Olkusz

Szeroko rozumiany temat segregacji, wywozu i odbioru śmieci wielokrotnie był przedmiotem interwencji naszych Czytelników. Ostatnio mieszkańcy Olkusza zainteresowali naszą redakcję problemem pory odbioru śmieci.

Mieszkańcy skarżą się, że od kilku tygodni odpady zmieszane są odbierane późnym popołudniem lub wieczorem, a kosze należy wystawić przed posesje do godz. 6 rano.

-Jest to spory problem – zdarza się, że gdy kosze stoją przed posesjami przez cały dzień, to śmieci są rozgrzebywane i wyrzucane na chodnik (przez „amatorów” grzebania w śmietnikach). Zdarza się, że w koszach grasują też koty. Bywa i tak, że kontenery są poprzewracane. Trzeba wtedy to oczywiście posprzątać. Czy nie można rozwiązać tego problemu, odbierając odpady zmieszane rano (skoro kosze mają być wystawione do godz. 6) albo po południu (informując wówczas mieszkańców, że kosze należy wystawić np. do godz. 15)? – w ostatnim czasie dwie takie interwencje mieszkańców Olkusza trafiły do naszej redakcji.

W magistracie wyjaśniają, że zawsze mieszkańcy wystawiali kosze rano, a odbiór odpadów następował w ciągu dnia. -W ostatnim czasie nieco zmieniła się jednak kolejność posesji, w których dokonywany jest odbiór, przez co u części mieszkańców może on występować później niż do tej pory. Z drugiej strony – u części mieszkańców ten odbiór następuje wcześniej. Odbiór odpadów może się dodatkowo opóźniać z powodu pandemii koronawirusa, gdyż samochody odbierające odpady są systematycznie dezynfekowane – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Mieszkańcy zaproponowali, jak rozwiązać ten problem. Co na to urząd? – Przedstawione przez mieszkańców sytuacje przewracania kontenerów są sytuacjami sporadycznymi, a wprowadzenie rozróżnienia w godzinach odbioru odpadów doprowadziłoby do chaosu informacyjnego, gdyż każda ulica/osiedle miałyby odbiór o innej porze. Trudniej byłoby go zaplanować. W efekcie z pewnością wzrosłaby liczba mieszkańców skarżących się, że odpady nie zostały odebrane w ogóle (np. z powodu zbyt późnej pory wystawienia koszy) – dodaje Michał Latos.

Jak oceniacie odbiór śmieci, nie tylko w gminie Olkusz? Czy macie podobne problemy? Czekamy na Wasze opinie!

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o