Olkuskie I Liceum Ogólnokształcące im. Kr. K. Wielkiego znalazło się w gronie 15-stu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w województwie małopolskim. Prestiżowy ranking ułożyły „Perspektywy” i „Rzeczpospolita”.

„Kazik” otrzymał 42,2 punktu na 100 możliwych, tym samym znajdując się na piętnastej pozycji w Małopolsce. IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu tym razem znalazło się na 54 miejscu, gromadząc 36,06 punktu. Kolejny rok z rzędu w rankingu nie ma olkuskiego II LO. Tradycyjnie już w czołówce znalazły się krakowskie licea, które zdominowały pierwszych pięć miejsc. Pierwszą lokatę znajęło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zdobywając niespełna 79 punktów. Spośród szkół w Małopolsce Zachodniej w pierwszej piętnastce znalazły się licea z Oświęcimia i Wadowic.
Biorąc pod uwagę ranking ogólnopolski, I LO zajmuje tam 275. miejsce. Na liście 400 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju nie znalazło się tym razem IV LO, które w poprzedniej edycji było na 74. lokacie w kraju, a 4 w Małopolsce.

Na wynik ostatecznej pozycji w rankingu wpływ miały cztery czynniki. Po 30% przypadło na sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. 10% ostatecznej oceny stanowiła  opinia o szkole wydana przez kadrę akademicką. Niektóre szkoły podważają obiektywność i rzetelność tego ostatniego narzędzia, które nie rzadko miało decydujący wpływ na wynik końcowy.
Niewątpliwą zaletą było to, że po raz pierwszy tak duży udział procentowy przypisano wynikom matur, a nie tak jak było wcześniej, sukcesom olimpijczyków. Zdaniem nauczycieli I LO, jest to wynik bardziej miarodajny, bo odzwierciedla pracę wszystkich uczniów, a nie tylko wybitnych jednostek.

Wyniki rankingów są zawsze analizowane przez gimnazjalistów oraz ich rodziców i często mają decydujący wpływ na wybór przyszłej szkoły.
– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych. Ranking można traktować jako rzetelny, bo o pozycji szkoły decydowały wyniki z matury, czyli te, na które pracowali wszyscy uczniowie. Mamy ogromną satysfakcję, tym bardziej, że znaleźliśmy się w bardzo doborowym towarzystwie najlepszych szkół w Małopolsce – komentuje wyniki Renata Dylewska, zastępca dyrektora I LO w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rodzic
Rodzic
11 lat temu

@Rodzic to że Twoje dziecko chodzi do mechanika i na holu glownym widnieją fragmenty zderzaków od zastawy nie znaczy ze trzeba sie rzucac na inne szkoły :-*

Chociaż po tym „tekście” zaczynam wątpić że jesteś rodzicem

Prasowicz
Prasowicz
12 lat temu

Tego typu rankingi są mało wiarygodne gdyż czasopisma dbają przede wszystkim o podwyższenie swojego nakładu, i to decyduje, a nie rzeczywista pozycja szkoły. Stąd kontrowersyjne „furtki” do manipulacji. Szkoły wysokonotowane otrzymują dyplomy z nagłówkami gazet które te rankingi organizowały, a potem te dyplomy ze zrozumiałych względów wiszą w najbardziej ruchliwych miejscach. TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA DARMOWĄ REKLAMĘ… dla gazety. Temat chętnie podchwytują lokalne gazety, co dodatkowo utrwala wizerunek CZASOPISM.

Rodzic
Rodzic
12 lat temu

A co brano pod uwagę, ilość portretów biskupów na szkolnym holu głównym?! 😀