bo bukowno 1

Mieszkańcy Bukowna zdecydowali już, które ze zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego zadań zostaną zrealizowane w tym roku. W premierowej edycji BO prawidłowo oddano 907 głosów. Na co postawili bukowianie?

Przypomnijmy, że każdy bukowianin urodzony przed 1. stycznia 2001 roku mógł oddać maksymalnie trzy głosy: dwa na zadania z okręgu, w którym stale zamieszkuje oraz jeden na zadanie ogólnomiejskie. Na realizację zadań ogólnomiejskich, czyli takich, które będą realizowane w więcej niż jednym okręgu przeznaczono kwotę 70 tys. złotych. Pozostałe 140 tys. zł rozdzielono pomiędzy wszystkie sześć okręgów: 30 proc. po równo na wszystkie okręgi, a 70 proc. proporcjonalnie do liczby mieszkańców zameldowanych w poszczególnych okręgach na pobyt stały według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego edycję BO.

– Mieszkańcy Bukowna najpierw w lutym i marcu składali swoje propozycje, a w drugiej połowie kwietnia trwało głosowanie, które zdecydowało o tym, jakie zadania będziemy wykonywać – mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. – Przy okazji wyzwoliła się w ludziach pewna dobra energia – autorzy projektów prowadzili własne kampanie informacyjne wśród mieszkańców, szukali zwolenników, zabiegali o poparcie, namawiali niezdecydowanych. Nagrodą dla nich będzie z pewnością realizacja najlepszych pomysłów. Już samo to zasługuje na słowa pochwały. A jako burmistrz traktuję Budżet Obywatelski również jako pewną formę sondażu, pokazującego na jakie aspekty życia codziennego nasi Mieszkańcy zwracają największą uwagę. Chcemy wyciągnąć z niego wnioski i tę wiedzę z pewnością wykorzystamy przy konstruowaniu projektów budżetu miasta na lata kolejne. Wierzę także, że druga i kolejne edycje Budżetu Obywatelskiego będą równie udane, a propozycje wskazywane przez mieszkańców przyczynią się do stałego podnoszenia jakości życia codziennego w naszym mieście.

Spośród 17 zadań okręgowych wybrano siedem propozycji. W okręgu nr 1 (Podlesie) zostanie doposażona świetlica MOK i Biblioteka (Filia Podlesie). Na to zadanie oddano 21 głosów i przyznano 10 tys. 660 złotych. Sprzęt komputerowy i audio-wizualny (zestaw komputerowy, konsola do gier, telewizor oraz zestaw nagłośnieniowy) pojawi się również w świetlicy MOK Filia Bór. Tak zdecydowali mieszkańcy okręgu nr 2 (Bór z Przeniem), oddając 75 głosów. Budżetowa dotacja wyniesie 11 tys. złotych.

W okręgu nr 3 (Centrum Południe) najwięcej głosów (158) zyskała propozycja budowy chodnika łączącego ul. Krasickiego z ul. ks Zelka. Chodnik ma poprawić dojście do kortów tenisowych, siłowni zewnętrznej i Orlika. Inwestycja będzie kosztować 13 tys. 500 złotych.

Z dziewięciu zadań, spośród których mogli wybierać mieszkańcy okręgu nr 4 (Centrum Północ) największym poparciem (124 głosy) cieszyło się wykonanie bezpiecznej nawierzchni z gumowych płytek na placu zabaw przy ul. Wyzwolenia 1. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane za 29 tys. 891 złotych. Drugim wybranym zadaniem z tego terenu (122 głosy) jest remont boiska przy przedszkolu nr 1. Za 14 tys. 763 tys. złotych sportowy obiekt zyska m. in. nową nawierzchnię.

W okręgu nr 5 (Wodąca), na placu za filią MOK-u, powstanie plac odpoczynku i rekreacji, m. in. z altaną, grillem, ławkami i urządzeniem do ćwiczeń. Inwestycja poparta 45 głosami będzie kosztować 14 tys. 60 złotych. Z kolei w okręgu nr 6 (Stare Bukowno z Przymiarkami) 105 głosów oddano na zakup sprzętu pomagającego ratować życie przez strażaków.

Nie wszystkie środki finansowe na zadania ogólnomiejskie, czy przewidziane do rozdysponowania w poszczególnych okręgach głosowania zostały rozdzielone (pozostało w sumie około 44 tys. zł). – Chcę zaproponować Radzie Miejskiej, aby środki te jeszcze przez jakiś czas pozostały do dyspozycji Budżetu Obywatelskiego. W trakcie realizacji wybranych przez mieszkańców zadań z pewnością powstaną pewne oszczędności. Jeśli dzięki nim pojawi się możliwość realizacji kolejnych zadań wskazywanych przez mieszkańców, będziemy chcieli je wykonywać. Będę dążył do tego, aby jak największa część pieniędzy przypisanych poszczególnym okręgom tam właśnie trafiła – dodaje burmistrz Gajdziszewski.

Spośród sześciu zadań ogólnomiejskich realizacji doczekają się trzy. Mieszkańcy najczęściej oddawali głosy (247) na „Sieć wsparcia dla dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny poprzez utworzenie punktu terapeutyczno – edukacyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz cykl spotkań integracyjno-terapeutycznych w przestrzeni publicznej”. Przedsięwzięcie zostanie wsparte kwotą 30 tys. 170 złotych.

159 głosów oddano na „Rowerowe Bukowno – rekreacja na dwóch kółkach”. W ramach tego zadania w mieście zostanie zamontowanych 29 stojaków na rowery. Powstanie również stacja naprawy rowerów. Inwestycja kosztować ma 18 tys. 780 złotych.

Trzecią zwycięską propozycją (150 głosów) jest zakup syreny alarmowej dla strażaków za 16 tys. złotych.

Wymienione przedsięwzięcia będą realizowane od czerwca do końca grudnia. Władze Bukowna zapowiadają, że w przyszłym roku wystartuje droga edycja BO.

Szczegółowe wyniki głosowania można znaleźć na stronie internetowej www.bukowno.wybiera.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PP
PP
7 lat temu

Pis już nigdy nie wygra wyborów