Barmaństwo, obok carvingu, stało się domeną uczniów Skałki, którzy swe umiejętności potwierdzają sukcesami konkursowymi. Kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Bukownie ukończyli już kurs barmański I stopnia w ramach projektu unijnego „Modernizacji Szkolnictwa Zawodowego w Małopolsce”. Tym razem szkolenie odbyło się w Polskim Instytucie Sztuki Barmańskiej w Katowicach.
Młodzież każdego dnia odkrywała tajniki sekretu sztuki barmańskiej. Poznawała teoretyczne podstawy technologii i towaroznawstwa napojów alkoholowych oraz historie napojów mieszanych. Uczniowie przekonali się jak ważna jest kultura pracy barmana i dbałość o własny wizerunek a także pewność siebie i wiara we własne możliwości. Zapoznali się ze sprzętem barowym, rodzajami stosowanego szkła i miarami barowymi. Poznali najważniejsze techniki barmańskie, jakimi są: shakowanie, mieszanie, przecedzanie, przybieranie, miksowanie, ugniatanie, budowanie. Sztuka ta nie tylko wymaga umiejętności nalewania czy wstrząsanie, istotne jest również układanie warstw, mrożenie, oszranianie czy ogrzanie szkła, a czasem podpalanie. Najwięcej emocji wzbudziły ćwiczenia w miksowaniu i mieszaniu napojów zimnych i gorących alkoholowych i z dodatkiem alkoholu oraz ich degustacja.

Wyrośli nowi profesjonaliści, którzy mamy nadzieję w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego X-DRINK CUP potwierdzą swe umiejętności i kolejny raz zdobędą dla Skałki I miejsce i tytuł „Najlepsza szkoła”.

Tekst: ZS w Bukownie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze