1

12 listopada o 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Kocjan. Życie pod wiatr”. Słowo wstępne wygłosił Konrad Kulig, Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jeden z reżyserów filmu. Drugim jest Mateusz Radomski.

Produkcja: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat honorowy: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

4

W filmie zawarto relacje wciąż żyjących świadków; osób, które Kocjana znały, w tym jego siostrzenicy, Heleny Gęgotek oraz relacje historyków, dokumentację zdjęciową, a nawet filmową z okresu II wojny. Dokument przybliża postać Antoniego Kocjana, olkuszanina, wybitnego konstruktora samolotowego i szybowcowego – w przedwojennej Polsce połowa szybowców była jego konstrukcji. Można prześledzić jego życie poprzez naukę w szkole, studia, pierwsze sukcesy zawodowe, pracę w konspiracji, pobyt w KL Auschwitz, niezwykle cenny wkład w rozpracowanie broni rakietowej V1 i V2 aż po śmierć na Pawiaku, w wieku 42 lat, dzień po urodzinach… Życie pod wiatr.

2

Całkowita cisza trwała jeszcze przez chwilę po zakończeniu projekcji, jakby każdy z widzów chciał się pożegnać z tym niezwykłym człowiekiem, który w swoim krótkim życiu dokonał tak wiele, a mógł dokonać jeszcze więcej.
Wiele osób zostało, aby porozmawiać z reżyserami filmu, lub choćby tylko pogratulować podjęcia tak ważnego tematu, starań, aby pamięć o Antonim Kocjanie trwała w kolejnych pokoleniach.

MOK Olkusz

3

 

 

8
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
8 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
jeszcze jeden linkPXTPro memoriamemoriaP X T Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jeszcze jeden link
jeszcze jeden link

Dlaczego warto pamiętać o tym zapomnianym przez Anglików międzynarodowym Bohaterze, jakim był Antoni Kocjan

https://niezlomni.com/czlowiek-ktory-wygral-ii-wojne-swiatowa-rocznica-jego-smierci-przeszla-niemal-niezauwazona-dlaczego-warto-pamietac-o-tym-zapomnianym-bohaterze/

PXT
PXT

[quote name=”memoria”]Proszę się aż tak nie martwić, ich pracą zainteresował się znany reżyser Marek Pawłowski, który w przyszłym roku m.in. przy pomocy olkuskich chłopaków i wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Flmowej zrobi pofesijonalnie na wysokim poziomie telewizyjny film dokumentalny o Antonim Kocjanie, byłym więźniu obozuAuschwitz, który „wygrał druga wojnę światową”.[/quote]To, że prą ku upamiętnieniu na szerszą skalę Olkuszanina takiego jak Antoni Kocjan i to, że wzbudzili zainteresowanie to największy sukces, którego gratuluję. W końcu jakieś środki do tego celu trzeba było zastosować i dobrze, chociażby były prowizoryczne, liczy się to, że jest taka intencja. Zdaję sobie sprawę że największą bolączką… Czytaj więcej »

Pro memoria
Pro memoria

Antoni Kocjan przyczyniły się do tego, że lądowanie w Normandii mogło być możliwe, co potwierdzają słowa wielkich dowódców drugiej wojny światowej. Dwight Eisenhower, naczelny dowódca alianckich sił inwazyjnych w Normandii, w swoich wspomnieniach „Wyprawa Krzyżowa w Europie” napisał:„Gdyby Niemcom udało się udoskonalić nową broń V-1,V-2 sześć miesięcy wcześniej, nasza inwazja Europy spotkałaby na ogromne trudności, ba, nawet w pewnych okolicznościach stałaby się niemożliwa”. Z kolei brytyjski marszałek sił powietrznych z tego okresu Philip Jonbert w swej książce wspomnieniowej, zatytułowanej „Rockets” oświadczył: „Niemcy mogli wygrać drugą wojnę światową gdyby wcześniej zastosowali pociski V-1 i rakiety V-2. Pięcioma tysiącami pocisków skierowanymi przeciw… Czytaj więcej »

memoria
memoria

[quote name=”P X T”]Chłopaki mieli zacny cel, ale rzemiosło filmowe nie sprostało.[/quote]
Proszę się aż tak nie martwić, ich pracą zainteresował się znany reżyser Marek Pawłowski, który w przyszłym roku m.in. przy pomocy olkuskich chłopaków i wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Flmowej zrobi pofesijonalnie na wysokim poziomie telewizyjny film dokumentalny o Antonim Kocjanie, byłym więźniu obozu
Auschwitz, który „wygrał druga wojnę światową”.

P X T
P X T

Chłopaki mieli zacny cel, ale rzemiosło filmowe nie sprostało.

Kier.autobusu PKS
Kier.autobusu PKS

„ciekawy artykuł”]Warto przeczytać „Olkuszanie nakręcili film o Antonim Kocjanie”

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/olkuszanie-nakrecili-film-o-antonim-kocjanie,12672502/%5B/quote%5D
JA Z KOLEGAMI Z BYŁEGO ”-PKS-u”-NAKRĘCE FILM ALE O ANTONIM AUGUSTYNIE//.Będzie to extra,super film oraz film dla szkolenia-studentów PRAWA i nawet innych studentów ze specjalnościami różnych cudów.

ciekawy artykuł
ciekawy artykuł
sluchacz
sluchacz