Olkusz

Remont odcinka DK94 przebiegającego przez Olkusz to temat, o którym mówi się od lat. Niedawno GDDKiA zleciła wykonanie odwiertów na skrzyżowaniu „krajówki” z ulicami Kościuszki i Rabsztyńską. Możliwe, że ruch w tym miejscu zostanie zreorganizowany. Kiedy mieszkańcy poznają projekt inwestycji?

Historia remontu „krajówki” w naszym mieście ciągnie się od lat. Przez długi czas nie było funduszy na realizację tej inwestycji. Kiedy w końcu udało się je wygospodarować, okazało się, że jest ich zbyt mało. Ze względu na wysokie oferty wykonawców, konieczne było dwukrotne unieważnienie przetargu na realizację zadania. Ostatecznie podjęto decyzję o podzieleniu inwestycji na dwa odrębne zadania: przygotowanie projektu oraz realizację robót.

Zakres prac

W marcu ubiegłego roku podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji rozbudowy odcinka DK94 przez Olkusz o długości 4,35 km. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, modernizacja traktu ma obejmować m.in.: wzmocnienie nawierzchni, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych oraz modernizację przejść podziemnych.

Po zeszłorocznym śmiertelnym wypadku na DK94 uzyskaliśmy zapewnienie od tej instytucji, że przejście dla pieszych przy ul. Cegielnianej i Szkolnej zostanie zastąpione kładką. Wzdłuż drogi mają się również pojawić ekrany akustyczne. Nie wiadomo jednak, ile ich będzie. Teraz zaś pojawiła się informacja o planowanej budowie wiaduktu nad „krajówką”.

Apel samorządowców

Pod koniec 2020 roku radni Rady Miejskiej w Olkuszu jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie budowy estakady na skrzyżowaniu Drogi Krajowej nr 94 z ulicą Rabsztyńską oraz ulicą Kościuszki. Zdaniem radnych, za pilną potrzebą budowy estakady na omawianym skrzyżowaniu przemawiają częste korki. Są one następstwem wzrastającego natężenia ruchu, związanego m.in. z: tranzytem, sąsiedztwem obiektów handlowych oraz dojazdem do centrum miasta.

Pierwotne plany modernizacji DK94 nie zakładały budowy dwupoziomowego skrzyżowania w tym miejscu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła jednak zbadać możliwość realizacji takiej inwestycji. Niedawno w obrębie skrzyżowania prowadzone były odwierty geologiczne.

Jakie są szanse na wiadukt?

W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec, który wyraził swoją stanowczą dezaprobatę wobec pomysłu budowy wiaduktu nad DK94. Ciężko jednak dyskutować o inwestycji, jeśli nie znamy jej szczegółów. Zapytaliśmy więc GDDKiA o założenia projektu. Okazuje się, że ruch tranzytowy w tym miejscu ma zostać sprowadzony pod ziemię.

– Według aktualnych założeń skrzyżowanie DK94 z ul. Kościuszki i ul. Rabsztyńską będzie dwupoziomowe, przy czym droga krajowa przebiegać będzie poniżej poziomu terenu, natomiast ruch lokalny pomiędzy ulicami Kościuszki i Rabsztyńską pozostanie w poziomie istniejącego skrzyżowania. Takie rozwiązanie zapewni możliwość jazdy we wszystkich dotychczasowych relacjach. Dla takiego właśnie skrzyżowania prowadzone są prace geologiczne. Ich celem jest rozpoznanie podłoża gruntowego na potrzeby przyjęcia odpowiedniego sposobu posadowienia obiektu mostowego – mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak przedstawia się harmonogram prac?

Zatwierdzenie rozwiązań projektowych oraz wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) planowane jest na II kwartał bieżącego roku. Jak informują przedstawiciele GDDKiA, na etapie procedury w sprawie wydania decyzji ZRID będzie możliwość zapoznania się z rozwiązaniami projektowymi. – Przewidujemy, że kompletna dokumentacja umożliwiająca ogłoszenie przetargu na przebudowę DK94 przez Olkusz będzie gotowa w I półroczu 2023 r. – dodaje Iwona Mikrut.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Jak zwykle zapraszamy do dyskusji www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
raff77
raff77
2 lat temu

Mówicie, że dokumentacja będzie dostępna w roku wyborczym … Pewnie będą czeki, plansze i pochwały…