Już w tę niedzielę, 3 sierpnia, o godz. 18.00 w samym sercu olkuskiej starówki wystąpi Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta. Jak zawsze, tak i tym razem nie zabraknie przebojów dawnej i współczesnej muzyki rozrywkowej, czyli dobrej zabawy. Jak zawsze, tak i tym razem z pewnością nie zabraknie też wiernych fanów naszej orkiestry. Dołącz i Ty! Nie siedź w domu, baw się z nami, zapraszamy! Wstęp wolny.
Olkuska orkiestra dęta powstała 96 lat temu. Początkowo działała przy straży pożarnej w fabryce naczyń emaliowanych. Przed wybuchem II wojny światowej nie tylko zapewniała oprawę muzyczną dla patriotycznych uroczystości i miejskich zabaw, ale też koncertowała poza Olkuszem, zdobywała nagrody na konkursach, a nawet występowała w radiu. Okupacja przerwała działalność orkiestry, zrabowane zostały instrumenty. Mimo to wkrótce po opuszczeniu miasta przez wojska hitlerowskie muzycy reaktywowali zespół. Dzięki nim mieszkańcy Olkusza już w maju 1945 roku usłyszeli pierwszy raz po blisko sześciu latach Mazurek Dąbrowskiego. Miesiąc później orkiestra zagrała trwający trzy dni koncert na cześć powracających z frontu żołnierzy. Tak jak przed wojną jej muzycy uświetniali i uświetniają nadal organizowane w Olkuszu święta i imprezy. Występowali też poza naszym miastem, m. in. podczas Nocy Świętojańskiej w Krakowie oraz w Teatrze Słowackiego.
W 1999 roku dyrekcja „Emalii” zawarła z władzami miasta porozumienie o wspólnym finansowaniu orkiestry, lecz po 2 latach wycofała się z tego. Tak orkiestra stała się miejską. Od tej pory działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.
Spośród obecnych muzyków najdłużej, bo od 1955 roku, z orkiestrą związany był zmarły niedawno saksofonista Janusz Kałuża. Zaledwie rok krótszym od Janusza Kałuży stażem szczyci się Wiesław Drygała, trębacz, wieloletni kapelmistrz i zarazem najstarszy wiekiem członek zespołu. Dziś nie tylko nadal koncertują, ale też z nadzieją patrzą na kontynuację liczącej ponad 90 lat tradycji. Napływ do orkiestry dętej młodych, bywa że nastoletnich muzyków w czasach mody na techno i electro-house jest dla nestorów zespołu największym powodem do radości i satysfakcji.
Tekst: MOK Olkusz