Bukowno A.N.Q.A.

W zeszłym tygodniu na ulicach Bukowna zainstalowano sześć kolejnych radarowych wyświetlaczy prędkości: urządzenia dofinansowane w 86% ze środków Unii Europejskiej zostały zamontowane w okolicach przejść dla pieszych na ulicy Kolejowej, Nowej, Leśnej, 1 Maja oraz Sławkowskiej.

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy, gdyż zainstalowano je w miejscach, w których kierowcy notorycznie przekraczają dopuszczalną prędkość, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie sytuacje są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, którzy są wyjątkowo narażeni na poniesienie uszczerbku na zdrowiu w wyniku zdarzeń drogowych.

Zadaniem wyświetlaczy jest w czytelny sposób ostrzegać oraz informować uczestników ruchu drogowego o tym, czy prędkość z jaką się poruszają jest zgodna z przepisami: podczas przekroczenia dozwolonego progu sygnalizują prędkość w kolorze czerwonym, a także wyświetlają napis „ZWOLNIJ”. Natomiast kiedy kierowca jedzie z odpowiednią prędkością, widzi jej wartość w kolorze zielonym oraz wyświetlany jest komunikat „DZIĘKUJĘ”.

Montowane w Bukownie radarowe wyświetlacze prędkości to zasilane w sposób solarny tablice LED z wbudowanym radarem mikrofalowym, dokonujące pomiaru prędkości jadących samochodów oraz posiadające funkcje regulowania progu prędkości, sygnalizowania przekroczenia progu prędkości czy archiwizacji statystyk dotyczących prędkości pojazdów i natężenia ruchu.

„Powstała w ramach projektu nowa infrastruktura sprzyjająca poprawie bezpieczeństwa pieszych w naszym mieście jest kolejnym, konsekwentnym krokiem po szeregu innych zrealizowanych już w Bukownie inwestycji, obejmujących m.in. budowę aktywnych przejść dla pieszych oraz doświetlenia tych przejść, dzięki którym zwiększa się w Bukownie poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bukownie.

Inwestycja zrealizowana została przez Bukowno w ramach projektu „Bezpieczny pieszy – doposażenie infrastruktury drogowej w mieście Bukowno w urządzenia sprzyjające poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych”: projekt o wartości ponad 93 tys. zł uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości niespełna 80 tys. zł.

Warto przypomnieć, że to już kolejna tego typu inwestycja w naszej okolicy, jako że w ubiegłym roku na ul. Wodącej w Bukownie zamontowano dwa podobne wyświetlacze prędkości. Pojawiły się one również w innych miejscach naszego powiatu: m.in. nieopodal szkoły podstawowej w Jaroszowcu, w pobliżu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, w Łobzowie, w Bogucinie Małym czy przy ul. Bolesławskiej w Kluczach. Wcześniej wyświetlacze prędkości zamontowano również na ul. Rabsztyńskiej w Kluczach oraz przy szkołach w Podlipiu i Krzykawie.

fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze