urzędu Miasta i Gminy do struktur Miejskiego Ośrodka Kultury. Według urzędników przeprowadzka ta miała na celu rozszerzenie działalności promocyjnej gminy. Urząd Miasta i Gminy nie może sprzedawać materiałów promocyjnych, takich jak książki czy gadżety. Mogą to czynić natomiast jednostki mu podległe, takie jak np. MOK.

Pomysł z przeniesieniem wydziału nie do końca jednak się sprawdził, w związku z czym od 1 stycznia 2016 r. w mury olkuskiego urzędu wraca wydział promocji. Jakie zadania zostaną postawione przed nowyą komórką organizacyjną i kto stanie na jej czele? O tym dowiem się w najbliższej przyszłości.

A jakie jest zdanie Czytelników? Jak powinna się promować nasza gmina i jakimi kwestiami powinien zająć się nowy wydział promocji? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
iTi
iTi
8 lat temu

Z olkusza zrobiła się wiocha która ożywa w dni targowe,i tego się nie zmieni ,każdy burmistrz tylko obiecuje cuda a po wyborach sami wiecie

JM
JM
8 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”Milazgor”]Piasnik nigdy nie odważy się siegnąć , poprzez kontakty z wojewoda , marszałkiem czy rządem , po kasę , bo nie potrafi , okopał się w Olkuszu , obstawił ludźmi z Osieka , Kosmolowa czy innych miejscowości i doraźnymi niedecyzjami próbuje rządzić , zostanie zapamiętany. jako najgorszy burmistrz Olkusza , dużo gorszy od Kalisty , klątwa Jana Kantego trwa ,[/quote]

A po co tam pójdzie jak tam już wszędzie PiSiory rządzą a on Wigilię, Proboszczów i nawet Biskupa PiSiorom odebrał i zawłaszczył tak skutecznie że w Trzech Króli na fociach posła Osucha nie zauważyłem a jego dyrektor, dla konspiracji, na czarno twarz pomalował. Burmistrz tylko ze swoimi SLD-dowskimi prezesami, z OTBSem, Wodociągami, PGK …. itp trzyma i najlepiej się rozumie.
Jedynie teraz w Pośle Jacku Osuchu nadzieja że te PiSiorowe znajomości na szczeblu wojewódzkim i rządowym umiejętnie zalobbuje i kasę i inwestorów do Olkusza sprowadzi i w konsekwencji te „klątwę” swoją uczciwością i wieloletnią pracą dla rozwoju regionu i dobra jego mieszkańców z Olkusza zdejmie …[/quote]

Poseł znajomości ma jedynie w Polskim Związku Szatniarzy.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Milazgor”]Piasnik nigdy nie odważy się siegnąć , poprzez kontakty z wojewoda , marszałkiem czy rządem , po kasę , bo nie potrafi , okopał się w Olkuszu , obstawił ludźmi z Osieka , Kosmolowa czy innych miejscowości i doraźnymi niedecyzjami próbuje rządzić , zostanie zapamiętany. jako najgorszy burmistrz Olkusza , dużo gorszy od Kalisty , klątwa Jana Kantego trwa ,[/quote]

A po co tam pójdzie jak tam już wszędzie PiSiory rządzą a on Wigilię, Proboszczów i nawet Biskupa PiSiorom odebrał i zawłaszczył tak skutecznie że w Trzech Króli na fociach posła Osucha nie zauważyłem a jego dyrektor, dla konspiracji, na czarno twarz pomalował. Burmistrz tylko ze swoimi SLD-dowskimi prezesami, z OTBSem, Wodociągami, PGK …. itp trzyma i najlepiej się rozumie.
Jedynie teraz w Pośle Jacku Osuchu nadzieja że te PiSiorowe znajomości na szczeblu wojewódzkim i rządowym umiejętnie zalobbuje i kasę i inwestorów do Olkusza sprowadzi i w konsekwencji te „klątwę” swoją uczciwością i wieloletnią pracą dla rozwoju regionu i dobra jego mieszkańców z Olkusza zdejmie …

Milazgor
Milazgor
8 lat temu

Piasnik nigdy nie odważy się siegnąć , poprzez kontakty z wojewoda , marszałkiem czy rządem , po kasę , bo nie potrafi , okopał się w Olkuszu , obstawił ludźmi z Osieka , Kosmolowa czy innych miejscowości i doraźnymi niedecyzjami próbuje rządzić , zostanie zapamiętany. jako najgorszy burmistrz Olkusza , dużo gorszy od Kalisty , klątwa Jana Kantego trwa ,

Halina
Halina
8 lat temu

Przed tekstem zawartym w komentarzu #35 Halina powinno być :
Olkuszanie – zamiast „obrzucać się błotem” – stwórzmy profesjonalną strategię miasta,może poprzedzona opracowaniem analizy SWOT, polegajacej na posegregowaniu posiadanych informacji o danej sprawie na cztery grupy (cztery kategorie czynników strategicznych):

Halina
Halina
8 lat temu

CIąg dalszy tekstu :
S (Strengths) – mocne strony: wszystko to co stanowi atut, przewagę, zaletę analizowanego obiektu, W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to co stanowi słabość, barierę, wadę analizowanego obiektu,
O (Opportunities) – szanse: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany, T (Threats) – zagrożenia: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej.
Może wartoby przeanalizować szereg stron internetowych podobnych do Olkusza miast i znaleźć ciekawe wzory pozwalające na wypracowanie własnego projektu strategii. Opracowanie strategii promocji miasta nie jest łatwe, trzeba w niej uwzględnić szereg różnorodnych czynników. Moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe (50 lat pracy w obszarze normalizacji) wskazuje, że warto byłoby:

Koń by się uśmiał
Koń by się uśmiał
8 lat temu

[quote name=”Milazgor”]….. przy tak marnym burmistrzu jak Piasnik chociazbyscie nie wiem co robili to i tak miastu niewiele pomożecie . A zatem jakie lekarstwo trzeba zapodać konającemu miastu aby miało możliwość się odrodzić i nosić to wspaniałe imię Srebrnego Grodu,
1. Natychmiastowa zmiana burmistrza , pytanie tylko czy Olkuszanie już dojrzali do odważnych decyzji , i kto na jego miejsce ?
2. Muszą w Olkuszu powstać inwestycje przy udziale budżetu centralnego czy poszczególnych ministerstw .
3.Nowy burmistrz musi skończyć z „rozdawnictwem pieniędzy” na życzenie radnych …..

Pieniądze , po które trzeba pójść tylko w jednym kierunku , witecki czy ktokolwiek inny nie jest w stanie nic zrobić , a na mydlenie oczu szkoda pieniędzy , zrozumiał Piasnik ?[/quote]
Och milazgor, koń by się uśmiał. Nie podburzaj do referendum bo pisać anonimowo każdy potrafi. Skoro piszesz o lepszym kandydacie na burmistrza to może ty jesteś lepszy? Patrząc po ostatni wynik to chyba ludzie ciebie nie lubią :/.

Milazgor
Milazgor
8 lat temu

….. przy tak marnym burmistrzu jak Piasnik chociazbyscie nie wiem co robili to i tak miastu niewiele pomożecie . A zatem jakie lekarstwo trzeba zapodać konającemu miastu aby miało możliwość się odrodzić i nosić to wspaniałe imię Srebrnego Grodu,
1. Natychmiastowa zmiana burmistrza , pytanie tylko czy Olkuszanie już dojrzali do odważnych decyzji , i kto na jego miejsce ?
2. Muszą w Olkuszu powstać inwestycje przy udziale budżetu centralnego czy poszczególnych ministerstw .
3.Nowy burmistrz musi skończyć z „rozdawnictwem pieniędzy” na życzenie radnych …..

Pieniądze , po które trzeba pójść tylko w jednym kierunku , witecki czy ktokolwiek inny nie jest w stanie nic zrobić , a na mydlenie oczu szkoda pieniędzy , zrozumiał Piasnik ?

