mok ksiazka muzeum tworczosci w wolkowskiego

Staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu została wydała książeczka promocyjna pt. „Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu”. Na kartach bogato ilustrowanych fotografiami prac Władysława Wołkowskiego, a także archiwalnymi szkicami i zdjęciami można znaleźć szczegółowy biogram tego niezwykłego twórcy, który pozwala na zrozumienie podejmowanych przez niego artystycznych wyborów. Przytoczone zostały też liczne cytaty samego artysty. Jak sam pisał o swej twórczości „W swoich pracach chciałem powiedzieć nie tylko o nowoczesnej formie artystycznej (…) ale głównie o wielkości i bohaterstwie, o miłości, świętości i pięknie – o posłannictwie sztuki w życiu człowieka – rozwijaniu sfery ducha, by zapobiec znikczemnieniu serc”. W publikacji została przedstawiona koncepcja „Mieszkania poetyckiego”, jako przestrzeni dopasowanej do każdego użytkownika, z jego potrzebami wewnętrznymi, pełnego poezji, ckliwości i liryki. Nieodzownym elementem takiego mieszkania były niezwykłe wiklinowe meble projektowane i wykonywane przez Wołkowskiego.
 
Kolejny rozdział jest poświęcony „Strojeńcom polskim”, czyli wykonywanym ze sznurów makatom, nawiązującym głównie do ważnych wydarzeń historycznych oraz konstrukcjom harmonicznym. Wydawnictwo przybliża także historię Dworku Machnickich, czyli siedziby Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego. Książka została opracowana przez Dział Muzealno-Wystawienniczy i Promocji Miasta i Gminy MOK w Olkuszu, teksty przygotowali Anna Wywioł i Jacek Sypień, a fotografie i opracowanie graficzne firma Art Novum Projekt. Książkę można nabyć w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 oraz olkuskich księgarniach.
 
Warto nadmienić, że na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w zakładce „muzea” dostępny jest film pt. „Władysław Wołkowski. Mistrz splotów duszy słowiańskiej”, prezentujący sylwetkę tego niezwykłego artysty.
 
Książeczka pt. „Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu” jest kolejną pozycją przygotowaną przez Dział Muzealno-Wystawienniczy i Promocji Miasta i Gminy MOK w Olkuszu. Wcześniej w tym cyklu ukazały się wydawnictwa o olkuskiej mennicy, bazylice św. Andrzeja w Olkuszu (wersja w języku polskim i angielskim), a także książki o Muzeum Afrykanistycznym i olkuskich legendach.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze