1

Nowoczesna maszyna papiernicza, nowa hala, własne źródło energii – wszystko to powstaje w ramach realizowanej właśnie inwestycji Velvet Care w Kluczach. Wraz z rozwojem firmy powstanie około 50 nowych miejsc pracy. Przedsięwzięcie powinno zostać zakończone w 2018 roku.

Zwiększamy moce przerobowe
Szef kluczewskiego Velvetu Marek Ściążko podkreśla, że to największa inwestycja w powojennym okresie funkcjonowania zakładu.  -Musimy zwiększyć nasze moce przerobowe. W ciągu minionych dwóch lat uruchomiliśmy pięć nowych linii produkcyjnych: do papieru toaletowego, ręczników papierowych, produktów nawilżanych oraz dwie do chusteczek. Półprodukt do produkcji naszych wyrobów to bibułka higieniczna. Właśnie do jej wytwarzania konieczna jest maszyna w nowoczesnej technologii, o prawie dwukrotnie większej wydajności niż obecnie zainstalowana w Kluczach. Obecna maszyna do produkcji bibułki działa od 1976 roku – opowiada prezes zarządu Velvet Care Marek Ściążko. 

2

Po ponad roku starań budowa hali o powierzchni 16 tys. mkw. ruszyła na początku września. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, montaż nowej maszyny rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Cała inwestycja o wartości 160 mln złotych powinna być gotowa do końca 2018 roku. Fabryka zwiększy też zatrudnienie o około 50 osób. Część z nich mają stanowić wysokiej klasy specjaliści w przemyśle papierniczym. Dla wszystkich przewidziano cykl intensywnych szkoleń.

3

Bez współpracy ani rusz
Inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania, gdyby nie współpraca firmy z lokalnym samorządem. Warunkiem rozbudowy firmy było wpisanie terenów na których funkcjonuje zakład do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), co oznacza możliwość skorzystania z szeregu udogodnień dla przedsiębiorców. . Gdyby tak się nie stało, wówczas część produkcji mogłaby zostać przeniesiona do któregoś z pobliskich krajów Europy Środkowej. Wiązałoby się to z redukcją zatrudnienia. Gdy zarząd Velvetu wystąpił do władz gminy klucze o włączenie do SSE, wójt i radni szybko przychylili się do propozycji spółki. W kolejnych etapach uzyskano pozytywną opinię marszałka Małopolski, a stosowną decyzję wydał minister gospodarki.
-Wsparcie samorządu jest dla nas bardzo ważne. W załatwieniu wielu formalnych kwestii ogromną pomoc otrzymaliśmy zarówno ze strony wójta Norberta Bienia, jak i olkuskiego starosty Pawła Piasnego. Wójt pomógł nam również w rozwiązywaniu problemów dotyczących zaopatrzenia w ciepło – dodaje Marek Ściążko.
Rozwój firmy cieszy również włodarza gminy. Zakład, który w przyszłym roku będzie obchodził 120-lecie istnienia, stanowi wizytówkę Klucz, które od lat kojarzone są z produkcją wyrobów papierniczych. – Nowe miejsca pracy czy wpływy z podatków to niejedyne pozytywy realizowanej inwestycji. Ta firma to część naszej historii i na szczęście możemy chwalić się nią nieprzerwanie od lat – podkreśla wójt Norbert Bień.

7

Obok hali kotłownia i magazyn
Velvet inwestuje również we własne źródła ciepła, dlatego też obok budowanej hali powstanie kotłownia gazowa. Jak przekonuje szef firmy to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Dla kontrahentów Velvetu druga z tych kwestii bywa bardzo istotna. Wielu klientów bowiem, zwłaszcza zagranicznych, przy zakupie wyrobów kluczewskiej spółki wymaga certyfikatów dotyczących ekologicznych, bezpiecznych dla ludzi is środowiska warunków produkcji,. Koszt budowy kotłowni wliczony jest w całą inwestycję.

Nowa hala to niejedyna inwestycja realizowana obecnie na terenie Velvetu. Równolegle budowany jest magazyn na gotowe wyroby o powierzchni 20 tys. mkw. Wykonawcą i właścicielem jest zewnętrzna firma, a kluczewski zakład będzie dzierżawcą. Z punktu widzenia kluczewskiego zakładu, takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne.

