szpital jaroszowiec1

36 szpitali w Małopolsce, w tym placówki medyczne w Olkuszu i Jaroszowcu weszły do sieci szpitali, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Oficjalną listę lecznic objętych rządowym programem we wtorek 27 czerwca zaprezentował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Głównymi celami utworzenia sieci są: kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania placówek. Tyle w teorii, a w praktyce – w sieci znalazły się lecznice szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

– Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji – zapewnia Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Z terenu Małopolski do sieci włączono 36 szpitali z uwzględnieniem podziału na stopnie (I, II i III) oraz kierunki leczenia. Nowy Szpital w Olkuszu znalazł się w kategorii II poziomu zabezpieczenia, natomiast Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu obok bliźniaczej lecznicy w Zakopanem trafił do sieci w grupie szpitali pulmonologicznych.

Tym samym to, o czym mówiło się od kilku miesięcy w końcu stało się faktem. Podpis Ministra Zdrowia przynajmniej na cztery lata zapewnił obu lecznicom stabilizację pieniężną. – Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość jest wyliczana na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku, ale według ceny obowiązującej na dzień wejścia w życie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali – informuje Aleksandra Kwiecień.

Dodatkowo, za rozporządzeniem Ministra Konstantego Radziwiłła, do odrębnego finansowania zostały wydzielone świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb pacjentów takie jak: porody, zawały serca, programy lekowe, endoprotezy stawów kolanowego i biodrowego, czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Pozostałe placówki, które nie znalazły się w sieci, o środki na funkcjonowanie będą się starać w postępowaniach konkursowych – na których już dzisiaj wiadomo, że stracą. Szpital w Olkuszu, a szczególnie w ten w Jaroszowcu, zgodnie z nowym regulaminem może natomiast liczyć na większe pieniądze z kontraktu niż dotychczas. Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze