Sulejów

Po srebrnym medalu Mistrzostw Polski Młodziczek wywalczonym w Kątach Wrocławskich, kolejna drużyna Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz zagrała w turnieju finałowym w piłce ręcznej plażowej. Tym razem do gry o krajowy czempionat na piasku przystąpiły Juniorki Młodsze. Podopieczne Moniki Pastwy wróciły z Sulejowa z tytułem siódmej ekipy w kraju w 2023 roku.

Awans do najlepszej, klubowej ósemki w Polsce sprawił, że olkuszanki po raz trzeci z rzędu stanęły przed szansą rywalizacji w gronie topowych zespołów w swojej kategorii wiekowej. Losowanie grup finałowych skojarzyło Młode Lwice z Husarią Lubliniec, Pyrkami Poznań oraz MKS-em Brodnica.

Pierwszego dnia rywalizacji w województwie łódzkim, SPR zmagania na piasku rozpoczął od starcia z przedstawicielem Śląska z Lublińca. Pierwszy set dla Husarii, w drugim olkuszanki uszczelniły obronę, a że w ataku utrzymały wysoki procent skuteczności, to po 20 minutach gry mieliśmy remis 1:1. W tej sytuacji o końcowym rozstrzygnięciu zadecydowały shoot outy. Próbę nerwów lepiej wytrzymały rywalki i to one mogły cieszyć się z premierowego zwycięstwa w turnieju finałowym.

Szansą na poprawienie sobie humorów był mecz numer dwa, w którym wychowanki trenerki Pastwy zmierzyły się z Pyrkami Poznań. Tutaj już wszystko, właściwie od pierwszej do ostatniej akcji układało się po myśli naszych zawodniczek. Premierowa partia wygrana 22:10, w secie drugim 19:6 także dla Młodych Lwic, więc nadzieje na wejście do strefy medalowej ponownie odżyły.

Aby spełnić marzenia o Final 4 olkuszanki musiały wygrać ostatnie spotkanie z MKS-em Brodnica. Problem w tym, że przeciwniczki miały podobne plany, bo i one mocno liczyły na grę o krajowe podium. Brodniczankom trzeba oddać, że w bezpośrednim pojedynku o „być, albo nie być” okazały się zdecydowanie lepsze – 18:12 i 27:12 dla MKS-u. Tym sposobem zespół z województwa kujawsko-pomorskiego obok niepokonanej Husarii Lubliniec zapewnił sobie udział w fazie Final 4, natomiast szczypiornistkom z Olkusza i Poznania pozostała rywalizacja po miejsca 5-8.

Pomimo straconej okazji na pozycję medalową, Młode Lwice nie zwiesiły głów, tylko ambitnie walczyły do końca o jak najwyższą lokatę w krajowej hierarchii. Drugiego dnia zmagań w upalnym Sulejowie olkuszanki stanęły naprzeciwko swoich rówieśniczek z Tczewa. Spotkanie było nad wyraz wyrównane o czym świadczą wyniki poszczególnych setów – 12:13 i 13:12. Przy remisie sędziowie zarządzili shoot outy, w których o finalnym triumfie Sambora zadecydowało – jak by mogło być inaczej – jedno trafienie.

Minimalna porażka sprawiła, że olkuszanki tegoroczne zmagania na piasku mogły zakończyć na 7. pozycji, pod warunkiem, że ponownie znajdą sposób na poznańskie Pyrki. Mając w pamięci potyczkę z poprzedniego dnia, można było zakładać, że Młode Lwice będą miały więcej sportowych argumentów, by spotkanie rozstrzygnąć na własną korzyść. Pierwszy set niejako to potwierdzał, bowiem zespół trenerki Pastwy kontrolował wydarzenia na boisku. Początkowo podobny scenariusz miała też druga partia, ale im bliżej było końca ostatniego gwizdka, tym ekipa z Wielkopolski była bliżej SPR-u. Pogoń za wynikiem w wykonaniu poznanianek okazała się skuteczna, więc i w tym przypadku byliśmy świadkami dodatkowych emocji związanych z serią shoot outów. W niej więcej było nerwów i nieudanych prób niż skutecznych rzutów, jednak najważniejsze dla olkuszanek, że po błędzie rywalek w ostatniej piątej rundzie, to one zapewniły sobie 7. miejsce w kraju.

Mistrzem Polski została Husaria Lubliniec, ta sama drużyna, z którą kilkanaście godzin wcześniej Młode Lwice rywalizowały jak równy z równym. Ślązaczki w Wielkim Finale pewnie pokonały obrończynie tytułu sprzed roku – AZS AWF Warszawę. Brąz dla Bukowsko-Dopiewskiego KPR-u, który po shootach ograł Brodnicę. Na kolejnych pozycjach MKS Sambor Tczew, UKS Rega Bierzwnica, SPR Olkusz oraz Pyrki Poznań.

Mimo, że Juniorkom Młodszym nie udało się nawiązać do niedawnego sukcesu ich młodszych koleżanek, to i tak tytuł siódmej ekipy w kraju jest dużym zaszczytem i powodem do dumy, wszak nie często jest się w gronie najlepszych drużyn w kraju.

Skład: Antonina Bigaj, Julia Czarnota – Zofia Czarnota, Natalia Kania, Nela Krężel, Zuzanna Pawłowska, Kinga Petlic, Aleksandra Rasiak, Natalia Ślęzak. Trener: Monika PastwaOsoba Towarzysząca: Patrycja Łabuda.

SPR Olkusz (PK)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze