quick 2

We wtorek w Strzegomiu, a w środę w Mysłowicach otwarto pierwsze w Polsce Quick Parki. Do tej pory przedstawiciele firmy Real2B zapewniali, że początek prac związanych z budową bliźniaczego centrum handlowego w Olkuszu miał nastąpić jeszcze w tym roku. Wiadomo jednak, że termin rozpoczęcia inwestycji opóźni się. 

Wszystko przez to, że do starostwa powiatowego odpowiedzialnego za wydawanie zgody na budowę do dzisiaj tj. 29 listopada nie wpłynęło żadne konkretne pismo. – Wydział Architektury na tę chwilę nie otrzymał wniosku od głównego inwestora o uzyskanie pozwolenia na budowę Quick Parku – mówi Marcin Wójcik, sekretarz powiatu olkuskiego. W tej sytuacji wydanie zgody na rozpoczęcie realizacji ambitnego projektu jeszcze przed końcem 2016 roku jest właściwie nierealne.

Nie chodzi tutaj o złą wolę urzędników, tylko o przepisy prawa budowlanego, które jasno mówią, że rozpatrzenie złożonego ww. wniosku trwa od 30 do aż 65 dni w przypadku inwestycji złożonych i wieloetapowych, a z taką mamy do czynienia jeśli chodzi o budowę galerii handlowej przy ul. Sławkowskiej. W tym czasie sprawdzana jest kompletność wniosku, zgodność projektu z wydanymi wytycznymi oraz przepisami techniczno-budowlanymi w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji, użytkowania, zachowania odpowiednich warunków higienicznych oraz ochrony interesów osób trzecich. Do tego terminu nie wlicza się okresów zawieszenia postępowania oraz opóźnień z winy inwestora, albo z przyczyn niezależnych od urzędu. Oznacza to, że w przypadku np. wpływania kolejnych odwołań składanych przez sąsiadów, postępowanie może się wydłużyć o następne tygodnie. Biorąc pod uwagę akurat tę inwestycję, o protesty sąsiadów nie będzie trudno. Ciągle bowiem nie jest rozstrzygnięta kwestia dojazdu do centrum handlowego, nie wiadomo też co z propozycją budowy na drodze krajowej nr 94 ronda ze zjazdem do Quick Parku.

quickpark miejsce

Do tych terminów należy także doliczyć kolejne 14 dni na uprawomocnienie się wydanego dokumentu. Jeśli żadna ze stron w przeciągu dwóch tygodni nie wniesie odwołania od decyzji na budowę od daty jej otrzymania, to wtedy można rozpocząć prace. Jednak w sytuacji gdy np. sąsiedzi takie odwołanie wniosą, to budowę będzie można rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu się decyzji wyższej instancji (jeśli zaskarżone pozwolenie na budowę zostanie utrzymane w mocy).

Otrzymane pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata. Oznacza to, że w tym terminie należy rozpocząć budowę, choć nie trzeba jej w tym czasie skończyć. Gdy pozwolenie wygaśnie należy się starać o nowe lub o pozwolenie na wznowienie robót.

Najczarniejszy scenariusz zakłada więc, że pierwsza z symbolicznych łopat zostanie wbita w ziemię dopiero za kilka długich miesięcy. Wszystko teraz zależy od inwestora. Ten uspokaja. – Kwestia rozpoczęcia prac budowlanych uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy tylko otrzymamy stosowną decyzję zamierzamy niezwłocznie rozpocząć prace. Wszystkie przygotowania formalne dobiegają końca. Jesteśmy dobrej myśli, iż prace rozpoczną się wkrótce – twierdzi Rafał Mielniczek, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji Real2B Development.

Ponadto przedstawiciel inwestora przekonuje o dobrej współpracy z olkuskim samorządem. – Jesteśmy w stałym kontakcie z urzędem miasta. Od ponad roku staramy się wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz wypracować optymalne rozwiązania zarówno w kwestii komunikacji, infrastruktury, oddziaływania obiektu oraz relacji sąsiedzkich. Obecnie wspólnie przygotowujemy umowy które określą szczegółowo nasze, jako inwestora, obowiązki w zakresie wszystkich działań i prac na rzecz miasta – dodaje Mielniczek.

Na tę chwilę ciężko stwierdzić, kiedy ruszą prace związane z powstaniem olkuskiego Quick Parku. Pierwsze z nich w Strzegomiu i Mysłowicach zostały już uroczyście otwarte. Pierwotne plany były takie, że w Olkuszu zakupy w nowej galerii będzie można zrobić jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2017 roku. Na dzisiaj ten termin wydaje się być jednak nierealny, biorąc pod uwagę, że inwestor czas budowy kompleksowego obiektu z 55 lokalami, wielosalowym kinem i parkingiem na pół tysiąca miejsc zaplanował na około 12 miesięcy. Jak będzie? Czas pokaże.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
www
www
5 lat temu

Halo redakcja! Co z budową galerii?

kolomanolo
kolomanolo
5 lat temu

[quote name=”al”]A jak pisałem, że w olkuszewie nie powstanie QP to nie wierzyli. Ten obiekt powstaje już 10 lat.[/quote]
I lipa straszna w olkuszewie.

