10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, grzywna w wysokości 2,4 tys. złotych i naprawienie wyrządzonych szkód – taki wyrok wydał Sąd Rejonowy w Olkuszu w sprawie Andrzeja F., radnego i szefa komisji oświaty Rady Powiatu w Olkuszu. Według wymiaru sprawiedliwości skazany jako dyrektor Gimnazjum nr 1 w Wolbromiu wyprowadzał ze szkoły pieniądze za wynajem hali sportowej. Wyrok nie jest prawomocny. Andrzej F. nie przyznaje się do winy i zapowiada apelację.
Proces radnego toczy się już od ponad dwóch lat. Wtedy to do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu trafiło pismo Urzędu Miasta w Wolbromiu. Po przeprowadzonej kontroli okazało się, że na koncie szkoły brakuje prawie 24,5 tys. zł.
Według zawiadomienia, jakie trafiło do organów ścigania, nieprawidłowości rozpoczęły się w czerwcu 2003 roku i trwały do sierpnia 2007.

Chodzi o dochody z wynajmu hali sportowej, która znajduje się przy placówce. W tym czasie szefem placówki był Andrzej F. Z dołączonego do zawiadomienia protokołu wynikało, że przez te lata ginęła część pieniędzy, były po prostu podbierane.
Urząd miasta nie mógł doliczyć się 55 procent kwoty uzyskanej za wynajem hali w 2003 roku. W kolejnych latach było to od 34 do 45 procent ogólnych wpływów.
Proceder był prosty. Jak zeznawały w sądzie pracownice szkoły, przynosiły do dyrektora pieniądze za wynajem hali, po czym później wpłacały je na konto Zespołu Obsługi Szkół w Wolbromiu. Gdy gotówka opuszczała dyrektorski gabinet, było jej już mniej.
Wyrok w tej sprawie zapadł w minionym roku, ale radny apelował i Sąd Okręgowy w Krakowie zwrócił sprawę do Olkusza, do ponownego rozpoznania.
Sąd nie miał wątpliwości co do winy oskarżonego, jednak podczas drugiego procesu zmienił kwalifikację czynu, okres, w którym ze szkoły ginęły pieniądze i wysokość szkody.
– W tym procesie Andrzej F. odpowiadał za przywłaszczenie, ale nie jako funkcjonariusz publiczny, ale osoba prywatna. Ostateczną kwotę strat sąd ustalił na 13.935 zł. Jej zmniejszenie wynika z tego, że dokumentacja opłat za salę była prowadzona bardzo chaotycznie. Dlatego uwzględniono tylko te straty, które można było jednoznacznie udowodnić – wyjaśnia sędzia Rafał Ziętek, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Olkuszu.
Pomimo wyroku skazującego Andrzej F. nadal wypełnia mandat radnego i piastuje funkcję przewodniczącego komisji edukacji i kultury Rady Powiatu. Skazany samorządowiec wciąż będzie pobierał dietę i decydował o najważniejszych sprawach powiatu. Zmienić tę sytuację może tylko prawomocny wyrok sądu. – Na tę chwilę nie możemy pozbawić radnego mandatu. Straci go automatycznie, gdy nie będzie już możliwości odwołania – wyjaśnia Lidia Gądek, przewodnicząca Rady Powiatu.
Szybkiego zakończenia sprawy nie ma się co spodziewać. Andrzej F. odmówił nam skomentowania wyroku i już zapowiada kolejną apelację.

Na prośbę zainteresowanych, informuję że bohaterem artykułu nie jest Pan Andrzej Feliksik, radny Rady Powiatu w Olkuszu, który zasiada również w Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu ani też Pan Łukasz Kmita, radny i przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Olkuszu.
Alicja Renkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
klucze
klucze
14 lat temu

szkoda że nic nie napisali o kluczach 😛

xyz
xyz
14 lat temu

Ręka rękę myje.

wyborca
wyborca
14 lat temu

Czy prawdą jest , że radny Andrzej F. kandydował z tej samej listy co przewodnicząca Rady Powiatu Lidia Gądek tzw. Samorząd 2006 – 2013.

karol
karol
14 lat temu

za PRL-u to by dostał 5 lat więzienia i by kolega z celi miał uciechy od tyłu…to by była kara…a w zawieszeniu to on dalej będzie czuł się bezkarny (moderacja)jeden !!!!

Jarząbek
Jarząbek
14 lat temu

napiszcie że to nie byłem ja! Jarząbek:)

aga
aga
14 lat temu

no to dobrze, że to nie oni. Ciężar mi spadł z serca 😆 😆 😆