8

Utrzymać pozycję lidera
Szefowie firmy wierzą, że zwiększenie produkcji otworzy nowe rynki zbytu. Obecnie firma eksportuje swoje wyroby m. in. do Niemiec, Czech, Słowacji, Danii czy Norwegii. Ostatnio produkty z Klucz trafiły do Chile. – Chcemy utrzymać pozycję lidera. Naszym celem jest być liczącym się graczem w tej branży. Wywodzimy się z dwóch korporacji: International Paper i Kimberly Clark. To dało nam spore doświadczenie, wiemy, jak rywalizować z innymi korporacjami. Mamy bardzo dobrą lokalizację i chcemy to jak najlepiej wykorzystać – mówi prezes Ściążko.

Inwestycje poczynione w ostatnim czasie pozytywnie wpłynęły na obroty firmy. W roku 2015 sprzedaż zwiększono o około 20 procent w stosunku do 2014 roku. Ten rok zapowiada się podobnie. W ciągu minionych kilku miesięcy do pracy przyjęto 60 osób.

4

5

9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
osiedle
osiedle
4 lat temu

[quote name=”Lukasz”]Wspaniała nowoczesna i wydajna maszyna i wspaniałe jednostajne buczenie 24/h na całym osiedlu i połowie Klucz. Strach pomyśleć co będzie w lato. To jakaś masakra! Kompletny brak szacunku dla mieszkańców! Gratulacje!!![/quote]

Od kilku tygodni nad Kluczami unosi się okropny hałas, jakbyśmy mieszkali na lotnisku! Najgorsze jest buczenie nad osiedlem, lasem… To jakiś żart ze strony firmy???!!! Tak się nie da żyć !

Lukasz
Lukasz
4 lat temu

Wspaniała nowoczesna i wydajna maszyna i wspaniałe jednostajne buczenie 24/h na całym osiedlu i połowie Klucz. Strach pomyśleć co będzie w lato. To jakaś masakra! Kompletny brak szacunku dla mieszkańców! Gratulacje!!!

lolo
lolo
6 lat temu

inwestują w zakład a w pracownika nic nie inwestują.

Bezrobotny
Bezrobotny
6 lat temu

Byłem się pytać o pracę. Mają być przyjęcia w przyszłym roku. Tylko warunki płacy upokarzające! 2000 brutto w systemie 4 brygadowym. Na magazynach w 3 zmianowym tylko podobno na magazynach kadra kierownicza bardzo nęka pracowników. Ale zobaczymy.

EmerytzFCiP
EmerytzFCiP
6 lat temu

Nie będę Panu podpowiadał jakie należałoby wybrać źródło energii ekologicznej. I jeszcze kwestia bezpieczeństwa mieszkańców Klucz i okolic na wypadek wybuchu zbiornika z taką ilością gazu. Kiedyś były dwa zbiorniki z gazem zasilające MPVI i już w tedy eksperci wydali opinię, że w przypadku ich eksplozji bloki na osiedlu w Kluczach zostaną „zdmuchnięte” z powierzchni ziemi jak i jego mieszkańcy a o domach w Klucze Osada nie wspomnę – proszę zapytać byłego Pana przełożonego dyr. Medarda K. lub zajrzeć w dokumentację. Kiedy pożar lasów z lat 90-tych zagrażał ich wybuchowi zagrożenie było tak wysoko-podobne, że myślano o ewakuacji mieszkańców. Puenta: Budowa nowej maszyny papierniczej i hali magazynowej jest kierunkiem słusznie obranym i zasługującym na aprobatę, ale Vevet Care buduje również mieszkańcom Klucz w tych niepewnych czasach bombę jak to ładnie nazywają ekologiczną na co wszyscy mieszkańcy Klucz z Wójtem na czele i władzami Powiatu powinni powiedzieć stanowcze NIE!!!.

EmerytzFCiP
EmerytzFCiP
6 lat temu

„……Powstanie kotłownia gazowa”. Za moich czasów kiedy Velvet Care nazywał się Fabryka Celulozy i Papieru w Kluczach była własna kotłownia wraz z turbiną parową wytwarzającą energię elektryczną, która zasilała w energie elektryczną cała fabrykę, Klucze Osadę i oświetlenie drogi z Klucze Park do Klucze Osada. Wtedy w Fabryce pracowało ponad 2 500 pracowników. A atmosfera w pracy była miła i serdeczna. A dzisiaj w XXI wieku w Velvet Care pracuje ok. 400 osób i budują nową maszynę wraz z halą magazynową z ogrzewaniem gazowym. Panie Prezesie ja pamiętam Pana jak Pan pracował w dziale AKP MPVI. Jest Pan mądrym człowiekiem i nie wierzę, że koncepcja tego rodzaju ogrzewania wyszła od Pana. Koszty ogrzewania gazowego, które w najbliższym czasie wzrosną i to znacznie (wystarczy na ten temat poczytać) nie wpłyną korzystnie na rentowność firmy. Decyzja o ogrzewaniu gazowym jest poroniona jak i jego pomysłodawca. Światowa ekologia nie idzie w tym kierunku. Niech Pan nie słucha tego niedoświadczonego inżynierka – to podobno ten „nawiedzeniec” z fotografii. Pracowali w Pana firmie prawdziwi fachowcy, ale z różnych przyczyn już nie pracują a pozostali tzw. „fachowcy’ z epoki „wyścigu szczurów” to nieoczytani i bez fachowego doświadczenia karierowicze.

Pracuś
Pracuś
6 lat temu

Z tych kilku zdjęć widać, że tylko prezes i ten samozwańczy dyrektorek z Olewina pracują na tej budowie. Zuch chłopaki.

Obiektywny
Obiektywny
6 lat temu

Cyt. „…Fabryka zwiększy też zatrudnienie o około 50 osób” tylko zapomnieli dodać że na umowę zlecenie i na telefon. A robota na umowę o pracę to tylko dla rodziny i znajomych „prezesa”.

Piotr
Piotr
6 lat temu

Inwestycja na 160 mln? Wow!!! To się niektórzy z inwestycyjnego ładnie obłowią.

Olkuszanin123
Olkuszanin123
6 lat temu

[quote name=”Domino”][quote name=”Olkuszanin123″]Brawo, a w Olkuszu nawet łopaty nie wbili do koronnej inwestycji w mieście czyli Quick Parku. Jak tak dalej pójdzie to Olkusz będzie przedmieściem Klucz, a nie odwrotnie…
Podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Kluczach to 20,93zł/m2
Rachunek jest prosty 36tys m2 x 20,93 = 734 tys zł rocznie w budżecie gminy…[/quote]
A czy z tego podatku klucze nie zwolniły zakładu przez 10 lat?[/quote]
Wydaje mi się, że SSE oznacza zwolnienie z podatku dochodowego.

Domino
Domino
6 lat temu

[quote name=”Olkuszanin123″]Brawo, a w Olkuszu nawet łopaty nie wbili do koronnej inwestycji w mieście czyli Quick Parku. Jak tak dalej pójdzie to Olkusz będzie przedmieściem Klucz, a nie odwrotnie…
Podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Kluczach to 20,93zł/m2
Rachunek jest prosty 36tys m2 x 20,93 = 734 tys zł rocznie w budżecie gminy…[/quote]
A czy z tego podatku klucze nie zwolniły zakładu przez 10 lat?

Olkuszanin123
Olkuszanin123
6 lat temu

Brawo, a w Olkuszu nawet łopaty nie wbili do koronnej inwestycji w mieście czyli Quick Parku. Jak tak dalej pójdzie to Olkusz będzie przedmieściem Klucz, a nie odwrotnie…
Podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Kluczach to 20,93zł/m2
Rachunek jest prosty 36tys m2 x 20,93 = 734 tys zł rocznie w budżecie gminy…

Ebner-Eschenbach
Ebner-Eschenbach
6 lat temu

[quote name=”melo”]50 miejsc pracy hahahahaha jakby było 500 to byłoby coś[/quote]
„Ludzie współcześni stworzeni są do narzekania. Z całego Achillesa widzą tylko piętę.”

Karol
Karol
6 lat temu

I system 4-brygadowy – już widać tłum chętnych – system ,który pokazuję brak szacunku do pracownika

melo
melo
6 lat temu

50 miejsc pracy hahahahaha jakby było 500 to byłoby coś