Najtragiczniejszym wydarzeniem z czasów okupacji hitlerowskiej w Olkuszu było wywiezienie do obozu zagłady tutejszych Żydów, którzy stanowili wówczas blisko trzecią część mieszkańców miasta. Dla uczczenia pamięci pomordowanych rokrocznie organizowane są w Olkuszu uroczystości. Obchody 71. rocznicy likwidacji getta zakończył w sobotę 15 czerwca koncert zespołu Trio Brillante.
Muzykę poprzedziło słowo wstępne dyrektor MOK Grażyny Praszelik-Kocjan, która przypomniała tragiczne wydarzenia z 1942 roku oraz niedawne rocznicowe uroczystości. Pierwszym wykonanym tego wieczoru utworem była przejmująca „Hora”. Jej autorem jest Harry Kandel, pochodzący ze Lwowa amerykański klarnecista i kompozytor, uznawany za pioniera współczesnej muzyki klezmerskiej. Melodia „Hory” w interpretacji Trio Brillante oraz archiwalne zdjęcia obrazujące holocaust w Olkuszu zostały utrwalone na teledysku pt. „Pamięci olkuskich Żydów”. Film ten dostępny jest w Internecie pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=3WJyPvr5xBY . Fotografie z Krwawej Środy i likwidacji olkuskiego getta pojawiły się również podczas sobotniego koncertu, wyświetlane były na dużym ekranie.

Na sobotni występ w Centrum Kultury muzycy Trio Brillante tak dobrali kompozycje, by jak najpełniej ukazać całe bogactwo i różnorodność ważnej części kultury żydowskiej. Oprócz wspomnianej już „Hory” goście koncertu usłyszeli m. in. tak popularne melodie jak: „Varshaver freylekhs”, „Hava Nagila”, czy polka „Szabasówka”. Ta ostatnia prawdopodobnie wywodzi się ze wschodniej części Polski, grana była na weselach, bar micwach i innych uroczystościach. O wszelkich związanych z wykonywanymi utworami ciekawostkach opowiadał akordeonista Marcin Wiercioch. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy był komentarz poprzedzający „Bei Mir Bist Du Schön” („Dla mnie jesteś piękna”). Piosenka pochodzi z żydowskiego musicalu z lat trzydziestych, później wielekroć wykonywali ją słynni artyści, ale niezwykłe było to, że stała się ulubionym utworem niemieckich oficerów, bywalców lokali rozrywkowych w okupowanych krajach.

Na sobotnim koncercie Trio Brillante brawa rozbrzmiewały w trakcie utworów, publiczność klaskała w rytm melodii, a na koniec zgotowała trzem panom w czerni owację na stojąco, no i nie przestawała nagradzać muzyków aż do chwili, gdy zaczęli grać ponadprogramowy utwór.

Trio Brillante tworzą: Michał Mączka (skrzypce), Marcin Wiercioch (akordeon) i Jarosław Wilkosz (kontrabas). Grają razem od czasów studenckich w krakowskiej Akademii Muzycznej. Wszyscy zawodowo związani są z muzyką, a Trio Brillante traktują, jako formę pozazawodowej, artystycznej samorealizacji. Na co dzień Michał Mączka jest instruktorem sekcji instrumentalnych olkuskiego MOK, Marcin Wiercioch uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, zaś Jarosław Wilkosz występuje m. in. z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi, jest też muzycznym terapeutą w krakowskim ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze