Powiat
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają możliwość płacenia mniejszych opłat za śmieci pod warunkiem, że założą kompostownik. Ostatnio tym tematem zainteresowali się nasi Czytelnicy. A konkretniej, obowiązującymi wysokościami ulg w poszczególnych samorządach. Sprawdziliśmy zatem, jak kształtują się takie obniżki w sześciu gminach powiatu olkuskiego.
Samorządy od kilku lat mają możliwość wprowadzania takich ulg. Jeśli właściciele domów jednorodzinnych chcą gromadzić odpady biodegradowalne we własnych kompostownikach, muszą ująć to w deklaracji składanej do gminy. Wówczas tego typu odpady nie są odbierane przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Oczywiście gmina ma prawo sprawdzić, czy na danej posesji znajduje się kompostownik i czy jest prawidłowo wykorzystywany.
W naszym powiecie ulgi za przydomowe kompostowniki funkcjonują we wszystkich gminach. Największa obniżka z tego tytułu jest w gminie Klucze. Tutaj mieszkańcy deklarujący kompostowanie we własnym zakresie zyskują 6 złotych miesięcznie od osoby. Ulga w tej wysokości obowiązuje od początku tego roku.
Pięciozłotowa bonifikata od osoby – to wysokość miesięcznej ulgi w gminie Trzyciąż, obowiązująca od kilku lat.
Niedawno wyższą ulgę uchwalono w Bukownie. Teraz bonifikata wynosi 3 złote miesięcznie od osoby. – Osoby, które dotąd jeszcze nie zadeklarowały kompostowania takich odpadów mogą to zrobić składając w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Bukownie, ul. Leśna 7B odpowiednio wypełnioną deklarację DZ-2020, w której w części „D. Ustalenia wysokości opłaty” należy zakreślić chęć kompostowania odpadów ulegających biodegradacji – zachęcają władze miasta.
W gminie Wolbrom zadeklarowanie kompostownika gwarantuje ulgę w wysokości 1,70 zł miesięcznie od osoby.
1,50 zł – tyle wynosi ulga w gminie Olkusz.
Z kolei w Bolesławiu to 10 proc. miesięcznej opłaty „za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie zadeklarowanej ilości mieszkańców nieruchomości”.
Co sądzicie o wysokościach ulg? Czy kompostowniki się opłacają?
fot. pixabay.com