jerzy skoczylas

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu w tym roku szkolnym obchodzi Jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Z tej okazji organizowane są różnorodne uroczystości oraz przedsięwzięcia. Dnia 2 listopada 2015r. szkołę odwiedził  pan Jerzy Skoczylas – absolwent I LO, aktor, satyryk, członek Kabaretu „Elita”, redaktor Polskiego Radia we Wrocławiu. Jerzy Skoczylas ukończył klasę XI d w 1966r. Jego wychowawcą  był nauczyciel matematyki  mgr Józef Januszek. Pan Jerzy od czasów studiów mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie studiów poznał Tadeusza Drozdę i Jana Kaczmarka, wspólnie z którymi w 1969r. założył „Kabaret Elita” i tak rozpoczął się w jego życiu  nowy etap – działalność  artystyczna. Szybko pojawiły się wyróżnienia i główne nagrody na Festiwalu FAMA, a odkąd w 1971 r. za piosenkę „A mnie się marzy kurna chata…” kabaret otrzymał nagrodę główną TVP na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, cała Polska poznała naszego satyryka.

jerzy skoczylas2

Swój nieoficjalny życiorys, Jerzy Skoczylas puentuje następująco: „… najważniejsze, by urodzić się w Olkuszu i koniecznie ukończyć tam I LO. A jak się spełnia ten warunek, to reszta już się jakoś ułoży”. Jerzy Skoczylas wspominał z wielkim sentymentem swoich nauczycieli, okres nauki w liceum, przyjaciół i kolegów. Opowiedział młodzieży także o swej drodze zawodowej i artystycznej, próbach literackich (jest autorem książek: „Elita i Studio 202” oraz „Elita nie tylko kabaret”), pracy w radio oraz kolejnej kadencji radnego miasta Wrocławia.

jerzy skoczylas3

Jak na satyryka przystało pan Jerzy  zabawiał swoimi wierszami, skeczami i żartami uczniów, obecnych  nauczycieli oraz gości, w tym m.in. swojego wychowawcę   mgr Józefa Januszka. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze.

jerzy skoczylas4

Spotkanie z  cyklu „Poznajemy niezwykłych absolwentów” zorganizowały: dyrektor mgr Irena Majda, wicedyrektor mgr Barbara Tarczyńska, mgr Bogusława Wajdzik.

I LO w Olkuszu

jerzy skoczylas5

jerzy skoczylas6

jerzy skoczylas7

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
15.10 do Yumy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
15.10 do Yumy
15.10 do Yumy

A gdzie chodzil do szkoły Piaśnik ten co to teraz jest w Urzedzie. Jak ktoś by wiedział to niech coś powie na ten temat. Chodzi o to jak mu szło w szkole.