Wolbrom

Jak poinformował portal Rynek Kolejowy, na terenie Wolbromia wkrótce powstanie kolejna, zupełnie nowa inwestycja. W celu ułatwienia korzystania z przewozów pasażerskich nieopodal przejazdu kolejowego, w trójkącie między ulicami Krakowską i Szosą Olkuską już w tym roku rozpocznie się budowa dodatkowego przystanku dla pociągów osobowych „Wolbrom Centrum”.

W najbliższym sąsiedztwie nielubianego przez kierowców, regularnie zakorkowanego (przynajmniej do zakończenia budowy pełnej obwodnicy Wolbromia) skrzyżowania przy przejeździe kolejowym, od strony ul. Pompka z jednej strony, a z drugiej – od strony Szosy Olkuskiej, powstaną dwa jednokrawędziowe perony,  wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie i oświetlenie. Przystanek, który ma stanowić alternatywę dla starego dworca, podobnie jak stacja główna w Wolbromiu, zostanie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, poprzez budowę nowoczesnego przejścia podziemnego z windami.

– Stara stacja kolejowa w Wolbromiu jest położona na uboczu i dziś, w czasach, kiedy wszystkim się spieszy, odległość, którą trzeba pokonać, by do niej dotrzeć z Rynku czy poszczególnych osiedli, ma inne znaczenie niż dawniej. Miasto rozłożyło się na dwie części po obu stronach torów, a z jego najdalszych krańców na dworzec PKP jest dość daleko. Dlatego pomyślałem, że kiedy rząd zapowiada reaktywację lokalnych połączeń, zwiększa nakłady na infrastrukturę kolejową i poprawę warunków podróżowania koleją, warto zadbać o to, by mieszkańcy Wolbromia, ale także innych okolicznych miejscowości z gminy Wolbrom i Trzyciąż zyskali możliwość skorzystania z przystanku, znajdującego się bliżej centrum. Ponieważ zależy mi, aby nasze miasto rozwijało się w sposób ułatwiający mieszkańcom codzienne funkcjonowanie i podróżowanie, jednym z moich działań i intensywnych zabiegów, było utworzenie przystanku przy ulicy Krakowskiej – przekonywał radny Piotr Gamrot rok temu, kiedy rząd decydował o realizacji programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, dodając, że ma nadzieję na przekierowanie znaczącej części przewozów pasażerskich w kierunku Katowic i Krakowa oraz w stronę Sędziszowa i Warszawy z transportu samochodowego na kolejowy.

Kiedy powstaną już nowe perony i pojawią się chętni do przesiadania się na pociąg, w pobliżu będzie potrzebny duży parking, gdzie będzie można zostawić samochód przed dalszą podróżą, no i oczywiście jeszcze więcej połączeń kolejowych, które zaspokoją oczekiwania komunikacyjne mieszkańców. Czy do Wolbromia wróci tradycja tak popularnej dawniej formy podróżowania, jaką niegdyś dawały koleje? Na razie wielu pasażerów z Wolbromia i okolic czeka z niecierpliwością na realizację zaistniałej w przestrzeni medialnej obietnicy połączenia kolejowego z Krakowem, z którego od kilku tygodni cieszą się już mieszkańcy Olkusza.

Zaprojektowanie i wykonanie robót dla budowy nowych przystanków w Wolbromiu zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie 2022 roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze