karate6-tv-320

karate1Już po raz trzeci odbyły się Otwarte Mistrzostwa Jury Krakowsko-Częstochowskiej Oyama Karate w Kata i Kobudo. Na olkuskiej hali sportowej zawodnicy walczyli o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Najpierw w systemie punktowym rywalizowali o rozstawienie w kolejnej rundzie, którą rozgrywano z kolei systemem pucharowym. Karatecy występowali w parach, a o tym, kto jest lepszy, decydowało pięciu sędziów.

W Mistrzostwach wzięli udział zawodnicy z Tarnobrzega, Oświęcimia, Wadowic, Brzeszcz i oczywiście z Olkusza. Razem ponad stu karateków. Rywalizacja odbywała się w kategoriach kata i kobudo. Kata to walka z przeciwnikiem, którego zawodnik sam musi sobie wyobrazić. Ściśle określony jest tutaj każdy ruch. W ten sposób zawodnicy przyswajają sobie technikę walki. – Kata jest świetną formą dla dzieciaków. Lubią kata, bo jest dla nich ciekawe. Te wysokie kopnięcia, to wszystko jest bardzo trudne i wymaga  naprawdę bardzo dużego przygotowania – mówi Kazimierz Skalniak, prezes Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu Podkreśla jednak, że choć w zawodach biorą udział nawet mistrzowie Polski, to są one przystosowane bardziej dla tych, którzy dopiero przecierają szlaki w karate i zdobywają w ten sposób doświadczenie.
Druga kategoria mistrzostw to kobudo. To sztuka posługiwania się różnego rodzaju bronią.

karate2

Zawodnicy startowali z tonfą, czyli pałką amerykańską i kijem zwanym po japońsku bo. Jak mówi sensei Skalniak, to odwołanie do tradycji, ale dla zawodników to także  świetna zabawa i dobre przygotowanie dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą np. z pracą w służbach mundurowych. – Rywalizacja w karate uczy wiary w siebie. To wszystko się przydaje. Daje poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie – podkreśla Kazimierz Skalniak.
Turniej był bardzo udany dla organizatorów, którzy wystawili ponad 40 zawodników. Karatecy z Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu wywalczyli złoto aż w dziesięciu z 18 kategorii. Puchar Burmistrza dla Najlepszego Zawodnika Mistrzostw otrzymał Józef Czerkies (zawodnik, który zwyciężył w kata i  kobudo). Najlepszym Technikiem Mistrzostw został Miłosz Milej, Najbardziej Skoncentrowanym Zawodnikiem Hubert Kubik, Najbardziej Dynamicznym Zawodnikiem Maciej Grabski, Najbardziej Zdyscyplinowanym Zawodnikiem Jakub Pawłowski a Najbardziej Bojowym Zawodnikiem Dagmara Szpyra. Wszystkim burmistrz Dariusz Rzepka wręczył puchary i dyplomy. Na zwycięzców czekały też nagrody.

Relacja filmowa:

karate4

karate7karate8

karate5 karate6karate9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ROMO
ROMO
10 lat temu

Wiara w siebie jest wartościowa, wiara w coś czego nie ma jest bezsensowna 😆 .