Józef Stalin
Józef Stalin
8 lat temu

[quote name=”Batanga”]Dla mnie największą promocją dla Olkusz jest sam piaśnik. Często go widzę spacerującego po mieście. Odziany płaszczem rozpiętym[quote name=”Józef Stalin”]Co to jest promocja?[/quote]
To bardzo proste. Wyjaśniam na przykładzie. Piaśnik wychodzi na miasto zimą przy temperayurze -15 st.C. ( w ostatnich dniach miały miejsce takie przypadki, zarówno tamperatura jak i sama osoba). Chodzi po mieście w rozpiętym płaszczu. którym szarpią podmuchy wiatru. Wokół szyi ma zawiązany szalik, którym wiatr też ostro szarpie. Rozpięty płaszcz odsłania ubraną marynarkę, która również jest rozpięta, zapięta jest tylko koszula i krawat. I to jest właśnie promocja.[/quote]
Zwracam honor, do tego jest potrzebny wydział.

Batanga
Batanga
8 lat temu

Dla mnie największą promocją dla Olkusz jest sam piaśnik. Często go widzę spacerującego po mieście. Odziany płaszczem rozpiętym[quote name=”Józef Stalin”]Co to jest promocja?[/quote]
To bardzo proste. Wyjaśniam na przykładzie. Piaśnik wychodzi na miasto zimą przy temperayurze -15 st.C. ( w ostatnich dniach miały miejsce takie przypadki, zarówno tamperatura jak i sama osoba). Chodzi po mieście w rozpiętym płaszczu. którym szarpią podmuchy wiatru. Wokół szyi ma zawiązany szalik, którym wiatr też ostro szarpie. Rozpięty płaszcz odsłania ubraną marynarkę, która również jest rozpięta, zapięta jest tylko koszula i krawat. I to jest właśnie promocja.

JM
JM
8 lat temu

Smrodu się narobiło?
Że data ukazania artykułu zmieniła się o parę dni do tyłu?

😥

Józef Stalin
Józef Stalin
8 lat temu

Co to jest promocja?

Asterix
Asterix
8 lat temu

[quote name=”Józef Stalin”]Burmistrz powinien się poważnie zastanowić po co to w ogóle rusza, powinien poczytać poniższe komentarze, przedsmak tego co go czeka.[/quote]
Nie zgadzam się, trzeba promocję ruszyć choćby to był ruch niepopularny. Rządzenie nie składa się tylko z decyzji popularnych ale trzeba wziąć też na klatę decyzje niepopularne. Ci co głoszą przed wyborami i mamią ludzi jak im to dobrze będzie jak oni tylko zostaną wybrani to jest to najgorszy sort kandydatów. Natomiast ci co nic nie mówią tylko przytakują to są przyszli populiści, z których potem wyrasta najgorszy sort radnych lub włodarzy gmin. i tacy są we wszystkich gminach u nas też.

Józef Stalin
Józef Stalin
8 lat temu

Burmistrz powinien się poważnie zastanowić po co to w ogóle rusza, powinien poczytać poniższe komentarze, przedsmak tego co go czeka.

zza biurka
zza biurka
8 lat temu

Promocja to trudna sprawa przy kiepskim budżecie i innych palących potrzebach. Borykają się z tym problemem jednostki samorządowe, które posiadają niskie dochody. Jak ktoś ma jakiś pomysł to piszcie, tak jak al podał konkret a nie bełkot czy wieczna krytyka. A tak nawiasem to jaka nerwica? Śmiechu warte! JM zweryfikuj dane!

Józef Stalin
Józef Stalin
8 lat temu

Tyle w temacie promocji? Po co było dotykać to śmierdzące coś?
Nerwica możliwa?

Bierut
Bierut
8 lat temu

[quote name=”zatroskany”]

Już dawno ten stół powinien powstać i wcale nie musi być srebrny, ale populiści chcą wszystko dla siebie zamiast dobrze się zapoznać z Rotą Ślubowania Radnego.[/quote]
Dobrze prawisz Kamracie, musimy walczyć z wrogami ludu! W głowie się nie mieści, żeby tyle tortu chcieli wziąć dla siebie te pieniacze! Niewielu nas zostało, a ten głópek Macierewicz jeszcze otworzy te holerstwo IPN i zabiorą nam te głodowe 5tys emerytury- łączmy się i twardo trzymajmy tych bezradnych za…

zatroskany
zatroskany
8 lat temu

[quote name=”misiek”]Trzeba koniecznie znaleźć srebrny stół,bo inaczej d….a.[/quote]

Już dawno ten stół powinien powstać i wcale nie musi być srebrny, ale populiści chcą wszystko dla siebie zamiast dobrze się zapoznać z Rotą Ślubowania Radnego.

Młody
Młody
8 lat temu

Przede wszystkim władze muszą tak rządzić aby było co promować bo inaczej będzie jak niedawno w Gminie Klucze – najpierw gęsi których nikt tam nie hoduje a potem „czar pustyni” czyli nielegalnie pędzony bimber … nie to co w Boleslawiu piękne, olbrzymie, rozwojowe z daleka zauważalne – wysypisko śmieci – teraz można skutecznie jego promocję i marketing realizować …

Łoś super ktoś
Łoś super ktoś
8 lat temu

[quote name=”kukiz15″][quote name=”Łoś super ktoś”]Ach ten elektorat (radni) pis…. Na niego zawsze można liczyć, że stanie w obronie pana Łukasza. IP na telefonie zmieniają z prędkością światła. Dajcie spokój z tą żenadą. Liczę na conajmniej 20 czerwonych w 15 minut 8) .[/quote]
A może to mieszkańcy wolą ludzi którzy działają dla miasta? Zarzucacie im populizm gdy piszą i wypowiadają się o SWOICH DZIAŁANIACH, a gdy tylko jest chwila ciszy w eterze, szalejecie pod różnymi nickami atakując ich, że nic nie robią. To jak w końcu robią coś czy tylko gadają? Wydaje mi się, że mieszkańcy widzą ich szybkie działanie, a nie zasłanie się tekstem, że się NIE DA. Kolejny chętny na rzucenie hasłem „populiści” niech napiszę, czego nie zrobili a zrobić powinni. Tak będzie uczciwiej. Bo tak robicie się żałośni jak Rysiu Petru…[/quote]
I kto to pisze? Czysta hipokryzja. Czy kandydaci do sejmu Kukiz15 przypadkiem nie głosili rezygnację z immunitetu gdy tylko dostaną się do sejmu? Dlaczego nie zrzekli się immunitetu?

kukiz15
kukiz15
8 lat temu

[quote name=”Łoś super ktoś”]Ach ten elektorat (radni) pis…. Na niego zawsze można liczyć, że stanie w obronie pana Łukasza. IP na telefonie zmieniają z prędkością światła. Dajcie spokój z tą żenadą. Liczę na conajmniej 20 czerwonych w 15 minut 8) .[/quote]
A może to mieszkańcy wolą ludzi którzy działają dla miasta? Zarzucacie im populizm gdy piszą i wypowiadają się o SWOICH DZIAŁANIACH, a gdy tylko jest chwila ciszy w eterze, szalejecie pod różnymi nickami atakując ich, że nic nie robią. To jak w końcu robią coś czy tylko gadają? Wydaje mi się, że mieszkańcy widzą ich szybkie działanie, a nie zasłanie się tekstem, że się NIE DA. Kolejny chętny na rzucenie hasłem „populiści” niech napiszę, czego nie zrobili a zrobić powinni. Tak będzie uczciwiej. Bo tak robicie się żałośni jak Rysiu Petru…

Łoś super ktoś
Łoś super ktoś
8 lat temu

Ach ten elektorat (radni) pis…. Na niego zawsze można liczyć, że stanie w obronie pana Łukasza. IP na telefonie zmieniają z prędkością światła. Dajcie spokój z tą żenadą. Liczę na conajmniej 20 czerwonych w 15 minut 8) .

Bierut
Bierut
8 lat temu

[quote name=”Alosza Awdiejew II”]
Oj, zacznie się tu zacznie rok przed nowymi wyborami. Ci co będą chcieć mieć swojego na stanowisku będą walić w burmistrza jak w bęben. Oj widzę takich młodych rozparzonych, 30-latków na horyzoncie. Będzie się działo. Populizm i brukowiec mogą znowu namieszać. Jakby tak zwyciężyli w mieście, to dla nich będzie mało. [/quote]
Znowu te pisiorki… Wszędzie muszę o nich czytać, te 30 letnie szczeniaki, jak ja ich nienawidzę! To ze mną powinny być artykuły, ja się na wszystkim znam! Myślą że mają te magistry wykształcenie z Krakowa, jakieś pojęcie o życiu? Ja już ponad pół wieku oglądam okna wszystkim szkół, urzędów i towarzyszy i wiem co dla Olkusza jest najważniejsze.
Mają mleko pod nosem, a już chcą naprawiać miasto. Niedoczekanie! Ja już ich wszystkich skłóciłem, było 10- ciu, a połowę już wyrwałem spod kurateli tfu! szpitalnej. ja wiem jak zamieszać w polityce- od miesięcy tych młodzieniaszków gnębie na przegladzie. Ojj jak dobrze, że tu mogę skrobać gdy mam depresje bo przegranych wyborach. Pod wodociągami, kapliczkami, chodnikami- wszędzie będę ich gryzł!!! Poznają sie te ludzie, i na mnie i tylko na doświadczonych polityków bedą głosowały te matołki.

misiek
misiek
8 lat temu

Trzeba koniecznie znaleźć srebrny stół,bo inaczej d….a.

drtyuhydsi
drtyuhydsi
8 lat temu

[quote name=”Witecki”][quote name=”Emilek pagorkowaty”]Do Witeckiego!
Tomciu ! Już ci to kiedyś mówiłam , jak tak dalej będziesz kłapał , to wypalisz się jak Kmita , a tego już bym nie chciała , zadzwoń to pogadamy , a może i Łukasza weźmiesz ze sobą.[/quote]
Chyba mówiłeś/aś to innemu Witeckiemu. Nie przypominam sobie rozmowy o wypalaniu. Łukasza nigdzie nie zamierzam brać, niech każdy idzie swoją drogą i na siebie pracuje.[/quote]

Pan Łukasz to niech sobie szuka coś dla siebie poza naszym miastem. Tu już jest spalony, zadarł ze wszystkimi i widać, że jest ich tylko garstka i trochę staruszków ze św. Mikołajem na czele.

Witecki
Witecki
8 lat temu

[quote name=”Emilek pagorkowaty”]Do Witeckiego!
Tomciu ! Już ci to kiedyś mówiłam , jak tak dalej będziesz kłapał , to wypalisz się jak Kmita , a tego już bym nie chciała , zadzwoń to pogadamy , a może i Łukasza weźmiesz ze sobą.[/quote]
Chyba mówiłeś/aś to innemu Witeckiemu. Nie przypominam sobie rozmowy o wypalaniu. Łukasza nigdzie nie zamierzam brać, niech każdy idzie swoją drogą i na siebie pracuje.

Józef Stalin
Józef Stalin
8 lat temu

[quote name=”Alosza Awdiejew II”][quote name=”JM”] Spokój panujący obecnie to cisza przed burzą.[/quote]

Oj, zacznie się tu zacznie rok przed nowymi wyborami. Ci co będą chcieć mieć swojego na stanowisku będą walić w burmistrza jak w bęben. Oj widzę takich młodych rozparzonych, 30-latków na horyzoncie. Będzie się działo. Populizm i brukowiec mogą znowu namieszać. Jakby tak zwyciężyli w mieście, to dla nich będzie mało. Będą chcieć bez wyborów zagarnąć ościenne miasta.[/quote]

Dużo wcześniej 😉

Alosza Awdiejew II
Alosza Awdiejew II
8 lat temu

[quote name=”JM”] Spokój panujący obecnie to cisza przed burzą.[/quote]

Oj, zacznie się tu zacznie rok przed nowymi wyborami. Ci co będą chcieć mieć swojego na stanowisku będą walić w burmistrza jak w bęben. Oj widzę takich młodych rozparzonych, 30-latków na horyzoncie. Będzie się działo. Populizm i brukowiec mogą znowu namieszać. Jakby tak zwyciężyli w mieście, to dla nich będzie mało. Będą chcieć bez wyborów zagarnąć ościenne miasta.

Emilek pagorkowaty
Emilek pagorkowaty
8 lat temu

Do Witeckiego!
Tomciu ! Już ci to kiedyś mówiłam , jak tak dalej będziesz kłapał , to wypalisz się jak Kmita , a tego już bym nie chciała , zadzwoń to pogadamy , a może i Łukasza weźmiesz ze sobą.

valdez76
valdez76
8 lat temu

Nie wiem,może się mylę. Ale czemu Olkusz nie ma żadnego miasta partnerskiego z Chin? Wg mnie to byłby dobry krok.P.S. Z ebaya dowiedziałem się,że kamienie z Kopalnii Pomorzany mają wzięcie. Ciekawe co? Zero promocji.Turysta jak przyjedzie to nawet odlać się nie ma gdzie.Miasto Królewskie z mennicą swego czasu,gdzie jest jakiś informator? Zamki piękne w okolicy,Rabsztyn,Smoleń,Ogrodzieniec. Zatrudnić jakiegoś młodego pasjonata do promocji miasta.I doktorat na tym zrobi

Emilek pagorkowaty
Emilek pagorkowaty
8 lat temu

Przeczytałem z uwagą Wasze zdania i powiem wam ze pewnie każdemu z z Was zależy na tym aby Olkusz się rozwijał i zaczęła działać turystyka , i to was tylko łączy , ale nie oszukujmy się do tego trzeba piniendzy , piniendzy ,i jeszcze raz pieniędzy, przy tak marnym burmistrzu jak Piasnik chociazbyscie nie wiem co robili to i tak miastu niewiele pomożecie . A zatem jakie lekarstwo trzeba zapodać konającemu miastu aby miało możliwość się odrodzić i nosić to wspaniałe imię Srebrnego Grodu,
1. Natychmiastowa zmiana burmistrza , pytanie tylko czy Olkuszanie już dojrzali do odważnych decyzji , i kto na jego miejsce ?
2. Muszą w Olkuszu powstać inwestycje przy udziale budżetu centralnego czy poszczególnych ministerstw .
3.Nowy burmistrz musi skończyć z „rozdawnictwem pieniędzy” na życzenie radnych .
4.Radni – mają to być osoby niezależne , wykształcone a przede wszystkim myślące i dbające globalnie o dobro społeczności olkuskiej , muszą wypracowywać wspólne stanowisko co do inwestycji miejskich powiązanych z pkt 2
5.funkcja burmistrza i radnego to nie funkcja reprezentacyjna i związana z pobieraniem kasy (patrz burmistrz Piasnik , emerytura + uposażenie zaproponowane przez RM ) tylko upoważnienie jakie dali Wam Olkuszanie abyście cieżko pracowali na ich rzecz .
6. Następne punkty dopisujcie tu

JM
JM
8 lat temu

Bezsensowny artykuł będący odbiciem stanu świadomości ludzi rządzących Olkuskuszem. Dla biorących się za wydział promocji przypomnę poprzedniego rzecznika prasowego który sam uciekł z tego stanowiska będąc na skraju ciężkiej nerwicy. Spokój panujący obecnie to cisza przed burzą.

al
al
8 lat temu

A może zacząć od pomysłu jak np. w Lublińcu, Radomsku, Ostrowie Wlkp. Przy rejestracji samochodu lub w wydziale promocji miasta dostajesz ramki na tablice promujące powiat/miasto. Darmowa reklama, która jeździ po całej Polsce i pewnie nie tylko.
http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/logo-miasta-znajdzie-sie-na-tablicach-rejestracyjnych,895369,art,t,id,tm.html
http://www.karpacz.pl/ramki-pod-tablice-rejestracyjne-639/n
http://www.um.kalisz.pl/portal.php?aid=news&news=12741003524bf13a8066bdb
http://www.tarnow.net.pl/index.php?pokaz=wiadomosc&id=5535

Chcę wiedzieć
Chcę wiedzieć
8 lat temu

[quote name=”kamila_vv”]A skad niby pan Witecki ma takie dane??? Szczegolnie te, ze spada zainteresowanie muzeami???[/quote]
Skorzystałam z kilku ogólnodostępnych opracowań dotyczących turystyki w Małopolsce. Przedstawione dane to oczywiście absolutna podstawa i należy uzupełnić wiedzę o kolejne zagadnienia. Oczywiście jakby ktoś bardzo chciał to jestem w stanie przedłożyć konkretną publikację z konkretnymi danymi, w tym dot. muzeów. Z uwagi, że promocja Gminy Olkusz to zadanie dla nowego wydziału, nie będę ułatwial tego. Również nie zamierzam prowadzić doradztwa w kwestii ukierunkowana oferty turystycznej i promocji Gminy.

DAR
DAR
8 lat temu

[quote name=”kamila_vv”]A skad niby pan Witecki ma takie dane??? Szczegolnie te, ze spada zainteresowanie muzeami???[/quote]

Pan Witecki wie co mówi, bo to nie jest populista pokroju młodych z rady tylko człowiek pracujący i myślący samodzielnie. Takich ludzi trzeba pozyskiwać dla dobrych pomysłów i wciągać do zespołu, który sobie poradzi z promocją.

kamila_vv
kamila_vv
8 lat temu

A skad niby pan Witecki ma takie dane??? Szczegolnie te, ze spada zainteresowanie muzeami???

Ktoś spoza
Ktoś spoza
8 lat temu

Uważam, że analiza dokonana przez Pana Witeckiego jest w sporej części trafna. Śledząc przez kilkanaście lat pomysły na promocję Olkusza dochodzę jednak do wniosku, że należałoby albo stworzyć zespół z kilku wymienionych poniżej osób (na pewno nie wszystkich), albo (najchętniej) zatrudnić marketingowca wyspecjalizowanego w branży spoza Olkusza, który świeżym spojrzeniem ogarnąłby stan obecny, potencjał, a następnie w zestawieniu z możliwościami finansowymi zaproponował rozwiązania w zakresie metod i kanałów reklamy, współpracy z podmiotami niepublicznymi etc. Tu każdy jest z kimś powiązany i z kimś ma na pieńku, a trzeba szerokiego konsensusu i zaangażowania wielu instytucji. Poza tym skuteczny marketing kosztuje. Czy miasto i powita stać na to? Tylko dobry specjalista (czyli nietani) może oszacować koszty i spodziewane zyski w określonej perspektywie czasowej. Czy ktoś z tych Państwa posiada taką wiedzę?

Młody
Młody
8 lat temu

Czy taka focia będzie promować Olkusz, czy może będzie to nowe ujęcie, troche w lewo, aby poza najwiekszą olkuską kamienną pustynią i największym olkuskim parkingiem były jeszcze widoczne dwa największe zaniedbania władzy – budynek byłego starostwa i połowa budynku magistratu …

ZatroskanyOlkuszanin
ZatroskanyOlkuszanin
8 lat temu

Pan Tomasz Witecki ma bardzo dobre spojrzenie na promocję Gminy Olkusz i w takich ludzi powinniśmy inwestować i ich coraz częściej pytać o zdanie. Pan radny Ozdoba chciał może dobrze a wyszło jak zawsze w takich przypadkach, brak doświadczenia i młody wiek nie dadzą dużych efektów. Ja na miejscu burmistrza rozwinął bym współpracę z panem Witeckim.

Co do stanowiska naczelnika, stawiam na panią Emilię Kotnis-Górka, tacy ludzie jak pan Tomek i pani Emilka dadzą radę, jeżeli im tylko woda sodowa nie uderzy do głowy. Bo to różnie bywa. Mam nadzieję, że nie. Życzę powodzenia w działaniu bo bardzo zależy mi na Naszym Mieście i Gminie.

Mądry Zbyś
Mądry Zbyś
8 lat temu

Wydział promocji UMiG będzie obsadzony a szefem tej jednostki zostanie:
a) Waldemar Czarnota (szachista)
b) Michał Latos (rzecznik)
c) Emilia Górka. (dziennikarka)
d) Jacek Sypień (historyk)
e) Olgierd Dziechciarz (poeta)

Kogo obstawiacie?