W 2002 r., kiedy trwała adaptacja budynku przeznaczonego na Warsztaty Terapii Zajęciowej SOS, gościny udzielał im Miejski Ośrodek Kultury. Tam też, w ubiegłym roku, uroczyście obchodzony był jubileusz 10-lecia działalności placówki opiekującej się niepełnosprawnymi intelektualnie z terenu naszego powiatu. Podopieczni WTZ ponownie pojawili się na scenie MOK w ubiegły piątek, 5 lipca, w rolach bohaterów współczesnej wersji znanej baśni.
Warsztaty, prowadzone przez Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet (nazywane też w skrócie SOS), dają osobom niepełnosprawnym możliwość samorealizacji, wyrażania siebie przez różnorodne zajęcia, takie jak choćby śpiew i taniec, czy rysowanie. Przygotowania do gali z okazji 10 rocznicy WTZ dały impuls do kolejnej, tym razem związanej z teatrem aktywności. Próby trwały osiem miesięcy, a premiera przedstawienia pt. „Kopciuszek – wersja współczesna”, wystawionego w sali widowiskowej MOK w ubiegłym roku, nagrodzona została gromkimi brawami. Nie inaczej było w ubiegły piątek, kiedy na deskach sceny MOK spektakl ten zagrany został ponownie, tym razem specjalnie z myślą o najmłodszej widowni. Z zabawnych perypetii bohaterów inscenizacji śmiali się zarówno obecni na widowni mali adresaci baśni, jak i przybyłe z nimi dorosłe osoby. Świetnie bawili się także aktorzy. Bez cienia tremy grali, tańczyli i śpiewali, a ich twarze niemal nieustannie wyrażały radość. Nic dziwnego, skoro znów mieli możliwość zaprezentowania swych talentów i osiągnięć, a przy tym sprawili przyjemność innym.
Korzystając ze sposobności przypomnieć warto kilka najważniejszych faktów z historii olkuskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. W początkach działalności, czyli w 2002 roku, w ich skład wchodziło 5 pracowni, a korzystało zeń 25 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W następnym roku przy WTZ uruchomiony został Klub Sportowy „Tajfuny”, sekcja sportowa olimpiad specjalnych. Kilka lat później Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet otworzyło Świetlicę Socjoterapeutyczną dla dzieci potrzebujących wsparcia wychowawczego i materialnego. W zadaniu tym uczestniczyło również 10 uczestników z niepełnosprawnością intelektualną. Następne ważne wydarzenie miało miejsce w 2009 roku. Wówczas powstała pracownia komputerowo-poligraficzna, co pozwoliło na przyjęcie kolejnych 5 oczekujących na miejsce uczestników. Drugą dekadę działalności placówka rozpoczęła prowadząc zajęcia dla 30 podopiecznych w 6 pracowniach: artystyczno-fotograficznej, rękodzieła, krawiecko-dziewiarskiej, zaradności życiowej, gospodarstwa domowego i komputerowo-poligraficznej. Zajęcia te finansowane są w 90% ze środków PFRON, a w pozostałej części z budżetu powiatu olkuskiego, gminy Olkusz, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz 1% przekazywanego przez podatników. Olkuskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej kieruje Krystyna Poreda.
Więcej informacji o placówce, jej działalności oraz dokonaniach znaleźć można na stronie internetowej www.wtzolkusz.pl.