W 2012 roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka. To 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez Korczaka „Domu Sierot” w Warszawie. Działalność medyczna, literacka i pedagogiczna to rzadko spotykana w literaturze pedagogicznej liberalna refleksja o wychowaniu. Konwencja Korczakowskiego wychowania stanowi więc obiektywny i uwolniony od wszelkiej oceny typ myślenia o tym, jak każdy pedagog powinien postępować wobec dziecka, ucznia. Janusz Korczak to prekursor i aktywny działacz na rzecz praw dziecka, twórca nowoczesnego antyautorytarnego wychowania, opartego na różnorodnych metodach i formach dziecięcego zarządzania.
Lekarz z wykształcenia i zawodu, pedagog z powołania i wyboru, pisarz z talentu i zamiłowania. Autor wielu pozycji literackich. Jednak sztandarowym bohaterem Korczaka stał się „Król Maciuś Pierwszy”, wokół którego wychowankowie z przedszkola nr 13 w Olkuszu wraz z rodzicami upamiętnili postać i działalność literacką Janusza Korczaka.
Dzieci z przedszkola nr 13 dodatkowo uczestniczyły w happeningu, którego tematem był: „Król Maciuś Pierwszy zapraszający do wspólnej zabawy” oraz „Portret Janusza Korczaka oczyma małego przedszkolaka”. Dzieci wspólnie z rodzicami, nauczycielami i panią dyrektor Marzeną Michalską uczestniczyły w wesołych zabawach z królem Maciusiem Pierwszym w rolę którego wcieliła się jedna z mam. Happening, zabawy z emisji głosu i dykcji poprowadziła pani Iwona Poczęsny nauczyciel – logopeda. Wspólną pracę zakończono organizacją wystawy prac plastycznych do której dołączyły prace z przedszkola nr 3 w Olkuszu, gdzie podobne przedsięwzięcie koordynowała nauczycielka Agata Połeć.
Za udział wszystkim dzieciom i rodzicom dziękują dyrekcje przedszkoli nr 13 i 3 w Olkuszu oraz organizator Iwona Poczęsny.