1

12 listopada o 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Kocjan. Życie pod wiatr”. Słowo wstępne wygłosił Konrad Kulig, Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jeden z reżyserów filmu. Drugim jest Mateusz Radomski.

Produkcja: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat honorowy: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

4

W filmie zawarto relacje wciąż żyjących świadków; osób, które Kocjana znały, w tym jego siostrzenicy, Heleny Gęgotek oraz relacje historyków, dokumentację zdjęciową, a nawet filmową z okresu II wojny. Dokument przybliża postać Antoniego Kocjana, olkuszanina, wybitnego konstruktora samolotowego i szybowcowego – w przedwojennej Polsce połowa szybowców była jego konstrukcji. Można prześledzić jego życie poprzez naukę w szkole, studia, pierwsze sukcesy zawodowe, pracę w konspiracji, pobyt w KL Auschwitz, niezwykle cenny wkład w rozpracowanie broni rakietowej V1 i V2 aż po śmierć na Pawiaku, w wieku 42 lat, dzień po urodzinach… Życie pod wiatr.

2

Całkowita cisza trwała jeszcze przez chwilę po zakończeniu projekcji, jakby każdy z widzów chciał się pożegnać z tym niezwykłym człowiekiem, który w swoim krótkim życiu dokonał tak wiele, a mógł dokonać jeszcze więcej.
Wiele osób zostało, aby porozmawiać z reżyserami filmu, lub choćby tylko pogratulować podjęcia tak ważnego tematu, starań, aby pamięć o Antonim Kocjanie trwała w kolejnych pokoleniach.

MOK Olkusz

3

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jeszcze jeden link
jeszcze jeden link
6 lat temu

Dlaczego warto pamiętać o tym zapomnianym przez Anglików międzynarodowym Bohaterze, jakim był Antoni Kocjan

https://niezlomni.com/czlowiek-ktory-wygral-ii-wojne-swiatowa-rocznica-jego-smierci-przeszla-niemal-niezauwazona-dlaczego-warto-pamietac-o-tym-zapomnianym-bohaterze/

PXT
PXT
6 lat temu

[quote name=”memoria”]Proszę się aż tak nie martwić, ich pracą zainteresował się znany reżyser Marek Pawłowski, który w przyszłym roku m.in. przy pomocy olkuskich chłopaków i wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Flmowej zrobi pofesijonalnie na wysokim poziomie telewizyjny film dokumentalny o Antonim Kocjanie, byłym więźniu obozu
Auschwitz, który „wygrał druga wojnę światową”.[/quote]
To, że prą ku upamiętnieniu na szerszą skalę Olkuszanina takiego jak Antoni Kocjan i to, że wzbudzili zainteresowanie to największy sukces, którego gratuluję. W końcu jakieś środki do tego celu trzeba było zastosować i dobrze, chociażby były prowizoryczne, liczy się to, że jest taka intencja. Zdaję sobie sprawę że największą bolączką w takich działaniach są koszty a konkretnie uzyskanie środków finansowych, niestety wszystko powiązane jest z tą cholerną mamoną:(
Życzę wytrwałości. Antoni Kocjan też leży nam na sercu.

Pro memoria
Pro memoria
6 lat temu

Antoni Kocjan przyczyniły się do tego, że lądowanie w Normandii mogło być możliwe, co potwierdzają słowa wielkich dowódców drugiej wojny światowej.
Dwight Eisenhower, naczelny dowódca alianckich sił inwazyjnych w Normandii, w swoich wspomnieniach „Wyprawa Krzyżowa w Europie” napisał:
„Gdyby Niemcom udało się udoskonalić nową broń V-1,V-2 sześć miesięcy wcześniej, nasza inwazja Europy spotkałaby na ogromne trudności, ba, nawet w pewnych okolicznościach stałaby się niemożliwa”.

Z kolei brytyjski marszałek sił powietrznych z tego okresu Philip Jonbert w swej książce wspomnieniowej, zatytułowanej „Rockets” oświadczył:
„Niemcy mogli wygrać drugą wojnę światową gdyby wcześniej zastosowali pociski V-1 i rakiety V-2. Pięcioma tysiącami pocisków skierowanymi przeciw urządzeniom inwazyjnym przygotowanymi w południowej Anglii można było nawet powstrzymać inwazję”.

memoria
memoria
6 lat temu

[quote name=”P X T”]Chłopaki mieli zacny cel, ale rzemiosło filmowe nie sprostało.[/quote]
Proszę się aż tak nie martwić, ich pracą zainteresował się znany reżyser Marek Pawłowski, który w przyszłym roku m.in. przy pomocy olkuskich chłopaków i wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Flmowej zrobi pofesijonalnie na wysokim poziomie telewizyjny film dokumentalny o Antonim Kocjanie, byłym więźniu obozu
Auschwitz, który „wygrał druga wojnę światową”.

P X T
P X T
6 lat temu

Chłopaki mieli zacny cel, ale rzemiosło filmowe nie sprostało.

Kier.autobusu PKS
Kier.autobusu PKS
6 lat temu

„ciekawy artykuł”]Warto przeczytać „Olkuszanie nakręcili film o Antonim Kocjanie”

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/olkuszanie-nakrecili-film-o-antonim-kocjanie,12672502/%5B/quote%5D
JA Z KOLEGAMI Z BYŁEGO ”-PKS-u”-NAKRĘCE FILM ALE O ANTONIM AUGUSTYNIE//.Będzie to extra,super film oraz film dla szkolenia-studentów PRAWA i nawet innych studentów ze specjalnościami różnych cudów.

ciekawy artykuł
ciekawy artykuł
6 lat temu
sluchacz
sluchacz
6 lat temu