Autor: Konrad Kulig

Niedziela 10 listopada była dla podolkuskiej Zawady szczególną datą. W przeddzień Święta Niepodległości został tam odsłonięty pomnik poświęcony poległemu żołnierzowi kampanii wrześniowej, którego grobem od 1939 r. opiekuje się lokalna społeczność.

Deszczowa pogoda nie odstraszyła mieszkańców, którzy licznie przybyli na mszę świętą rozpoczynającą uroczystość. W kazaniu ks. Wiesław Gibas, proboszcz parafii Gorenice, przypomniał, że choć wierni modlą się za poległego żołnierza, to należy pamiętać, że Bóg stworzył każdego człowieka do życia w wieczności.

Po zakończonej eucharystii zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zawadzie. W uroczystości wzięli również udział uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół w Olkuszu – ZDZ w Katowicach. Wraz ze strażakami-ochotnikami z Zawady i Kołem Gospodyń Wiejskich poprowadzili oni przemarsz nad żołnierską mogiłę, znajdującą się przy leśnej ścieżce, kilkaset metrów od miejscowej remizy.

Na początku było „NN”

-W miejscu, gdzie obecnie stoimy – przypomniał sołtys Zawady i inicjator wydarzenia Dariusz Dziwak – 5 września 1939 r. zmarł, w wyniku doznanych w walce pod Niesułowicami ran, polski żołnierz. Został on pochowany w pośpiechu przy drodze, płytko i bez żadnej trumny. Mieszkańcy Zawady zrobili trumnę z desek i pochowali zwłoki głębiej, a także postawili drewniany krzyż.

Od tego czasu miejsce pochówku zostało otoczone opieką Zawadzian. Mogiłę ogrodzono, wymieniono także zniszczony biegiem lat krzyż. W 1971 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia płyty, na której umieszczona została ustalona tożsamość żołnierza – był to kapral Konrad Winkler z 11. pułku piechoty z Tarnowskich Gór. Udało się nawiązać kontakt z żyjącymi jeszcze wtedy rodzicami poległego, którzy postanowili pozostawić szczątki syna w Zawadzie.

Plany na przyszłość

-Nie jest to pomnik czczący wojnę, jest to pomnik wdzięczności wszystkim żołnierzom polskim, walczącym o wolność dla naszego pokolenia – zaznaczyła Maria Witek, wykonawczyni monumentu. W prace zaangażowani byli także Piotr Gałąź oraz strażacy lokalnej OSP, a sfinansowano je ze środków konkursu Województwa Małopolskiego „Małopolska Pamięta”, którego beneficjentem jest Gmina Olkusz.

-Po uzyskaniu kolejnych funduszy planujemy nad grobem montaż oświetlenia, ławki oraz zasadzenie krzewów. Natomiast przy głównej drodze będzie umieszczona tablica informacyjna – zapowiedział sołtys Zawady.

Zdjęcia: Konrad Kulig
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze