lo1 powstanie

„Chcielibyśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Pod takim hasłem 27 marca 2014r. odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu XI edycja Powiatowego Konkursu Literacko – Historycznego organizowanego pod patronatem Starosty Powiatu Olkuskiego, posła na Sejm RP Jacka Osucha oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W hołdzie tym, którzy zapisali piękną kartę w dziejach polskiego społeczeństwa. Laureaci w nagrodę pojadą do Warszawy.

Przyzwyczailiśmy się sądzić, że współczesna młodzież interesuje się tylko komputerami, muzyką i sportem. O tym, że jej zainteresowania są o wiele szersze może świadczyć liczba gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich z terenu powiatu olkuskiego, która w ubiegły czwartek gościła w murach naszej szkoły. Wśród uczestników konkursu znaleźli się przedstawiciele dziesięciu gimnazjów i sześciu szkół ponadgimnazjalnych. Satysfakcjonuje nas fakt, że także tegoroczny konkurs wzbudził pozytywne emocje i cieszył się niesłabnącym powodzeniem ze strony młodzieży.

Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także popularyzacja wiedzy historycznej oraz zainteresowanie literaturą  i budowanie świata wartości przez konfrontację postawy współczesnych młodych ludzi z postawami bohaterów czasu wojny.
Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem wiedzy obejmującym zagadnienia z historii i literatury. Po zakończeniu tej części wysłuchali wykładu dr. Dariusza Gorajczyka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja o genezie, przebiegu i kontrowersjach związanych z powstaniem, uniemożliwiających zgodną,  jednakową jego ocenę, wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy. Cennym uzupełnieniem przedsięwzięcia była wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej poświęcona akcji „Burza”. Jury konkursu podkreśliło wysoki poziom wiedzy i umiejętności uczniów biorących udział w konkursie.

Wśród najlepszych uczniów szkół gimnazjalnych znaleźli się:
1. miejsce Patrycja Kruszak – Gimnazjum w Zarzeczu
2. miejsce Dominika Kuc – Gimnazjum w Suchej
3. miejsce Anna Ziarnik – Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu.
Wyróżnienia zdobyły: Marta Kleczko – Gimnazjum w Kluczach, Katarzyna Pasich – Gimnazjum w Zarzeczu, Weronika Curyło – Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu.

Najlepsi uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych to:
1. miejsce Konrad Kulig – IV LO w Olkuszu
2. miejsce Izabela Rozmus – I LO w Olkuszu
3. miejsce Szymon Żak – Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu.

Wyróżnienia zdobyli: Kacper Mężyk – II LO w Olkuszu, Karolina Siewior – I LO w Olkuszu, Mateusz Radomski – IV LO w Olkuszu.

Zwycięzcom dyplomy  i nagrody wręczyli: Poseł na Sejm RP  Jacek Osuch, Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Paweł Piasny, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Waldemar Mendak, Dyrektor I LO w Olkuszu Irena Majda oraz Wicedyrektor Barbara Tarczyńska.  

Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Poseł na Sejm RP Jacek Osuch, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Rada Rodziców I LO. Laureaci oprócz nagród rzeczowych otrzymali zaproszenie od posła Jacka Osucha na wycieczkę do Warszawy połączoną ze zwiedzaniem Sejmu RP i Muzeum Powstania Warszawskiego,. Poczęstunek dla uczestników zapewniły firmy „Złoty Róg” i „PSS Społem”.

Organizatorami konkursu były nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu: Angelika Kubańska, Agnieszka Kocjan – Hickiewicz, Anna Miszczyk, Bogusława Wajdzik.

Tekst: I LO w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o