...
...
5 lat temu

Zatknięto tam kiedyś wielką tablicę informacyjną o tej inwestycji ale obecnie zniknęła, czyli chyba przynajmniej na razie nici z parku. Niepotrzebnie tylko się pospieszyli i wycięli mnóstwo drzew, które tam były. Zawsze jest na to czas, ale nie qwa bo ta firma na początku ul Długiej musi mieć surowiec do kominków. Pod kopalnią skasowali też potężną część lasu sosnowego. Piły motorowe wyją i wyją, aż zgroza słuchać.

ciec
ciec
5 lat temu

Budują parking podziemny,dlatego nie widać. 😉

Pytajnik
Pytajnik
5 lat temu

Prawie połowa roku 2017… Wie ktoś może co z tą inwestycją stulecia w Olkuszu?

pavv
pavv
6 lat temu

[quote name=”V.”]Do Zbyszka nikt nie chodzi bo filmy puszczają nawet dwa miesiące po premierze.[/quote]

Dwa, ale TYGODNIE, a nie miesiące (miesiące były jak z taśmy lecieli) chyba, że masz na myśli filmy na które i tak nikt nie chodzi.

valdez76
valdez76
6 lat temu

A gdzie jest pierwszy olkuski troll Hugo Knote? Przyspał czy co?Zawsze ma milion złotych myśli i rozwiązań problemu. Gdzie jesteś buroku olkuski?

kolo
kolo
6 lat temu

Olkuskie kino to porażka. Filmy 3 tygodnie po premierze i tylko 4 seanse w cenie jak w multipleksach. Ludzie wolą gdzie indziej jechać. Niby podpisali umowę z OH Kino na czterosalowe w olkuszu ale i tak nie dojdzie to do skutku.

Byle tak dalej
Byle tak dalej
6 lat temu

[quote name=”www”][quote name=”Felik100″]Może miasto czyli kino Zbyszek straci klientów nie chcę galerii handlowej z kinem

Kiedy będzie Lidl na ruskim targu czy wogule nie będzie[/quote]
A co w tym kinie leci? Niech się przebranżowią i zapraszają zespoły teatralne. Jak ja mam czekać na film miesiąc czasu, to jadę do cinema city i sobie oglądam. Zobaczcie co się dzieje w Wolbromiu. Jak jest odpowiedni gospodarz, to i ludzie przychodzą. Co chwilę jakieś zespoły, typu Perfect, Lady Pank. Bilety rozchodzą się tam w mgnieniu oka.[/quote]
Olkuski mok może buty pucować Wolbromiowi. Ale tak to jest jak się konkursy ustawia i wstawia swoich ludzi od 25 lat. Kto pamięta, czyja była Grażyna? A ta nowa skąd jest?

sceptyk
sceptyk
6 lat temu

QP nie powstanie bo Dudi musi w spokoju posadowić Lidla 😛

al
al
6 lat temu

A jak pisałem, że w olkuszewie nie powstanie QP to nie wierzyli. Ten obiekt powstaje już 10 lat.

Pietrek
Pietrek
6 lat temu

Poprawione daty i miasta, dzięki za czujność!

www
www
6 lat temu

A jeszcze jedno. Panie redaktorze, pisząc jakiś temat, trzeba się z nim zapoznać. Artykuł opublikowany we wtorek 29.11 a Pan w nim pisze: ,,Pierwszy z nich w Mysłowicach został już uroczyście otwarty”. Chyba dla Pana go otwarli wczoraj. Po pierwsze w Mysłowicach Wielkie otwarcie 30.11 o godzinie 13:00, a po drugie będzie to drugi Quick Park. Pierwszy otwarli właśnie 29.11 w Strzegomiu. Jawne wprowadzanie ludzi w błąd.

adelajda
adelajda
6 lat temu

Panie Kubiczek pisze Pan: „odpowiedzialnego za wydawanie zgody na budowę”. Tymczasem nie ma „zgody na budowę” ale „pozwolenie na budowę” – zerknij Pan do ustawy prawo budowlane.

leo
leo
6 lat temu

A mnie najbardziej ciekawi co zrobią z tym podziemnym parkingiem jeśli kopalnie zamkną. Czyżby w końcu Olkusz doczekał się krytej pływalni czynnej w normalnych godzinach:>

www
www
6 lat temu

[quote name=”Felik100″]Może miasto czyli kino Zbyszek straci klientów nie chcę galerii handlowej z kinem

Kiedy będzie Lidl na ruskim targu czy wogule nie będzie[/quote]
A co w tym kinie leci? Niech się przebranżowią i zapraszają zespoły teatralne. Jak ja mam czekać na film miesiąc czasu, to jadę do cinema city i sobie oglądam. Zobaczcie co się dzieje w Wolbromiu. Jak jest odpowiedni gospodarz, to i ludzie przychodzą. Co chwilę jakieś zespoły, typu Perfect, Lady Pank. Bilety rozchodzą się tam w mgnieniu oka.

V.
V.
6 lat temu

Do Zbyszka nikt nie chodzi bo filmy puszczają nawet dwa miesiące po premierze.

Felik100
Felik100
6 lat temu

Może miasto czyli kino Zbyszek straci klientów nie chcę galerii handlowej z kinem

Kiedy będzie Lidl na ruskim targu czy wogule nie będzie

pavvv
pavvv
6 lat temu

Największy problem to najemcy gdyż ich brak. Nikt o zdrowych zmysłach nie otworzy w Olkuszewie kina z kilkoma salami skoro kino w MDK działa tylko w weekendy i jakoś wolnych miejsc nie brakuje. Ciuchownie – może ze 3-4 się otworzą. Market budowlany jakiś się otworzy, market spożywczy i to w sumie wszystko.