Jangrot

Samorząd województwa małopolskiego zdecydował, kto w tym roku uzyska dotacje na prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych. Dzięki wsparciu finansowemu w łącznej wysokości 2,6 mln. zł w 2018 r. poprawie ulegnie stan 120 zabytków z Małopolski. Wśród nich znalazło się 5 z terenu powiatu olkuskiego. Kwoty dotacji są w stosunku do potrzeb niewielkie, ale i te zostaną wykorzystane skrzętnie przez właścicieli i gospodarzy obiektów na poprawę najpiękniejszych, najstarszych pamiątek lokalnej kultury.

Opieka nad zasobami regionalnego dziedzictwa kulturowego jest jednym z zadań samorządu województwa, a rozdzielone ostatnio dotacje pozwolą właścicielom i zarządcom  zabytków na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, które zapobiegną zniszczeniu wielu cennych dzieł architektury murowanej i drewnianej, polichromii ściennych, rzeźb, obrazów i rzemiosła artystycznego. Wnioski o wsparcie na ratowanie dziedzictwa kulturowego złożyło w tym roku 5 podmiotów z terenu powiatu olkuskiego. Dotacje otrzymały 4 z nich.jangrot kościół Kopiowanie

Kwota 40 tys. zł zasili remont konserwatorski północnej elewacji kościała parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela, powstałego w 1822 r. w Jangrocie (gm. Trzyciąż).

kościół wolbrom

Dwie dotacje trafią do Wolbromia – dzięki wsparciu województwa w wysokości 30 tys zł. będzie kontynuowany, a właściwe ukończony, ciągnący się już 4 lata poważny remont dachu na kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu. To już czwarta dotacja pozyskana przez parafię na ten cel z funduszy samorządu wojewódzkiego. Do wymiany pozostała część dachu nad powstałą w 1936 r. tzw. nową kaplicą. Dodatkowo dzięki kolejnej dotacji w wysokości 15 tys. zł renowacji poddane będą kolejne elementy zabytkowego wyposażenia tego samego kościoła: gotyckie tabernakulum, barokowy lawaterz – kamienna umywalnia w zakrystii oraz ława kolatorska, przeznaczona w dawnych czasach do siedzenia dla darczyńców czy fundatorów kościoła.

kościół Poręba Dzier

Kolejny zabytek sakralny, który uda się wyremontować przy udziale pomocy z województwa w gminie Wolbrom, to zabytkowy ołtarz boczny św. Antoniego Padewskiego w przepięknym drewnianym kościele pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej. Również ten, znajdujący się na małopolskim szlaku architektury drewnianej kościół korzystał wcześniej z wojewódzkiej pomocy na remonty zabytków.

Strzegowa ołtarze Kopiowanie

15 tys. zł wspomoże remont lewego bocznego osiemnastowiecznego ołtarza kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej.

Niestety, ze względów formalnych w tegorocznej edycji konkursu odrzucony został  wniosek „Termomodernizacja poddasza, zabezpieczenia i zachowanie substancji zabytku. Budynek – siedziba Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu – „Batorówka” , złożony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Olkuszu.

13 lutego 2018 roku Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił kolejny konkurs, dzięki któremu ratowane są małopolskie zabytki pod nazwą KAPLICZKI MAŁOPOLSKI_2018. Konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach położonych na obszarze województwa małopolskiego. Nabór wniosków trwa do 15 marca 2018 roku.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Che
Che
6 lat temu

Śmieszne i porażające dotację z naszych wspólnych podatków idą tylko na kościoły. A resztki laickich zabytków np fundamenty kamienne bez zaprawy po chatach w lesie zarastają pokrzywami. Przed wojną były jeszcze oznaczane jako leśniczówki.

Jurand ze Spychacza
Jurand ze Spychacza
6 lat temu

Kościół w Jangrocie wybudowany w 1 pol. XIX w., ufundowany przez znanego krakowskiego biskupa J.P Woronicza, znam dość dobrze. Należy przyklasnac, iż świątynia doczekała się jakiejkolwiek dotacji, gdyż zabytków na „szlaku” Troks, Braciejowka, Michałowska, Jangrot, Trzyciąż zwyczajnie nie ma.

WOPR
WOPR
6 lat temu

Tonący/a brzytwy się chyta

ja wiem
ja wiem
6 lat temu

Jeśli chodzi o pieniądze które dostał Powiat to sa one dzięki Panu z Sejmiku Wojewodzkiego a ni żadnej Lidi Gądek

Realista
Realista
6 lat temu

Czytając poprzedni wpis postanowiłam zapoznać się z postem na Facebooku. Ktoś napisał prawdę. Lidia Gądek próbuje przypisywać sobie rzeczy, których nie zrobiła. Wstyd Pani Lidio. Ale wybory tuż tuż. Mam nadzieję, że miejscowa ludność dokładnie przyjrzy się Pani dokonaniom i sama oceni ile jest prawdy w tym co Pani pisze i mówi. Mam wrażenie, że Pani partyjny kolega zrobił więcej niż Pani w sprawach zabytków, ba, napiszę więcej, zrobił bardzo dużo w tej sprawie, Pani nie zrobiła nic i teraz chce przypisać sobie zasługi. Przykre to.

Marcin C.
Marcin C.
6 lat temu

Lidziu, warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Oplaca się być nieuczciwym, ale nie warto!!!!….

Kochani
Kochani
6 lat temu

Kochani, czytając na fb ostatni komentarz naszej kochanej Lidzi #szczytobludy, można by pomyśleć, że powyższe to wszystko Jej zasługa, albo druga możliwość jest taka, że zaczęła się walka o miejsca na listach do sejmiku i może znowu ktoś będzie chciał z niej zrezygnować 😛
Niestety nasza kochana Lidzia znowu lekcji nie odrobiła i wyników dotacji z Ministerstwa Kultury nie sprawdziła 😆

Co???
Co???
6 lat temu

Zabytki? To taki sam zabytek jak Pałac Kultury. Starostwo byłe w rynku w Olkuszu,nic się nie dzieje,cmentarze stare,zapomniane nic,żydowskie też nic mimo,że byli olkuszanami.Za to remontujemy kapliczki,kościółki i tego typu obiekty.Tak,jestem chrześcijaninem,ale na pewno nie katolikiem.Faryzeuszami się brzydzę,a tak to dzisiaj wygląda.Kasa,kasa,przywileje i znowu kasa