Olkusz

Otrzymaliśmy od mieszkańców kilka pytań dotyczących legalności niedzielnej demonstracji na olkuskim rynku oraz roli, jaką odegrali w niej policjanci. Jak informują przedstawiciele olkuskiej komendy, mundurowi zapewniali bezpieczeństwo podczas manifestacji. W związku z faktem, iż jej przebieg był spokojny, nie było konieczności podejmowania żadnych interwencji.

Nie milkną echa czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Wyrok ten wywołał falę protestów, których przebieg nie zawsze był spokojny. Jak donoszą ogólnopolskie media, w niektórych miastach dochodziło do starć z Policją. Na szczęście w Olkusza protesty miały pokojowy charakter. Część Czytelników zwróciło jednak uwagę na fakt, że w związku z panującą pandemią od soboty w całym kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń. – Jak się to ma do rządowych restrykcji, nazywanych eufemistycznie „środkami zaradczymi”? – pyta jeden z naszych Czytelników.

Postanowiliśmy  poprosić o komentarz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Jak wynika z nadesłanej odpowiedzi, w obecnej sytuacji epidemiologicznej zgodnie z aktualnym rozporządzeniem dopuszczalna jest jedynie możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 5 osób, które powinno być wcześniej zgłoszone.

–  Przedmiotowe zgromadzenie było nielegalne. Jednak wobec tak dużej liczby osób zgromadzonych  działania funkcjonariuszy były skoncentrowane na  zapewnieniu bezpieczeństwa, w tym w ruchu drogowym. Wyłączany był ruch na poszczególnych ulicach  by nie było zagrożenia dla osób biorących udział w proteście i osób postronnych.  Trzeba zwrócić uwagę, że podczas protestu  grupa osób biorących w nim udział apelowała przez nagłośnienie  do uczestników, by mieli na twarzy maseczki i dbali o bezpieczeństwo swoje oraz innych poprzez zachowanie dystansu. Protest przebiegł spokojnie, nie podejmowaliśmy interwencji – mówi młodszy aspirant Marika Guzik-Gajda z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz Wiśniowski
Grzegorz Wiśniowski (@grzegorzwisniowski)
1 rok temu

Od kilku lat trwających protestów przeciwko bezprawiu z jakim mamy do czynienia w Polsce nieustannie chwalimy postawę olkuskiej policji w związku z nimi. Podobnie było podczas ostatniego niedzielnego protestu. Wywołany do tablicy muszę jednak jako jedna z osób przyczyniających się do jego organizacji odnieść się do słów o nielegalności wydarzenia wypowiedzianych przez młodszą aspirant Marikę Guzik-Gajdę o rzekomej jego nielegalności. Otóż wg opinii prawników (w tym najwybitniejszych w tym kraju) organizacja zgromadzeń jest legalna a gwarantuje ją art. 57 Konstytucji RP. Ograniczenie tego prawa zgodnie z literą cytowanego artykułu jest możliwe jedynie na poprzez ustawę. Obecnie takiego ustawowego ograniczenia brak. Wzywam zatem panią przedstawicielkę policji o powstrzymanie się od tych nieuprawnionych opinii mogących negatywnie wpłynąć na przebieg przyszłych zgromadzeń. Proszę również policję olkuską o przeprowadzenie szkoleń swych funkcjonariuszy w tym zakresie.

mike
mike
1 rok temu

Nie ma zakazu zgromadzeń bo nie ma ograniczeń wynikających ze stanów jakie są jasno zdefiniowane w Konstytucji.
Rozporządzenie napisane w nocy na kolanie nie może ograniczać praw wynikających z Konstytucji.
Ponadto to było spontaniczne spotkanie grupy bliżej nieokreślonych osób!
Duży plus za profesjonalne działania policji.